Vadon élő „háziállatok”

Full text search

Vadon élő „háziállatok”
Ahhoz, hogy életben maradhasson, minden állatnak alkalmazkodnia kell környezetéhez. E tekintetben napjainkban kétségkívül az ember és az emberi tevékenység jelenti a legnagyobb kihívást az állatok számára.
Akadtak fajok, amelyek már korábban feladták, nem bírták a versenyt, és időközben el is tűntek a természet nagy színpadáról, mások viszont épen ellenkezőleg, szélsőségesen alkalmazkodva a nem egyszer merőben megváltozott körülményekhez, hatalmasan megnövelték állományaikat.
Ha szétnézünk az urbanizált környezetben, városon, falun vagy a tanyákon, a kutyák, macskák, lovak, tehenek, bégető birkák, kotkodácsoló tyúkok és a csattogó kanári mellett mindenütt megtaláljuk az emberi környezetben „vadon” élő állatokat is. Akadnak közöttük szélsőségesen alkalmazkodott fajok, amelyek talán már el sem tudnák képzelni életüket az épületek nélkül. A gyöngybagoly vagy a sarlósfecske hazánkban gyakorlatilag kizárólag templomtornyokban, fali zugokban nevelik fiókáikat, a füstifecskepárok az istálló gerendáin, a békésen kérődző tehenek feje felett építik fészkeiket, míg a fehérhátú molnárfecskék az ereszaljához ragaszkodnak. A házi egér és a házi patkány a nevében viseli élőhelyét, a főváros budai kertjeiben estefelé sokfelé indul portyázni a sün, az erdőhöz közelebb eső részek utcáin éjszakánként vaddisznókat világítanak meg az autók reflektorai, és a veteményeskertekben, a féltve őrzött palánták alatt szorgos munkával készíti járatait a bársonyosan fekete bundájú vakond.

A sün az erdőben, a nyílt területeken és a nagyobb kertekben egyaránt otthon van
Alábbiakban azokról az emlősökről lesz szó, amelyek az ember környezetében élve már afféle „tiszteletbeli háziállatoknak” tekinthetők, illetve azokról, amelyek több-kevesebb rendszerességgel megjelennek, de meg is telepedhetnek a házakban, kertekben, udvarokon. Egyeseket örömmel látunk, másokat az emberi önzés a legszívesebben talán ki is irtana a föld színéről. De szerencsére nem hagyják magukat. Itt vannak, néha eltűnnek, de csak azért, hogy aztán újra jöjjenek, nem lehet „leírni” őket, ha akarjuk, ha nem, számolnunk kell velük.

A bőséges táplálék vonzza a rágcsálókat

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi