A magyar avantgárd kezdetei

Full text search

A magyar avantgárd kezdetei
A magyar avantgárd első szakaszát (1915–1919) leginkább aktivistának lehet nevezni. A régi formákat radikálisan megújították, a nyelvet szinte erőszakosan hajlították meg, az Új Ember kialakítását tartották legfőbb céljuknak. Felléptek a konvenciók, a hagyományok ellen, bennük volt a lázadó fiak indulata az apák ellen, és a szexuális felszabadítás vágya is.
Ezt a lázadást összekötötték a háborúellenességgel és egy új társadalom megteremtésének vágyával is. Társadalmilag hatékony, a közösséget cselekvésre ösztönző művészetre törekedtek. Ebben a törekvésükben érezték rokonnak magukat a háborúellenes, majd forradalmi mozgalmakkal, s lettek azok ideiglenes szövetségeseivé. 1919 forró napjaiban azonban az utak elváltak: a proletárforradalom vezetői nem vállaltak közösséget az új művészettel, visszatértek a hagyományos formákhoz. A magyar avantgárd ezután lázadó indulattal, olykor a politikai mozgalmakkal együtt, de inkább magányosan működött tovább.
A magyar aktivista mozgalmak legmaradandóbb művei a lírában születtek, néhány fontos, bár elő nem adott drámát is írtak a magyar expresszionisták.
1919 után volt a magyar avantgárdnak egy rövid dadaista korszaka is – a teljesen értelmetlenné vált világ szélsőségesen értelmetlen, groteszk és vicsorgóan dühös művekben fejeződött ki. A húszas évek közepén konstruktivista törekvés is észlelhető.
Az expresszionista jellegű aktivizmus a húszas években – valóságos „köznyelvvé” vált, minden induló fiatal író ezen a formanyelven szólalt meg. Kialakult a magyar avantgárdnak egy „népibb” változata is, a paraszti lázadás is ezen a nyelven jelentkezett.
Kassák Lajos körül mindig kiformálódott tanítványi kör. Már Budapesten is fiatal költőkből és művészekből álló gárda szerveződött mellette (Komját Aladár, György Mátyás, Révai József, Lengyel József – ezenkívül festők, Uitz Béla és Bortnyik Sándor, Máttis Teutsch János és Kassák húga, Újvári Erzsi). Ez az első kör utóbb a kommunista mozgalom szolgálatába szegődött és egy avantgárd eszközökkel élő, sajátos mozgalmi művészetet alkotott.
Csoportalakítás, szétbomlás és újak csatlakozása Bécsben is folytatódik. Itt lesz például Kassák munkatársa a magyar dadaizmus legnagyobb alakja, Barta Sándor (1897–1938?), a színházteoretikus és költő Mácza János (1893–1974), a német származású Reiter Róbert, utóbb pedig Gáspár Endre (1897–1955) esszéista és műfordító, majd Nádass József (1897–1975) költő, író, újságíró. De ezen túlmenően szinte minden jelentős fiatal magyar költő hosszabb-rövidebb ideig Kassák vonzáskörébe tartozott.

A Ma c. folyóirat munkatársai 1922 márciusában Bécsben Balról: Bortnyik Sándor, Uitz Béla, Újvári Erzsébet, Simon Andor, Kassák Lajos, Kassák Lajosné, Barta Sándor

A magyar avantgárd első dokumentumai a Kassák Lajos által szerkesztett folyóiratok voltak, A Tett és a Ma

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi