Egyéniség és közösség

Full text search

Egyéniség és közösség
Mindig is tudtuk, hogy a folklór közösségi jellegű, nem annyira az egyéni alkotóra, mint a résztvevőkre számít. Persze itt is kölcsönhatásról beszélhetünk. A táncház és a fonó közösségi alkalom, ám itt is egyének viszik a hangot. A mindenki által tudott egyházi népénekeket a búcsúvezetők intonálják, terjesztik, ők szabják meg sorrendjüket. Hiedelemmondák előadásakor megvan a szerepe az élményt elbeszélőnek, a hasonló történeteket felidézőnek, ám a szkeptikus közbeszólóknak is. A legkitűnőbb alkotó egyéniségek a mesélők, a táncokat vezetők, a faragók, a fazekasok, akik gyakran naiv művésszé válnak. Így nevezik azokat az alkotókat, akik művészeti iskolát nem jártak, a maguk vagy környezetük kedvére, ám a hivatásos művészet eszközeivel és formanyelvét utánozva alkotnak, legtöbbször festenek. Legelső köztük a Kassák Lajos és köre által felfedezett Bohacsek Ede (1889–1915), majd az uszódi parasztember, Benedek Péter (1923-ban volt első kiállítása) következett. Az 1950-es évektől az államosított népművészet és háziipar fellendítésével egyszerre kezdődik meg „a népművészet mesterei” kitüntetések odaítélése (1953-tól), amelyet később „a népművészet ifjú mestere” cím is követett. Voltaképpen máig kitüntetik nálunk a legkiválóbb folklórt alkotó egyéniségeket. Számuk több száz.
A naiv művészek első világkiállítása 1933-ban volt (Párizsban). Magyarországon 1967-től szerveződött meg a ma Kecskeméten található Naiv Művészek Múzeuma. Noha feltűnő tény, mégis kevesen tudják, hogy igen sok naiv festő egyszersmind amatőr költő (köztük a legnevezetesebb a francia „vámos”, Henri Rousseau), vagy költők egyszersmind amatőr festők (mint az angol William Blake).

Faragott-festett padtámla-betét. Lőrincz Pál karancskeszi faragó juhász (1871-?) hét darabból álló sorozatának része. A juhász dudaszóval megy a juh után, utána megy a kutyája; egy legény egy lánnyal megy táncolni palack borral a kezében; egy legény magányosan megy pipálva, egy mókus lefelé megy a fáról, egy mátyás szajkó a fa ágán, egy meg a fészkében ül

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi