A nyelv jelentésfunkciói

Full text search

A nyelv jelentésfunkciói
A közvetlenség másik útja a nyelv jelentésfunkciójának csökkentése az érzékletes réteg, ritmikai hatások javára. Ez Weöres „játékverseiben”, „zenei-iparművészeti” kompozícióiban valósul meg, hogy monográfusainak kifejezéseit idézzük. A Magyar etűdök, a Rongyszőnyeg darabjai tartoznak ide, vagyis a gyermekversként ismert alkotások.
Persze nehéz megvonni a határt „jelentő” vers és játékvers között. Minek tekintjük a sokértelmű egysoros verseket? Minek a Kulit, amely épp stílusgyakorlatként, egyúttal a hiányos, szegényes, tört nyelviség utánzásával lesz megrendítőbb „társadalmi” vers, mint száz meg száz politikai tárgyú költemény? – Weöres életművének egyik legnagyobb titka éppen az, hogy rendkívüli sokféleségében miként tartozik össze mégis minden darabja.
A Tűzkút (1964) és a Merülő Saturnus (1966) c. kötetek tengelyében az a lírai törekvés áll, hogy a ciklusok a belső harmónia külső megnyilvánulásait, hatóerejét rajzolják körül. A második kötet címadó darabja azonban Weöres egyik legironikusabb verse, melyben éppen a költő jelenkori tehetetlenségéről beszél. A további fejlődés nevezetes állomása a Psyché, ez a valósággal lírai fejlődésregénnyé kerekedő ciklus, melyben a költői én női része, „animája” önálló alakká válik, saját életét éli, mégpedig a 18-19. század fordulójára képzelt Lónyay Erzsébet költőnő figurájában.
Weöres későbbi köteteiben közvetlenebb hangú, egyszerűbb formájú versek sorakoztak: nagy kereső és szintetizáló korszakai után ezekben az években inkább korábbi eredményeit ismételte.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi