Izgalom, kaland, szerelem

Full text search

Izgalom, kaland, szerelem
A ponyvairodalom nem más, mint „métely”, „szenny”, „szemét” – szól a kritika. Az esztétika oldaláról korán megbélyegezték azokat a „krajcáros”, „filléres” könyveket, amelyek a vásárokon hatalmas példányszámban kerültek az olvasók kezébe. Kiszorítására, jó irodalommal való helyettesítésére időről időre mozgalmak indultak, többnyire sikertelenül. Csak az utóbbi évtizedekben kezdték komolyan vizsgálni a „tömegkultúrának” ezeket a termékeit, ízlésvilágukat, hatásukat téve a mérlegre, félretolva az egyoldalú elutasítást.
Kétségtelen, hogy ennek az olvasmánytípusnak legfőbb jellemzője a cselekményben megvalósított, abban megformált érdekesség. A ponyvairodalom írója és kiadója, de vásárlója és olvasója is ezt tartotta a legfontosabbnak.
És természetesen azt, hogy néhány krajcárért hozzájuthatott az ismereteket nyújtó, feledtető, izgató vagy szórakoztató olvasmány valamelyik őt érdeklő típusához. A kínálat változatos volt, a kiadványok között megtalálhatták a líra és epika minden műfaját, de a szenzációs eseményekről szóló beszámolókat, a jóslást és álomfejtést, még az ismeretterjesztést is. Ezek a kiadványok a leggyakrabban igen kezdetleges formában „adtak választ” az emberi lét minden kérdésére, még az úgynevezett „végső” kérdésekre is. Igaz, hogy ezek a válaszok nem voltak „véglegesek”, de éppen ezzel teremtettek lehetőséget állandó ismétlésükre, sorozatok gyártására, a fogyasztás folyamatosságára.
A típusok gyorsan kiformálódtak, a nagydobba beleesett Varga Julcsa lehetett Kovács Maris, a betyártörténetek Rózsa Sándora lehetett Bogár Imre, Borovicska János bakancsos katona egy másik históriában már Ugri Matyi bakakáplárrá változhatott. Az olvasó kíváncsiságát a cselekmény vonzotta, nem a hős, akinek személyiséggé formálásával a ponyvairodalom szerzői nem sokat törődtek.
Az olvasót a cselekmény fordulatosságán túl az életről kapott ismeretek érdekelték, a tanulságokat maga vonta le belőlük, bár elég gyakran előfordult, hogy ezeket az „okosságokat” az írók maguk is odatették a történet végére, elharsogták bevezetésül, lehetőleg versben, vagy összefoglalták a kötet alcímében.
Van a sémáknak vonzerejük, a hősökről és tulajdonságaikról nem sok újat lehet mondani, a kalandok mindig az ismert és az ismeretlen határvidékén zajlanak, a szerelem vagy boldogítja, vagy halálba kergeti a szereplőket, a kísértetek végül ugyanazt mondják a halál utáni, túlvilági életről, a történelmi személyek életének tanulságai is elég egyszerűek, a felemelkedést többnyire bukás követi.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi