AZ AVANTGÁRD (Szabolcsi Miklós)

Full text search

AZ AVANTGÁRD
(Szabolcsi Miklós)
A 20. század elején egész Európában új művészeti mozgalmak léptek fel. A művészek csoportokba szerveződtek, programokat, manifesztumokat bocsátottak ki, szokatlan viselkedésükkel leptek meg.
Az avantgárd csoportok általában szakítást hirdettek a századvég édeskésnek érzett szépségkultuszával – új, őszinte és nyílt, a technika évszázadához méltó művészetet akartak megteremteni, a magas művészet és a tömegművészet közötti különbséget eltüntetve, a legszélesebb közönséghez akartak szólni. Az elavultnak tartott társadalom ellen is lázadtak, új társadalmat, Új Embert akartak kiformálni. Ezeket a mozgalmakat összefoglalóan avantgárdnak (élcsapatnak, elővédnek) nevezik.
Az avantgárd első nagy hulláma Magyarországon is 1905 és 1930 közé tehető. A különböző országokban különböző jellegű művészeti mozgalmak alakultak ki, így először a német expresszionizmus, az olasz futurizmus, az orosz absztrakció, majd az első világháború idején a dadaizmus, az 1920-as évek elején a francia szürrealizmus. Ezek a mozgalmak nemzetközinek és művészetközinek tartották magukat, egyszerre jelentkeztek képzőművészetben, zenében, táncban és irodalomban, utóbb építészetben és filmben. Ma úgy tartjuk, hogy az avantgárd művészi eszközökkel, lehetőségekkel, új formákkal gazdagította, sőt teljesen átalakította a kor művészetét.
Magyarországon az avantgárd mozgalmak szinte egyszerre indultak a szecesszióval és a századvég más nagy művészeti mozgalmaival. Már a Nyugat indulása idején is történtek kezdeményezések egy, a szimbolizmusból kinövő, de azt továbbfejlesztő, a nyelv és a forma minden lehetőségét szinte a tűréshatárig feszítő kísérletekre; ilyennek tekinthetők Révész Béla miniatűrjei vagy Barta Lajos korai drámái.
Az igazi fordulatot azonban Kassák Lajos fellépése hozta első műveivel és az általa alapított A Tett, majd annak betiltása után a Ma c. folyóiratával. A Ma, amely 1917-től 1925-ig jelent meg, (1919 után Bécsben) nemcsak a magyar irodalmi avantgárd kiemelkedő, magas színvonalú orgánuma volt, hanem európai jelentőségre is szert tett, a legfrissebb, legmerészebb európai költők, képzőművészek, zenészek műveit közölte – és így egész Európa fiatal, lázadó művészköreiben ismertté vált.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi