Középső-triász

Full text search

Középső-triász
A triász elején bekövetkezett tengerelöntés következtében a középső-triász elejére a szárazföldi háttér Európa északibb részére szorult vissza. Ekkor a kárpát-pannon térség teljes egészét sekélytenger borította, amelyben mészkő és dolomit rakódott le. A legsekélyebb részeken főként dolomitból álló karbonát-platformok fejlődtek ki, a kissé mélyebb vizű köztes medencékben pedig szervesanyagban gazdag ún. bitumenes mészkő rakódott le. Utóbbira hagyományosan a Gutensteini mészkő elnevezést használják.

Középső-triász, gumós és tűzköves vörös Nemesvámosi mészkő (Dörgicse, Balaton-felvidék)
A kárpát-pannon terület egységes ősföldrajzi képe az anizusi korszakban kezdett megbomlani. Több széles pásztában (a Keleti-Alpok és az Északnyugati-Kárpátok déli zónáiban, a Dunántúli-középhegység, a Bükk és a Tisza-mikrolemez déli zónáiban) a földkéreg lassú süllyedését riftesedés váltotta fel, amelynek során törésvonalak, vetődések és árkos beszakadások jöttek létre. A tektonikusan lezökkent területek mélyebb tengereiben szürke vagy vörös, ammoniteszes, néha tűzköves mészkő (Reiflingi mészkő, Schreyeralmi mészkő, Buchensteini mészkő) rakódott le. Ezzel egyidejűleg tengeralatti vulkánok működtek a Dunántúli-középhegység és főként a Bükk területén (lásd a lemeztektonikai fejezetben).
A Balaton-felvidék jól feltárt és részletesen vizsgált térsége jól példázza az egykori riftesedő selfterületek fejlődésmenetét. Itt a középső-triász elején (anizusi korszak) egységes, igen sekély tengeri karbonát-platform jött létre, amelynek felszínén a tengervíz időnként bepárlódott, ezért a dolomitos rétegek gipszkristályokat is tartalmaznak (Aszófői dolomit). Ezután kissé mélyebb vizű, de a nyílttengertől elzárt, nagy területű lagúna alakult ki, amelyben szürke, szervesanyagban dús mésziszap rakódott le (Iszkahegyi mészkő). Ezt követően újra a dolomitos üledékképződés vált uralkodóvá (Megyehegyi dolomit). Az eddig egységesen süllyedő területet az anizusi közepén vetődések kezdték felszabdalni. A magasabban maradt sasbércszerű blokkok között összefüggő, mélyebbvízű medencerendszer alakult ki, amelyben a jól rétegzett, szürke Felsőörsi mészkő halmozódott fel. A medencében sok ammonitesz, a peremi, sekélyebb részeken pedig kagylók, brachiopodák és tengeri liliomok éltek. Ezeknek vázaiból jellegzetes mészkő alakult ki, amelyet a Déli-Alpokban ismert hasonló kőzet után Recoaro mészkőnek is neveznek. A ladini korszak elejére a tengeralatti „sasbércek” területe tovább csökkent, a tengermedence egyre mélyebbé vált, és a távoli vulkánokból a szelek szárnyán ide kerülő tufa lerakódása vált általánossá. E többnyire zöldes, szürkés színű tufát – szintén dél-alpi analógiát alkalmazva – pietra verde névvel illetik. A vulkáni tufában egyre több mészkő-betelepülés jelentkezik, majd egy vörös, gumós, tűzköves mészkő lerakódása válik általánossá (Nemesvámosi mészkő). A ladini végére e gumós, tűzköves mészkő az egykori tengeralatti sasbércek területét is elborította. Ugyanakkor keleti irányból (a mai Vértes-hegység tájékáról) sekélytengeri karbonát-platform kezdett nyugat felé nyomulni, részben feltöltve a „balaton-felvidéki” medencét.

Gyűrődés a középső-triász Lapisi mészkő Viganvári tagozatában (Pécs, Mecsek-hegység)
A Bükk területén és a tőle északra húzódó sávban a tengeralatti lávafolyások párnalávaként szilárdultak meg és mélytengeri üledékekkel fogazódtak össze. A vulkáni kőzetek kémiai összetétele és a jellegzetes, ofiolitos kőzettársulás alapján a kutatók arra következtetnek, hogy ebben a zónában a kontinentális földkéreg felhasadása eljutott az óceáni riftesedés stádiumáig. Ez azt jelenti, hogy a kárpát-pannon terület korábban egységes sekélytengeri selfjét egy keskeny óceáni árok (tulajdonképpen hasadékvölgy) szelte ketté, amely a Tethys-óceán északnyugati irányú kiágazása volt. A mélytengeri üledékekkel társult ofiolitos kőzetek típusszelvénye a dél-gömöri Melléte (Meliata) falucska közelében található, ahonnan e jellegzetes kőzettársulást „Mellétei-sorozatnak”, az óceáni árkot pedig „Mellétei-óceánnak” nevezték el (lásd még a 3. és 5. fejezetben). A Mellétei-sorozat maradványai ma a Gömör-Tornai karszt peremén, a Rudabányai-hegységben, a Bükkben és a recski Darnó-hegyen találhatók meg a felszínen. A Mellétei-óceáni sáv egykori folytatása a Dinaridák Vardar-zónájában kereshető, s elszakított óceáni eredetű képződmények találhatók a Keleti-Kárpátok ún. Transzilvániai (Erdélyi-) takaróegységében is (bővebben minderről a lemeztektonikai fejezetben olvashattunk). Mindez rávilágít arra, hogy a kárpát-pannon térséget alkotó lemeztömbök, mikrolemezek a mezozoikum után bonyolult tektonikus mozgások révén kerültek mai helyükre, és hogy az egykor folyamatos ősföldrajzi sávok egyes részei sok esetben messze egymástól elszakítva, nagy távolságban találhatók.
Az Északnyugati-Kárpátokon belül a lemezdarabok egyenlőtlen süllyedése abban nyilvánult meg, hogy a középső-triász karbonát-platformok vastagsága dél felé növekedett, valamint, hogy a déli zónákban – az erőteljesebb függőleges tagolódás következtében – a platformok között az anizusi korszakban nyílttengeri, mélyebb vizű medencék alakultak ki. Ez azzal is összefügg, hogy ezek a déli zónák a Mellétei-óceánhoz közvetlenül csatlakozó self-peremek voltak. A medencék többségét a környező karbonát-platformokon termelődő és onnan a mélybe sodródó karbonátos törmelékanyag a középső triász során teljesen feltöltötte. A többi területrészen a fehér mészkőből és dolomitból álló sekélytengeri karbonát-platformok fejlődése zavartalanul folytatódott a középső-triász végéig. E több száz méter vastagságú mészkő- és dolomitösszletek (melyeket hagyományosan Steinalmi mészkőnek és Wettersteini mészkőnek vagy dolomitnak neveznek) az Alpok és Kárpátok fontos tájképformáló karsztos képződményeit adják (pl. Szilicei-fennsík, Szádelői-völgy, Aggteleki-karszt).
A Tisza-mikrolemezen belül az anizusi korszakban jelentkező vetődések és egyenlőtlen süllyedés szintén medencék kialakulásához vezettek. A déli zónákban (a mai Kodru-takarók területén) a nyílt- és mélytengeri üledékképződés tovább tartott és vastagabb üledékösszletet eredményezett (pl. tűzköves mészkő); középen (az Erdélyi-középhegység területén) csak kisebb és rövidebb életű medencék jöttek létre; míg az északi zónákban (Mecsek, Villányi-hegység) zökkenőmentesen folytatódott a sekélytengeri mészkő és dolomit lerakódása. Ez újfent arra hívja fel a figyelmet, hogy a Tisza-mikrolemez „idegen testként” fekszik jelenlegi helyzetében; ugyanis ősföldrajzi övessége (a dél felé egyre mélyebb medencék) alapján nyilvánvaló, hogy az egykori riftzóna, azaz a Mellétei-Vardar-óceán tőle délre húzódott, nem pedig északra, ahol – részben – ma nyomozható.
A kárpát-pannon térség mélyebb tengerben képződött középső-triász mészkőrétegei igen sok ősmaradványt tartalmaznak. A Balaton-felvidéket világhírűvé tették a területéről leírt Balatonites, Hungarites és Arpadites ammonitesz-nemzetségek. Az anizusi emelet egyik részét a Balaton római kori neve (Lacus Pelso) után pelsoi alemeletnek nevezi a nemzetközi szakirodalom. Ezekben az üledékekben a brachiopodák, kagylók és csigák is gyakoriak. A karbonát-platformok egykori élővilága már kevésbé volt változatos, vagy legalábbis maradványai kevésbé látványosak. A mészköveket szinte zátonyként felépítő csöves mészvázú algák és mésszivacsok vázai a kőzetek utólagos átkristályosodása miatt alig szabadíthatók ki, inkább csak metszetekben tanulmányozhatók.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi