A Thália Társaság

Full text search

A Thália Társaság
1904 áprilisában jobbára fiatal írók és művészek, esztéták és színészek hozták létre „a második reformnemzedék”, a főleg majd a Nyugat körül összerendeződő ifjú művész- és tudósgeneráció legjelentősebb korai színházi vállalkozását, a Thália Társaságot. Alapszabályuk kimondta, hogy az elsődleges cél: „drámairodalmi vagy egyéb előadható olyan régi és új műalkotások bemutatása, melyek a fővárosi színházak rendjében nem szerepelnek, melyek azonban nagy művészi vagy kulturális értékkel és érdekességgel bírnak”. Bár – saját játszóhely híján – előadásaik prezentálása folyamatos gondot okozott, akkoriban szokatlan számú és intenzitású próbával készültek a premierekre. Publikumként az entellektüeleken kívül a munkásközönségre is számítottak. Szorgalmazták hiányt pótló vagy naprakész fordítások létrejöttét.
Az egyesület tagjai sorában tudhatta a filozófus Lukács Györgyöt, az irodalmár Benedek Marcellt, az író és rendező Hevesi Sándort – mint meghatározó egyéniséget –, a díszlettervező és rendező Márkus Lászlót, a színész Törzs Jenőt és Somlay Artúrt, valamint számos más tehetséget. 1904. novemberi bemutatkozásukig fél évnek kellett eltelnie, tevékenységük később is szakaszos, és – bár az 1908–09-es szezonra különösen erős műsortervet állítottak össze – 1908 legvégén be kellett szüntetniük munkálkodásukat.
Az élő kortársak közül többek között Ibsen, Strindberg, Wedekind, Heijermans, Gorkij, Schnitzler, D’Annunzio alkotásait ismertették meg elsőként a hazai nézőkkel. Igyekeztek fölkarolni az egyfelvonásos műfaját. Magyar szerzőket nem tudtak a remélt számban megnyerni ügyüknek, de dolgozott velük például Lengyel Menyhért és Szemere György.
A Thália Társaság műsorpolitikája, színházfelfogása komoly hatást gyakorolt egy-két nagyobb társulat működésére – főleg a Magyar Színházéra –, és időről időre folytatóik is támadtak. A nevet megőrizte a főváros egyik kísérletező műhelye, mely 1963 és 1993 között viselte, majd egy kis szünettel jogutódjára örökítette a Thália Színház nevet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi