Jelentés és jelölő viszonyai

Full text search

Jelentés és jelölő viszonyai
A jelentések és a jelölők közötti kapcsolat többféle lehet. Mint a nyelvekben általában, így a magyarban sem az egyjelentésű szóból van a legtöbb. Az egyjelentésű szó (melyben egy jelölőhöz egyetlen jelentés kapcsolódik) vagy ritkább, kevésbé használt elem (gavallér), vagy hosszabb összetett szó, amely valamely szaknyelvben egy tartalom pontos megnevezése
(gépkocsi-nyereménybetétkönyv-sorsolás).
A magyar szavak többségének több jelentése van, azaz egy jelölőhöz több jelentés kapcsolódik úgy, hogy e jelentések összefüggenek egymással, a mai magyar beszélő számára egyik jelentés a másikból levezethető, megmagyarázható. A fény főnévnek például a következő jelentéseit adja meg az Értelmező kéziszótár l) látható energia, 2) visszavert sugárzás, 3) világos folt, részlet (képen), 4) díszes külsőség 5) dicsőség, 6) értelem, 7) derű, öröm. Ma a legtöbb magyar anyanyelvű számára egyértelmű, hogy a 4., 5., 6. és 7. jelentés egyenként metaforikus kapcsolatban áll az elsővel, sőt akár az első hárommal. A poliszémia (több jelentés) alapja többnyire valamilyen jelentéselem vagy jelentésmag, amely közös az összes jelentésnél.

A jelentéstan rövid és újszerű összefoglalása
A magyar nyelv értelmező szótárában rengeteg sokjelentésű (poliszém) szót lehet találni. A legtöbb jelentésű szavak: is (101), van (65), úgy, hogy (kötőszó) (55), csak (48), jár (47), áll (ige) (45), megy (43) stb. A poliszémia jelensége, az egy jelölőhöz járuló jelentések számának a növekedése az új jelentések egyszerű, egyszavas kifejezésének az egyik legtermékenyebb módja. A mai magyar anyanyelvűek is számtalan új jelentést tulajdonítanak egy-egy régi szónak.
A mai magyar beszélő gyakran tapasztalja azt, hogy vannak olyan szavak, amelyekhez több jelentés kapcsolódik, ám ezeknek a jelentéseknek nincsen közük egymáshoz, egymásból nem vezethetők le. A homonímia (azonos alakúság) jelensége két azonos alakú, de más jelentésű szó kapcsolata. Az azonos alakú szavak egybeesése lehet véletlen: ‘jégkristályokból keletkezett csapadék’ és ‘hónap’ zaj ‘lárma’ és zaj ‘jégzajlás’ lehet poliszémiából kialakult azonos alakúság: nyom ‘rászorít’, ‘élőlény járásának a jele’; daru ‘madárfajta’, ‘emelőeszköz’. A homonímia lehet szótári; fogoly ‘madár’, ‘rab’, nyelvtani: várnak (ige T. 3. sz., ill. főnév részeshatározói raggal) és vegyes; török (népnév, ill. E. l . sz. igealak. A homográfia esetében azonos módon írjuk, de eltérő módon ejtjük a szót; a magyarban csak a zárt ë ejtésekor beszélünk homográfiáról; mentek (E. l . sz. jelen idő, T. sz. 3. sz. múlt idő stb.). A homofónia az azonos módon ejtett, de eltérő módon írt szavak esetében áll fenn: foglya – fogja, Pápa – pápa.
Számos magyar szónak van rokon értelmű megfelelője (szinonimája). A rokon értelmű viszony a behelyettesíthetőségen, a felcserélhetőségen alapul: egy szót egy mondatban egy másikkal lehet helyettesíteni, ha e csere nem változtatja meg lényegesen a mondat jelentését: Felsietett az emeletre. – Felrohant az emeletre. A szinonimák egy semleges szó körül szinonimabokrot alkotnak, de ez nem jelenti azt, hogy minden tag mindegyik mással felcserélhető, arra csak a központi semleges elem alkalmas a többivel páronként. A Szinonimaszótár a megy igének a következő szinonimáit sorolja fel: meneget, ballag, siet, lejt, libeg, totyog cammog, halad, vonul, távozik, jár, fárad, igyekszik, tér, kísér, vezet.
A hasonló alakú (hasonló jelölőjű) szavak hibás felcserélést okozhatnak. Ilyen paronim pár: gondatlan, gondtalan; helység, helyiség.
A szó jelentése köré jelentésmező szerveződhet egy nyelvben. Például az asztal szó jelentésmezőjébe tartozik fölérendelve a bútor, mellérendelve a szék és a szekrény, alárendelve pedig a konyhaasztal, a dohányzóasztal.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi