Nappal az ölyvek, éjjel a róka

Full text search

Nappal az ölyvek, éjjel a róka
A fellépő pocokgradáció természetesen nem marad titokban a kis rágcsálók természetes ellenségei előtt. Nappal ölyvek, vércsék és varjak, éjjel a baglyok, a róka, a görény, a menyét és még számos más állat pusztítja, tizedeli őket. Bár a ragadozók a túlszaporodást önmagukban letörni nem tudják, az általuk elpusztított pocokmennyiség feltétlenül figyelemre méltó. Rengeteget fal fel például az annyit szidott és üldözött róka, amely, ha sok a pocok, szinte kizárólag belőlük él. Palotás szerint a róka átlagosan 10–12 darabot pusztít el naponta, ez körülbelül évi 4000 pocoknak felel meg. Ha pedig, szintén Palotás nyomán, a hazai rókaállományt kb. százezerre becsüljük, ezek évi mezeipocok-fogyasztása hozzávetőlegesen 400 millióra tehető. Nem lebecsülendő mennyiség!

Az „első számú közellenség”: mezei pocok
Maga a gradáció egyébként a késő ősz és a tél folyamán minden emberi beavatkozás nélkül összeomlik. Az állatok között nem valamiféle járvány lép fel, mint azt korábban feltételezték, hanem az erősen megcsappant táplálékmennyiség egyszerűen nem tudja már eltartani a rengeteg pockot, és azok legyengülve, a sok eső és a fokozódó lehűlés miatt is sanyargatva elpusztulnak. A visszamaradó példányok alkotják azután a magot, amelyből a következő tavaszon ismét megindul a szaporodás ősi folyamata.

A Dunántúl déli felén él a csalitjáró pocok
Persze a tavasz megérkeztéig még hónapoknak kell eltelniük, néha kemény fagyokkal, nagy havazásokkal, amit a mezei pockoknak át kell vészelniük. Ilyenkor a vastag hótakaró alatt készítenek járatokat, ezeket olvadás után, tavasszal, a réteken és legelőkön bárki megfigyelheti. Néha száraz fűszálakból készített fészkeket is találunk, ugyanis ha a hó hosszabb ideig fekszik a határban, a pockok teljesen az új életformára rendezkednek be, és vackukat a fű között építik.
Bármilyen furcsának tűnhet is az elmondottak után, de él hazánkban a mezei pockoknak két olyan rokona is, amelyek törvényes védelmet élveznek. Az egyik a csalitjáró pocok. Valamivel nagyobb, mint a mezei pocok, de színezete ahhoz hasonló. Nyugati és északi elterjedésű faj, hazánkban a csapdázó gyűjtések és a bagolyköpetvizsgálatok adatai szerint a Dunántúl déli felén él. Köpetekből előkerült koponyák esetében a középső őrlőfog (M2) rágófelületének alakulása nyújt jó megkülönböztetési lehetőséget a mezei pocokkal szemben. Utóbbinál ezen négy úgynevezett háromszöget látunk, a csalitjáró pocok esetében a fognak az M3 felé eső végén még egy ötödik, jól látható lefűződés is van.
A csalitjáró pocok a nedvesebb talajú agrárbiotópokban, de mocsarakban, nád- és gyékényszegélyekben, vizes réteken és kaszálókon is él. A nyári hónapokban főként éjszaka, télen nappal is tevékeny. Ügyesen mozog a sűrű vegetáció között, jól úszik. A sűrű fű között kanyargó kis ösvényeket készít, de föld alatti járatai is vannak. Fészkét száraz növényi szálakból és gyökérdarabkákból vagy a felszínen, jól elrejtve, vagy a föld alatt építi. Szaporodási ideje március és november közé esik, de találtak már télen is kölykeit. A nőstények évente 3–5 alkalommal ellenek, egyszerre 3–8 kölyköt hoznak a világra. A vemhességi idő 21 nap. A kicsinyek szemei a 9–10. napon nyílnak, körülbelül két hétig szopnak, és körülbelül 50 napos korukban ivarérettek. Nyugat-Európában 2–3 évi ciklusokban észlelték az állományok túlszaporodását. A csalitjáró pocok tápláléka különböző lágy szárú növényekből, gyökerekből, magokból áll, a téli hónapokban a fiatal fák kérgét is megrágcsálja. Hazánkban viszonylag ritka, mezőgazdasági kárt nem okoz, ezért nyert védettséget.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi