Az anyanyelv-elsajátítás kezdetei

Full text search

Az anyanyelv-elsajátítás kezdetei
A gyermeknyelv fejlődése a születés pillanatában kezdődik (bár előzményei már a magzati életben kimutathatók). Az újszülött kommunikációs képessége ekkor még a sírásra korlátozódik, ezen belül azonban már különböző sírástípusokat találunk az éhség, a fájdalom, a düh, az unalom kifejezésére. Az újszülöttek és csecsemők sírásának tudományos vizsgálata igazolta, hogy az egyes típusok hangterjedelmükben, dallamukban, erősségükben, és ritmusukban valóban különbözőek.
Az egészséges újszülött három- és hathetes kora között kezd el a sírástól és más fiziológiás jelenségektől eltérő hangokat hallatni: ezt nevezzük gőgicsélésnek. E hangjelenségeket az váltja ki, hogy a csecsemőnek örömöt jelent a hangképzőszervi mozgások és a létrejött hangzás okozta élmény. A gőgicsélés a majdani beszédet készíti elő: a csecsemő beszédhangokra emlékeztető hangokat, hangkapcsolatokat, majd hosszabb hangsorokat ejt; 4-5 hónapos korában már órákig is képes gőgicsélni. Eleinte ösztönösen, később egyre tudatosabban sajátítja el és gyakorolja be azokat a képzési mozgásokat, amelyek anyanyelve beszédhangjainak létrehozásához szükségesek. A gőgicsélt hangsoroknak a dallama, a hangerőssége, a ritmusa is nagyon változatos. Édesanyák valószínűleg évszázados megfigyeléseit erősítették meg azok a kísérletek, amelyek eredményei szerint a 2-3 hónapos csecsemők megkülönböztetik édesanyjuk hangját más női hangtól, sőt néhány beszédhang elkülönítésére is képesek. A hathónapos körüli csecsemő gőgicsélésében jelenik meg a magyarra olyannyira jellemző a magánhangzó, amely lassan felváltja a köznyelvben nem lévő rövid ă hangot. Illyés Gyula a „Mariska hazát választ” című írásában meghatóan mondja el, hogy ez a beszédhang miként jelent meg féléves kislánya gőgicsélésében (Ebéd a kastélyban, Szépirodalmi Kiadó, Bp. 1962, 109-118). A kisgyermekek általában 12-15 hónapos korukig hallatnak gőgicsélő hangsorokat, majd valódi szavak megjelenésével ezek fokozatosan eltűnnek beszédükből.
Egyéves kor körül jelennek meg az első mondatszók (holofrázisok), ennek a beszédprodukciónak a megnevezésére a gagyog igét használjuk. A gagyogás mondatszói az elsajátítandó anyanyelv szavainak torzított formái, illetve gyermeknyelvi, dajkanyelvi szavak: pápá, vaú ’kutya’ és ’ugat’, ke ’keksz’, bú ’porszívó’, halló, ot ’ott’, ató ’autó’, ana ’anya’. Ezek általában mondatszerű, teljes közlésnek felelnek meg, hiszen például a mama szó jelentheti azt, hogy Mama, éhes vagyok vagy Mama, elgurult a labda vagy Mama, fázom vagy Mama, gyere ide!. Az első szavak az eredeti szavak egy részének közelítő ismétlései: mintegy 60%-ban az eredeti szavak eleje: ba ’banán’, tu ’tükör’, nus ’nyuszi’, 30%-ban azok vége: át ’lapát’, pá ’ hoppá’, geji ’reggeli’ és 10%-ban a közepük: omo ’homok’, ike ’énekel’. Rövid idő elteltével a gyermek igyekszik érzékeltetni az utánozandó szó szótagjainak számát a saját ejtésében, így jönnek létre a következő szóformák: pőpő ’cipő’, süsü ’fésü’, ciszcisz ’cica stb.
Az egyéves kisgyermek beszédmegértése nagymértékben az adott helyzethez kötött. Ha például a konyhában a kést akarja megfogni, és rászólnak, hogy: „Tedd le azt a kést, mert megvágod magad!” – mindebből csak a veszélyhelyzetet ismeri fel, nem pedig az elhangzott mondatot vagy a mondat szavait.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi