A parlagi vipera védelme

Full text search

A parlagi vipera védelme
A parlagi viperának nemcsak rendszertani elhelyezése okozott és okoz gondot a zoológusoknak; úgy tűnik, túlélése, fennmaradása is bizonytalan, a sokféle erőfeszítés ellenére is. Magyarországon kívüli populációi sorra eltűntek, még a valaha rendkívül gazdag ausztriai is, elsősorban az élőhelyek megszűnése miatt. Felszántották, bevetették az ősi sztyepp jellegű réteket, gyepeket; a kolozsvári szénafüvekre lakótelep épült; a bulgáriai populációról sincs adat 1934 óta. A ritka alfaj utolsó mentsvára Magyarország maradt, de hazai népessége is rohamosan fogyatkozik. A Hanság lecsapolt, feltört ősi területein valaha gyakori volt. Méhely még 1912-ben tömeges vipera okozta riadalomról számolt be Bormászpuszta környékéről. Budapest környékéről teljesen kipusztult, nevének eredetét már csak egy-két délkeleti „Rákos”-kerület (XIV., XVI.) jelzi.
Hazánkban viszonylag korán, 1974-ben, az első fajokra is kiterjedő természetvédelmi törvénnyel védetté vált a parlagi vipera, akkor 10 000 Ft eszmei értékkel. A Hanságban az ötvenes évek földmunkái után kipusztultnak vélték egészen 1979-ig, amikor Janisch Miklós és Fülöp Tibor újra felfedezték egy magasabban fekvő árvalányhajas kaszálóréten. Azóta ez a terület a parlagi vipera „szanktuáriuma”, a herpetológus természetvédők zarándokhelye. Sajnos azonban nemcsak az övék; a legszigorúbb ellenőrzés ellenére is előfordulnak idegen, lelkiismeretlen hazai és külföldi gyűjtők, akik a ritka állatok rövidlátó kereskedelmén akarnak meggazdagodni. Fokozza a veszélyt a Hanság Tájvédelmi Körzetben nemrég megépült autóút, amely a védett terület határát súrolva, a viperás kaszáló közvetlen közelében halad el. Súlyosbodott ennek az emberre ártalmatlan mérgeskígyónak a helyzete a Kiskunságban is. A korábban viperás területekként emlegetett (a növénytársulások mintájára „Viperetum”-nak nevezett) Ócsa, Dabas stb. környéki lelőhelyek a fokozott mezőgazdasági igénybevétel miatt válnak sorra lakhatatlanná a parlagi vipera számára. A még megmaradt területek itt is ki vannak téve a gyűjtők fosztogatásának. Paradox módon a leghatékonyabb védelem is megszűnt pl. Bugac mellett a szovjet katonák kivonulásával. A parlagi vipera fennmaradását napjainkban elsősorban életterének összeszűkülése, eltűnése fenyegeti. Kicsiny, néhány száz példányt is alig meghaladó, elszigetelt népességei a legnagyobb védelmet, állandó megfigyelést, őrzést és természetvédelmi élőhelykezelést igényelnek.
Mindezek tehát odáig vezetnek, hogy a parlagi vipera felkeltette az állatvilágért aggódó külföldi tudósok és természetvédők figyelmét, és nemzetközi akciók indultak az alfaj megmentéséért. 1985-től a Societas Europaea Herpetologica (Európai Herpetológiai Társaság) Természetvédelmi Bizottsága rendszeresen napirendre tűzi a parlagi vipera védelmének aktuális kérdéseit. Több alkalommal szerveztek magyarországi terepfelméréseket a még meglevő állományok feltérképezésére. Mi sem bizonyítja jobban a nemzetközi figyelem összpontosítását, minthogy az európai kétéltűek és hüllők védelmét összefoglaló könyv címlapjául, az 1991-ben Budapesten rendezett 6. Európai Herpetológiai Konferencia pedig emblémájául választotta a parlagi viperát. Az akciók egyik eredményeképpen 1988-tól szigorúan védett lett ez az állat, 30 000 Ft eszmei értékkel, amelyet az 1993-as törvénymódosítás 500 000 Ft-ra emelt. Reméljük, hogy a félmillió forintos eszmei érték (amely tehát a vele való mindenfajta természetvédelmi visszaélést bűntetté emeli) és a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumnak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel, valamint a Magyar Természettudományi Múzeummal közös mentési terve meghozza eredményét, és ez a ritka, szép és különleges kígyó, a magyar puszta ősi lakója fennmarad eredeti élőhelyén.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi