Fizikai és kémiai talajjavító eljárások

Full text search

Fizikai és kémiai talajjavító eljárások
Alapvetően fizikai eszközökkel végzett beavatkozást igényelnek a talajok víz- és tápanyag-gazdálkodási tulajdonságainak megjavítását célzó feladatok:
– a csapadékvíz beszivárgásának elősegítésére (a víznek a „talajba mentésére”) szolgál a mélylazítás (altalajlazítás), amit az agyagos, tömődött, gyakorlatilag vízzáró közbülső (B-) szinttel jellemezhető barna erdőtalajok és szolonyec szikesek, valamint az ún. eketalp-réteg kialakulása miatt kedvezőtlen vízgazdálkodású talajok esetében alkalmaznak. Az eljárás e szintek speciális talajlazító késekkel, illetve „lábakkal” való párhuzamos felhasogatását, áttörését jelenti;
– a talajszintek meghatározott célú cseréje (pl. a talaj előkészítése a szőlőtelepítésre [rigolozás], a láptalajok mélyebb, iszapos, agyagos szintjeinek felszínre hozása és a tőzegréteggel való elkeverése), továbbá valamely javítóanyag talajba vitele (pl. homoktalajokban lápföld vagy tőzegkomposzt leszántása) mélyforgatással valósítható meg;
– közvetlenül a káros vízhatás megszüntetését célozza a vízzel erősen átitatott réti, öntés- és (szoloncsák) szikes talajok vízfeleslegének az altalajban kialakított vagy ott elhelyezett csövek általi, illetve a láptalajok víztöbbletének nyitott, felszíni csatornahálózat révén való elvezetése (talajcsövezés, „drénezés”, illetve lecsapolás-telkesítés).
A mélylazítás (altalajlazítás) munkamenete

a) Az altalajlazító munkagép indulás előtt (szemben)…

b) …a robotlábakhoz hasonló acélkések „lábfejei” – amelyek munka közben gyors ütemben fel-le mozognak – még a talaj felszínén pihennek…

c) …a gép megindul, a lábak „bokáig” merülnek a hosszú idő alatt kőkeményre döngölt földút talajába…

d) …majd elérik a teljes munkamélységet…

e) …a lábak „sípcsontjukkal” párhuzamosan felhasítják, a rezgő mozgást végző „lábfejek” tovább törik, darabolják a tömődött talajréteget, így – amint azt a talajfelszín megemelkedése is érzékelteti – jelentősen megnövekszik a hézagtérfogat, következésképp javul a talaj vízbefogadó és vízáteresztő képessége
A talajok genetikailag meghatározott (természetes) és antropogén tevékenységgel előidézett (másodlagos) savanyúságát, továbbá ugyanezen okokra visszavezethető szikességét speciális beavatkozásokkal, ún. kémiai talajjavítási eljárásokkal lehet csökkenteni vagy megszüntetni.
A fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságok helyenként jelentős leromlásával járó savanyúság elsősorban az eleve mésztelen talajképző kőzeteken (pl. a Tisza és a vízrendszeréhez tartozó folyók üledékein) képződött és/vagy természetes kilúgzási folyamatok során elsavanyodott, középhegységi és dombsági barna erdőtalajaink termékenységét korlátozza. Hatására tömődött, agyagos szint alakul ki; fontos tápelemek hiányával kell számolni, amit az is tetéz, hogy a savanyúság következtében szabaddá vált, önmagukban is káros fémionok (vas, alumínium) az esetleg mégis jelen levő tápanyagokkal (foszfor, molibdén) oldhatatlan vegyületeket alkotnak (vas- és alumínium-foszfát stb.), így utóbbiakat a növényi gyökerek számára felvehetetlenné teszik. Mi több, a savanyúságot általában rosszul tűrő mikroorganizmus-életközösségek megfogyatkoznak, tevékenységük lefékeződik. Érthető, hogy ezek a talajok a legérzékenyebbek a mezőgazdasági tevékenységgel gyakran együttjáró, további savanyító hatásokra (pl. túlöntözés, műtrágyázás stb.). Javításuk meszezéssel történik, ami a kedvezőtlen talajtulajdonságok kialakulásának alapokát, a humusz- és agyagkolloidok felületén adszorbeálódott hidrogén-ionok (protonok) túlsúlyát szünteti meg: a protonok az említett felületeken a javítóanyagból származó, kedvező hatású kalcium-ionokkal cserélődnek ki.
A szikes talajok javítása még összetettebb feladat, egyrészt mert a szikesedés hatásai a különböző típusokban eltérő módon mutatkoznak meg, másrészt mert a kémiai beavatkozások önmagukban nem vezetnek eredményre; ezeket fizikai talajjavítási eljárásokkal szükséges kombinálni.
A szolonyec szikesek erősen tömődött, agyagos felhalmozódási szintje egyszersmind a lúgos kémhatást okozó nátrium-ionok és -sók maximális felhalmozódásának helye is. Ahhoz, hogy – a talaj mésztelensége miatt szükségszerűen kalciumtartalmú – javítóanyagok (mész, savanyító hatású gipsz) ezt a szintet megfelelően átjárhassák, a kolloidok felületén a kalcium-nátrium kationcsere végbemehessen, valamint, hogy a sók a mélyebb szintekbe mosódhassanak, egyidejűleg mélylazítást is kell végezni.
Még összetettebb beavatkozást követel a nátriumsókat (többek között szódát) tartalmazó talajvíz hatása alatt álló, emiatt erősen lúgos kémhatású szoloncsák szikesek javítása. A talaj sókészletét a talajvízszint süllyesztésével (talajcsövezés), illetve a sók egyidejű kimosásával (öntözés) lehet csökkenteni (más kérdés, hogy szabad-e, hiszen az elvezetett drénvíz másutt okozhat szikesedést!); a talajoldat lúgossága pedig savanyító hatású javítóanyagokkal (gipsz, lignitpor, savgyanta stb.) tompítható. Kalcium-ionok bevitelére itt külön nincs szükség, mivel a talaj saját – a lúgos kémhatás miatt kicsapódott állapotban levő – mésztartalma („meszes-sós szikes”) a savanyítás eredményeként oldatba megy, mobilizálódik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi