A frazeológiai egységek, a frazémák típusai

Full text search

A frazeológiai egységek, a frazémák típusai
Éppen a frazeológia egységes változatossága okozza, hogy az egész frazeológiát rendszerbe foglalni nagyon nehéz. A nyelvtudományi szakirodalom a változatos anyagnak következő kategóriáit szokta megkülönböztetni: 1. Szókapcsolat jellegű szólások: a) egyszerű szólás: nincs benne sem mellékmondati rész, sem pedig azonos mondatrészek ismétlődéséből adódó tagoltság: adja a bankot, kötélnek áll, anyámasszony katonája; b) összetett szólás: párhuzamos felépítésű, kéttagú szólás és mint vagy akár szóval alakult kéttagú szóláshasonlat: le is út, fel is út; vagy megszokik, vagy megszökik; világos, mint a vakablak; úgy bánnak vele, mint a hímes tojással. 2. Mondatjellegű szólások: a) indulatszó-szerűek: pl. Eljáratom veled a kállai kettőst!, Nem oda Buda!, Hátrább az agarakkal; b) kérdésre adott válaszok: Hogy vagy? – Mint szegény ember gazdag városban. Két lábon, mint a lúd, Mint a szösz, fonatlan...; c) kitérő válaszok: Hogy a rák a vetésre ne menjen, Mert a kislúd nem szőrös, Megyek Kukutyinba, zabot hegyezni, Ha öreganyámnak áramszedője lett volna, most én lennék a villamos; d) egyes számú, idézetszerű szólások: Eszem, iszom, jól élek, senkivel sem cserélek, Ígértem neki Pestet, Budát, köszönje meg, ha látja Szentendre tornyát, Fogjuk meg és vigyétek.
Míg a szólások a beszéd nyelvi-stilisztikai eszközei, a közmondások gondolatokat is kifejeznek. A közmondások eredeti vagy átvitt értelemben használt, valamilyen általános érvényű megfigyelést, életigazságot tartalmazó mondatok, amelyek szervesen beépülnek a szövegbe. Idézetszerűen használjuk őket: „Azt mondották a régiek, hogy...”, „Régi mondás az, hogy...”, „Úgy tartják...” A közmondás elnevezései: szép mondás, igen helyös mondás, közönséges mondás, köz beszéd, közmondás, régi közmondás, példabeszéd, magyar mondja közpéldában stb.
A szólás és a közmondás között olykor nehéz határvonalat húzni. A különbség az, hogy a szólás valamely fogalom helyettesítője, a közmondás viszont már ítélet: Úgy fél tőle, mint a tűztől (szólás) – Égett gyerek fél a tűztől (közmondás); Könnyű Katát táncba vinni (szólás is, közmondás is).
A legmodernebb frazeológiai felsorolás
 
A három fő műfaji csoporton belül további – eddig szóra sem érdemesített alcsoportok: 1. a proverbiumok előzményei (szókép, képes kifejezés, hasonlat, szóláshasonlat, egyéb összetett szavak, frázisok), 2. a valódi proverbiumok: a) voltaképpeni szólások (közöttük regulák, csúfolók), b) közmondások (maximák, szentenciák), c) konvencionális kifejezések (proverbiális frázisok), d) szállóige, 3. az epikus proverbiumok: a) szólásidézet (Azt mondta az öreg Kis, ne csak együnk igyunk is, Ez a hét is jól kezdődik, mondta a cigány, amikor akasztani vitték), b) szólásszerű összehasonlítás, c) átmeneti formák. És felsorolásszerűen – a proverbiumtól alig megkülönböztethetően – találunk ilyesféléket: jelszó (szállóige-szerű), rigmus (táncszó, táncréja), kikiáltás, sztereotip udvariassági formulák (köszöntés, jókívánság), káromkodás, felirat stb.
(Voigt Vilmos: A magyar folklór)

Legújabb könyv a magyar történeti parömiológiáról

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi