A változó erdő

Full text search

A változó erdő
Az erdő képe minden évszakban más és ez természetesen nemcsak a fákra és bokrokra, de az ott élő állatokra is érvényes. Ha tavasszal látogatunk az erdőbe, csengő madárdal fogad, és akinek jó füle van, rövid idő alatt megismerheti a leginkább jellemző énekeket. A madárének szorosan kapcsolódik a vonulás üteméhez, így aztán ha márciusban elsősorban erdei pintyet, széncinegét vagy kék galambot hallottunk, áprilisban már a fülemüle, a barátka és a kakukkszó a sláger, májusban a sárgarigó, a geze, a Felső-Tisza ligeterdeiben a nagy fülemüle tagolt strófái tűnnek ki a többi madárhang közül.
Aki egy szép áprilisi vagy májusi estén sétál az erdőben, vagy üldögél egy mohos tuskón a nagy tisztás közelében, megfigyelheti, hogyan térnek pihenőre az egyes állatok, de látni fogja azt is, amint mások, a macskabagoly, a róka vagy a denevérek éppen vadászni indulnak.
A nyári időszakban fokozatosan elhallgat a madárének, de ezzel együtt megnő az egyes fajok egyedszáma is, hiszen mindennap újabb és újabb fiatal madarak hagyják el a fészket, és kezdik meg önálló életüket a fák között. A meleg nyári hónapokban, különösen azokban az erdőkben, ahol nincsenek patakok, a dagonyák körül találunk mozgalmas életet. Éjszaka vaddisznók hemperegnek az iszapban, hajnaltól egészen esti szürkületig pedig rengeteg madár iszik s fürdik a pocsolya vizében. Megjelennek ott a lepkék és bogarak is, és a vízszéli nedves talajon oltják szomjukat.
Különösen az öreg állományú tölgyesekre jellemző, hogy a nyári nagy zivatarokat kísérő szélvihar vaskosabb ágakat is a földre sodor. Ezek egy idő után beleágyazódnak az avarba, és ha megemeljük őket, néha egész miniatűrá állatkertet találunk alattuk. Ott várja az esti vadászat idejét a barna varangy, de csupasz csigák, százlábúak és apró futóbogarak népes gyülekezetében is gyönyörködhetünk.
Az őszi erdő egyik legnagyobb élményét kínálja a szarvasbőgés. A néha nyáriasan meleg, de nemegyszer már ugyancsak hűvös estéken egymásnak felelgető hangok, vagy amikor a hárem ura sokágú koronáját hátrahajtva világgá harsogja fenyegető üzenetét, olyan élmény, amiért érdemes minden ősszel újra és újra az erdőbe látogatni.

Az őszi erdő egyik nagy élményét nyújtja a szarvasbőgés
Egyes években a kora őszi időszakra az erdei egerek hihetetlen módon elszaporodnak, és a csendes, háborítatlan erdőrészeken nemcsak éjjel, de nappal is mozognak. Ezek a túlszaporodások mindig összefüggésben vannak a jó táplálékviszonyokkal. Ahol például gazdag a bükkmakktermés, biztosan lehet számítani az apró rágcsálók gyors reagálására. Ősszel figyelhetjük meg azt is, hogy a szajkók, néha tucatnyi kék szárnyú mátyásmadár reggeltől estig hordják a tölgymakkot, s néhány száz méterrel vagy kilométerekkel odébb „elültetik” az avarban.
A csodálatos őszi lombszíneződést követően a fák november végére már kopaszon állnak, az erdő talaján vastagra hízott a friss avar. Kezdetben még könnyű, finoman zizeg, ha a barna leveleket fel-felkapja a szél, de az ismétlődő esők nyomán fokozatosan összeroskad, és ezzel kezdetét veszi az évmilliók óta ismétlődő folyamat, melynek során a levelek a természetes korhadás és különböző állatok közvetítésével újra a talajba jutnak, hogy az ősi körforgás szabályainak megfelelően ismét a fákat, bokrokat táplálják, erősítsék.
A csupasz ágak között messzire ellátni, észrevehetjük a legkisebb mozdulást is, amikor pedig leesik az első hó, és fehérbe öltözteti az erdőt, rengeteg hátrahagyott nyom árulkodik az éjszaka ott történtekről. Követhetjük a vadászó róka kacskaringós nyomsorát, a fától fáig vezető apró nyomok a rágcsálók és cickányok éjszakai útjait jelzik, ahol pedig a fehér felületen nagy barna kupacok jelennek meg, ott biztosan a vaddisznók jártak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi