Gémtelepek

Full text search

Gémtelepek
Különösen a Tisza még mindig meglévő ligeterdeire jellemzőek a gémtelepek. A hatalmas nyár- és fűzfákon egymás közelében épülnek az egyszerű gallyfészkek, amelyekben szürke gémek, bakcsók, kis kócsagok és üstökösgémek költenek egymás közelében. A telepekhez újabban mind gyakrabban kormoránok is csatlakoznak. A gémfalu élete kora hajnalban indul, a telep lakói ilyenkor repülnek ki a környékre táplálékért. Később is állandó mozgásban vannak, az egyik jön, a másik éppen elfelé indul, a gémtelepet ez a nagy nyüzsgés már messziről elárulja.
Ami a költéseket illeti, a sort a szürke gém nyitja, a párok márciusban már fészkeiket építik vagy az előző évit tatarozzák. A hó végén tojásaik vannak. A fészek építéséhez a száraz gallyakat vagy a földön szedik össze, vagy a koronában törik le őket, és a csőrükben szállítják arra a fára, amelyen otthonuk épül. A bakcsó március végén, áprilisban érkezik vissza afrikai telelőhelyeiről, és másodikként foglalja el helyét a gémtelepen. Április végén, májusban költ. Talán csak gondolatnyival marad el tőle a szép fehér kis kócsag; friss fészekaljai májusban vagy később, a nyár folyamán találhatók. Ez a madár ugyanis két hullámban érkezik Afrika felől, először március végén, április elején, majd a következő hullám április és május fordulóján bukkan fel a költőhelyeken. Ennek megfelelően alakulnak azután a fészkelések is. Az üstökösgém a hidegre érzékenyebb madár, csak április végén tér haza, költési ideje május vége és július közepe közé esik.
A madarak csak fészkelnek a telepen, táplálékukat távolabb szerzik. Egyesek a folyók holtágait keresik fel, mások jóval messzebbre, mocsarakhoz, halastavakhoz, rizsföldekhez repülnek. A bakcsók leginkább éjszaka vadásznak, főleg békákat fognak, a telep közelében gyakran hallani a sötétben láthatatlanul repülő madarak „kvak” hangjait.
A gémfélék a táplálékot nem a csőrükben hozzák; a vízirovarokat, békalárvákat, apró halakat lenyelik, és csak utána adják a fiókáknak. Az első napokban közvetlenül etetik őket, azaz a torkukba öklendezik a hozott táplálékot. A fiókák csőrükkel átfogják az öreg madarakét, ide-oda mozgatják, húzogatják, ezzel kiváltják az etetési ingert, és előbbre hozzák az etetés pillanatát. Nagy igyekezetükben ugyan néha leejtenek egy-egy falatot, de azt az öreg madarak gondosan felszedik, és vagy maguk nyelik le, vagy újra megpróbálják feletetni. Később már csak a kicsinyek lábai elé, a fészek aljára öklendezik a hozott zsákmányt, ahonnét azok némi kezdeti bizonytalanság után maguk is felszedik.
A már nagyobbacska fiókák gyakran hevesen küzdenek egymással etetés közben, és például a szürke gémeknél nemegyszer előfordul, hogy a gyengébbet testvérei erős és hegyes csőrükkel egyszerűen agyonverik. A fiókanevelés idején a gémtelepről messzire hallatszanak a fiatalok ketyegő hangjai. Az első héten még minden szokatlan dologra így reagálnak, később ezzel fogadnak valamennyi, a közelbe érkező madarat, tehát a szomszédokat is, végül, amikor már jól ismerik szüleiket, csak őket üdvözlik ezekkel a hangokkal.

A nászruhás bakcsót dísztollai jellemzik
A gémtelep fái alatt jellegzetes illat terjeng, a földön táplálékmaradványok hevernek, rajtuk zöld döglegyek üldögélnek. A fák ágain, a leveleken és a szederindákon mindenütt fehér meszelések bizonyítják a fiókák jó emésztését. A lombkoronába egymás után szállnak be az etetni érkező madarak, és ilyenkor mindig felerősödnek a fiókák hangjai. Hazánkban szerencsére még szép számmal fészkelnek a különböző gémfélék, látványuk sok külföldi ornitológust, madárbarát turistát vonz az országba. A telepeket a költések idején nem szabad háborgatni, a madarak megfigyelése a táplálkozóterületen is lehetséges. A legfontosabb, hogy legalább a ma még meglévő költőhelyek, a gémfaluknak otthont nyújtó ártéri erdők öreg fái, és persze a legalább ennyire fontos táplálkozóterületek megmaradjanak. Ha ez így lesz, unokáink is gyönyörködhetnek majd a kócsagok, bakcsók és szürke gémek nagyszerű látványában.

A Tisza ártéri erdeiben az üstökösgém vegyes kolóniákban fészkel
S. E.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi