Jelentés és együttjelentés: denotáció és konnotáció

Full text search

Jelentés és együttjelentés: denotáció és konnotáció
A szemiotika egyik legfontosabb eredménye volt a sokféle tudományban (filozófia, logika, nyelvtudomány, pszichológia, esztétika stb.) használatos „jelentés”-fogalom új szempontok szerinti értelmezése. Már az előbbiekben is említettük hogy a közvetlen jelentéstől a szimbólumig, az egyedi jeltől a jelek sokféle rendszerszerűségéig számos ilyen megállapítást tett. Ezek azonban nem látszottak „önálló” szemiotikai felismerésnek. A denotáció és konnotáció fogalmakat is kölcsönözték a szemiotikusok, azonban a dán nyelvész, Louis Hjelmslev (1899-1965) és a francia irodalomtudós, Roland Barthes (1915-1980) e fogalompár egymástól is eltérő újraértelmezése révén ma itt fedezhetjük fel a szemiotika önállóságának egyik legjobb bizonyítékát.

Szöveges falvédő, nyíltan kommunikációs funkcióval
Eredetileg a kognitív jelentés a denotáció (anya = nőnemű szülő), míg az affektív vagy emotív jelentés a konnotáció (anya = a szeretet, a leszármazás megtestesülése). A hagyományos filozófiában pl. a „fehér” denotátuma minden fehér dolog (, papír, a tenger habja) konnotátuma viszont a ‘fehérség’ mint olyan. Hjelmslev viszont a szemiotika egymásra épülő fokozataiként beszél róluk.
Amikor konkrét példákat említ, arra hivatkozik, hogy a különböző stílusformák, stílusok, stílusértékek, (kommunikációs) közegek, hangnemek (zord, vidám), különböző kifejezésmódok e fenti rendszer szerint írhatók le. Barthes mindehhez azt fűzi még hozzá, hogy a nagyobb (konnotatív) rendszerek a kisebb (denotatív) rendszerekre épülnek. Például egyfajta hanglejtés (gúnyos vagy tragikus hangvétel) sok mondat sorozatában érvényesülhet. Általában is az irodalmi művek így épülnek a nyelvi szövegekre. Elemi szinten is megvan ennek a lehetősége, A ‘kutya’ denotátuma az ismert állatfaj, konnotátuma pl. a ‘hűség’. Egy üveg címkéjén a halálfej denotátuma ‘méreg’, konnotátuma viszont ‘veszély, nem iható folyadék’.
Persze, szinte kimeríthetetlen mind a jelentés (denotátum), mind az együttjelentés (konnotátum). A magyar Csepel szó denotátuma lehet ‘egy sziget’, ‘ezen egy település’, ‘az itteni gyárban készített kerékpár, motorkerékpár’ stb. Konnotátuma pedig ennek megfelelően sokminden: a helynév Anonymus szerint eredetileg ‘egy lovászmester neve’ volt, a szó török etimológiája ‘szennyes, zavaros, sötét színű’, jogilag ‘1950-ben Budapesthez csatolt település, azóta a főváros XX. kerülete’, ‘munkáskerület’ (lásd „Vörös Csepel”), ‘a nevezetes gyár’ (Weiss Manfréd Művek majd Rákosi Mátyás Művek, majd Csepel Vas- és Fémművek) vagy annak ‘jellemző terméke’. Amelyekhez azután egyenként is további együttjelentések járulhatnak: pl. az itteni sportegyesület neve.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi