Erdélyi Helikon

Full text search

Erdélyi Helikon
A romániai hatalom alá került erdélyi magyarság életösztöne először az irodalomban szólalt meg. Folyóiratokat teremtettek (Pásztortűz, 1920-1944, Erdélyi Helikon, 1928-1944, Korunk, 1926-1940), könyvkiadót hoztak létre (Erdélyi Szépmíves Céh), amely húsz éves fennállása során másfél száznál több alkotást jelentetett meg. Az alkotók írói közösségbe tömörültek, az Erdélyi Helikonba (1926-1944), az irodalom védelmében, a lelkiismereti szabadság jegyében. A Helikon íróit évről évre összehívta Kemény János (1903-1971) marosvécsi kastélyába. A találkozót kultúrparlamentnek tekintették; az egységes kritikai szellem megteremtését, az együttélő népek kultúrájának az ismertetését, a nép és ifjúság nevelését hirdették hármas feladatnak. A Helikon a legegyetemesebb kisebbségi alakulásnak számított egész Európában. A Helikon elveinek Kuncz Aladár (1886-1931) volt a legtisztább megfogalmazója. Nevét – szerkesztői munkássága és tanulmányai mellett – a Fekete Kolostor (1931) őrzi, az erdélyi epika egyik legnagyobb alkotása.
A nemzetiségi kultúra, az erdélyi magyar irodalom szolgálatának közös ügye fogta a Helikon táborába a konzervatív, liberális polgári és népi demokratikus elveket valló írókat, Bánffy Miklóst, Makkai Sándort, Reményik Sándort, Kuncz Aladárt, Molter Károlyt, Liget Ernőt, Kós Károlyt, Tamási Áront és Kacsó Sándort. Az erdélyiség, a transzilvánizmus gondolatában élő helikoni irodalom egyszerre volt hű nemzeti közösségéhez és az európai művelődés nagy áramlataihoz.
A Romániához kapcsolt Erdélyben először a líra szólalt meg: az élni kell jegyében. A költők az uralomváltozás előtt legtöbben a Nyugat verstémáit fogalmazták, a Nyugat formanyelvén. Az uralomváltás után kezd hangjuk erdélyi ízekkel telítődni. Áprily Lajos (1886-1966) a Marost énekli, Reményik Sándor (1891-1941) a Szamost, s Erdély mindegyiküknél titokzatos szóvá válik. Az erdélyi természet színeiben kezd magára ébredni az erdélyi magyar irodalom. A természetbe indulnak vigaszt keresni, az országhatárok változtak, de a szülőföld maradt. A hegyek nem változnak, a vizek tovább folynak, az embernek is tovább kell élni. Az erdélyi természet meghatározó Bartalis János (1893-1976) és Szentimrei Jenő (1891-1959) szabadverseiben csakúgy, mint a külső ihletésektől szinte teljesen függetlenül fejlődő Tompa László (1882-1963) költészetében. A Helikon lírájához tartozott a fiatal Dsida Jenő (1907-1938) is; őt tartották a legnagyobb ígéretnek. Verseiben kosztolányisan impresszionista báj, Tóth Árpádos szemlélődő szomorúság, Csokonaira emlékeztető rokokó játékosság s enyhén szürrealisztikus és romantikus hatások olvadtak egyéni lírává.
A nagy történelmi változás, az új környezetbe való beilleszkedés a prózának is nagy témákat kínált. Számosan törekedtek a kor problémáinak a megfogalmazására s a múlt idézésével a történelmi tudat ébresztésére (Kovács Dezső, Gyallay Domokos, Nagy Dániel, Szántó György, Károly Sándor, Markovics Rodion, Tabéry Géza, Berde Mária, Molter Károly, Sipos Domokos, Makkai Sándor, Karácsony Benő, Bánffy Miklós). S már az indulásnál feltűnt Nyírő József és Tamási Áron novella- és regényvilága. Nyírő Józsefnél (1889-1953) a havas alatti falu szólalt meg balladás színeiben (Jézusfaragó ember, 1924, Havasok könyve, 1926, Kopjafák, 1933, Az én népem, 1935). Tamási Áron (1897-1966) már jelentkezésekor újrafogalmazta a novella műfaját (Lélekindulás, 1925). Regényeiben a székely világot mutatta fel mesés, balladás színezésben (Ábel a rengetegben, 1932, Ábel az országban, 1933, Ábel Amerikában, 1934). Ábelben népi hőst teremtett s népi játékaiban megújította a színpadot. A kortársak benne remélték azt az írót, aki majd a magyar irodalom világirodalmi reprezentánsává nőhet.

Áprily Lajos szobra Visegrádon, nem messze a temetőtől, egy parkban áll

Az Erdélyi Szépmíves Céh 14 sorozatban 166 könyvet adott ki. Minden munkából 100 előfizetőnek luxuskiadás készült, a vásárlóközönség számára a könyvek olcsó fűzött formában jelentek meg...

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi