A civilizáció: veszélyforrás

Full text search

A civilizáció: veszélyforrás
Élőhely megszűnése, beszűkülése, megváltozása stb. az okok közül mindenképpen első helyen áll. Idesorolandó: az erdők kiirtása, a mezőgazdaság térfoglalása és belterjessé válása (vegyszerezés, talajjavítás, gépesítés stb.), a vízfelületek lecsapolása, szabályozása, a túlzásba vitt állattartás miatti elsivatagosodás, az emberi települések terjeszkedése, úthálózatok, nyomvonalas létesítmények sűrű hálózata, felszíni bányászat stb.
Környezetszennyezés: a föld, a víz és a levegő elszennyeződését értjük alatta. Ilyenek az élővizek olajszennyeződése, atomrobbantások, sugárszennyeződések, a háborúk és következményei, a vegyszerek túlzott használata (pl. DDT), a közlekedési zajok, a hőszennyeződés, a bűz- és fényártalmak stb. Ide sorolható a növényvédelem okán bekövetkező táplálkozási bázis csökkenése, nagy mezőgazdasági táblák kialakítása, nagy kiterjedésű tarló- és nádégetés stb.
Vadászat. Sokan a vadászatot tekintik az állatvilág első számú pusztítójának. Ez igaz lehet területenként (földrészenként) más-más szempontból elsősorban a madarakra és az emlősökre nézve, kivált amikor ez a tevékenység a könnyű jövedelemszerzést, a divathóbortot (prémvadászat) szolgálja, vagy tudatlanságból és a ragadozó állatok iránt gyűlöletből történik. (Az viszont tény, hogy a gerinctelen fajok, a hüllők, kétéltűek és halak kipusztulása nem írható a vadászok számlájára.)
Halászat. A vadászattal rokon tevékenység. Veszélyessé akkor válik, amikor a legkorszerűbb eszközök alkalmazásával egy-egy faj példányait egy időben, egy eszközzel, nagy tömegben pusztítja, és üzleti versengéssé fajul.
Kereskedelem. (befogás, hobbi). Bizonyos vadászati elemeket hordoz ugyan, de itt a vadászat a divathóbort, az üzlet, a meggazdagodás szolgálatába szegődött szolgáltató tevékenységgé degradálódott (elefántcsont, krokodilbőr, orrszarvúszarv stb.).
A madárkereskedelem világszerte kifizetődő, nagyon gyakran illegális tevékenység, mely egyes madárfajokra nézve igen nagy pusztulással jár. Ide tartozik a madártojással folytatott kereskedelem is. Terjed egyes, amúgy is ritka rovarok, bogarak és lepkék üzletszerű gyűjtése is.
Madártojásgyűjtés. Évtizedekkel ezelőtt a madártojás gyűjtése még ártatlan gazdasági tevékenység volt. Különösen a vízrendezések következtében sok madárfaj élőhelye összezsugorodott, ennek következtében példányszámuk a kritikus határ alá csökkent. A tavi cankó és a pajzsoscankó utolsó hazai állományait például bizonyítottan az üzletszerű tojásgyűjtés számolta fel. A kedvtelésből űzött tojásgyűjtés szintén nem nélkülözi az üzleti elemeket. Ez a szenvedély különösen azért vált veszélyessé, mert mindig azoknak a tojásoknak van magasabb ára, melyekből kevés van, amely fajok eljutottak a kipusztulás határára. Az utóbbi években nemzetközi összefogással próbálják visszaszorítani a madártojás-kereskedelmet.
Állatok preparálása. Természetvédelmi szempontból káros a hobbiból, trófeagyűjtésből eredő állatpreparálás, kiváltképp a veszélyeztetett fajok esetében. A bemutatás, oktatás, kutatás céljait szolgáló, feltétlenül szükséges mennyiségen kívül az ismeretterjesztés eszközeként a technika korszerű lehetőségeit kell igénybe venni: film, videó stb.
Ragadozógyűlölet. Sok faj a tudatlanság, a tévhitek és az ebből fakadó gyűlölet áldozatává válik. Ilyen áldozat Európa legnagyobb ragadozó madara a rétisas, de ide sorolható a vándorsólyom, jó néhány emlős és hüllő is. Különös ellenszenv kíséri a kígyóféléket, beleértve az ártalmatlan siklókat is.

Rejtett életű ragadozónk a vadmacska
Solymászat. A valamikori uralkodóréteg kedvenc időtöltése volt a solymászat. Ma szervezett formában és csak héjával szabad vadászni. A kerecsensólyom fészkeit kell elsősorban megóvni, mert a tojások és fiókák feketekereskedelmi értéke igen magas.
Divathóbort. A szakirodalomban csillagászati számokat lehet olvasni azokról a pusztításokról, ahogyan egyes fajokat szinte tömegmészárlással a végveszélybe sodortak divatot szolgáló tollukért, prémjükért, csontjukért. Ilyen tömeges pusztítás tizedelte meg a kócsagot, a fókák, a nílusi krokodilok, az elefántok állományát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi