A magyar rovásírás

Full text search

A magyar rovásírás
A magyar rovásírás a kelet-európai rovásírásnak sokat módosult kései, Kárpát-medencei változata, amelyet minden bizonnyal az egész magyarság használt. Hogy a magyarságnak már igen régen volt írása, azt bizonyítja az ír és a betű szó, melyek régi török jövevényszavak.
A magyar rovásírás emlékei főként a 15. századtól Erdélyben, ott is elsősorban Udvarhely megyében találhatók. A székelyek körében a rovásírás egészen a 17. századig élt.
A rovásírásos emlékek közül a legjelentősebb a nikolsburgi ábécé. Igen értékes emléke még a rovásírásnak négy templomi felirat: a székelyderzsi, a bögözi, az enlakai, és a homoródkarácsonfalvi.Továbbá két olyan felirat (a csikszentmihályi templomfelirat 1501-ből és a konstantinápolyi híradás), melyeknek szövegét csak másolatok tartották fenn.
A székely rovásírás legterjedelmesebb emléke a bolognai vagy Marsigli-féle naptár. Ez egy négyszögletes botra volt róva, és Luigi Ferdinando Marsigli (1658–1730) olasz hadmérnök másolata mentette meg az utókor számára.
Igen érdekes a nagyszentmiklósi aranykincs 14 darabjának rovásírásos felirata is, melyet már sokan megkíséreltek megfejteni, de teljesen kielégítő megoldást még nem találtak.

Görög szöveg különféle helyzetű szövegtagoló pontokkal (Kr. u. 9. század)

A konstantinápolyi felirat első részének tükörképe (1515)

A nikolsburgi székely rovásábécé

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi