Talajerózió

Full text search

Talajerózió
A talajerózió követelményeiről, az erózióveszély országos helyzetéről – mivel a talaj eróziója számos kiváltó (csapadék- és lejtőviszonyok), valamint befolyásoló (a talajok szinttagozódása, a talajszintek fizikai, vízgazdálkodási tulajdonságai, pillanatnyi nedvessége, a növényborítás sűrűsége stb.) tényezőtől függ – éppen e tényezők lehetséges kombinációinak nagy száma miatt nem könynyű árnyalt képet adni. Az eróziós kártétel mértékének alakulásáról, az erózió fokozatainak területi megoszlásáról 466. oldali térképünk nyújt tájékoztatást. A várható változások előrejelzéséhez s ennek alapján a védekezési módok kimunkálásához azonban szükség van a talajpusztulás dinamikájának (a folyamat talajon belüli sebességváltozásainak) a veszélyeztetett talajcsoportokat érintő ismeretére is.
Mint arra a 7. fejezet talajgenetikai áttekintést adó részében már utaltunk, a talajpusztulás talajtípusonként, sőt azokon belül, szintenként törvényszerűen eltérő sebessége elsősorban a szinttagozódás sajátosságaival, valamint a talajképző kőzetek erodálhatóságával függ össze.
A barna erdőtalajok lepusztulásának sebességdinamikáját alapvetően az határozza meg, hogy kilúgzási és felhalmozódási szintjük agyagtartalma között van-e lényeges különbség. A két leggyakoribb és nagy területeken művelésbe vont erdőtalaj-típus példáján:
– a Ramann-féle barna erdőtalajok (barnaföldek) legjellemzőbb (típus-) bélyege, hogy szelvényükben az agyagtartalom egyenletes eloszlású, ezért mivel az erózió során mindig azonos ellenálló képességű anyag kerül a felszínre, a lepusztulás egyenletes sebességű;
– az agyagbemosódásos barna erdőtalajok „névadó” sajátossága viszont, hogy eredetileg is agyagot tartalmazó B-szintjükben felülről, az ún. kilúgzási szintből levándorolt agyagtöbblet van; nyilvánvaló, hogy az agyaghiányos A-szint rohamos lemosódása után felszínre került, tömődött, ellenálló szintben a folyamat sebessége hosszabb időre jelentősen lefékeződik.
A löszön (löszből) kialakult, egész termőrétegükben humuszos, de a mélység felé fokozatosan csökkenő humusztartalmú csernozjom talajok lepusztulása gyorsuló tendenciájú, mivel a kiváló ragasztóképességű, ezért a lehordással szemben nagyobb ellenállást tanúsító humuszanyagok mennyiségének csökkenése a felszínen a kevésbé ellenálló lösz-anyakőzet egyre nagyobb arányban való megjelenésével jár együtt.
Talajvízszint-süllyesztés talajcsövezéssel

a) Korszerű, lézeres irányítású talajcsövező munkagép…

b) …rajta feltekercselve a lyukacsos, bordázott vízelvezető csőkígyó;

c) Az árokásó kanálsor attól függetlenül, hogy a gép terepi kiemelkedésen vagy mélyedésben halad, a lézeres vezérlésnek köszönhetően automatikusan egyforma talplejtésű árkot alakít ki;

d) A gép a kiásott árokba bocsátja a talajcsövet
A homoktalajok deflációs pusztulásának mértékét elsősorban szintén az elemi homokszemcsék összetapadását garantáló ragasztóanyagok (szerves és szervetlen kolloidok) mennyiségi és minőségi viszonyai határozzák meg. A deflációnak legjobban a homokon kialakult (kovárványos, rozsdabarna) erdőtalajok állnak ellent, mivel szelvényükben rendszerint mindkét kolloidfajta megtalálható (humusz, illetve különböző vasvegyületek, sőt agyagásványok is); érthetően sérülékenyebbek a csak humuszkolloidokat tartalmazó talajtípusok (humuszos homok, csernozjom jellegű homok); s végül szabadon hordja a szél a futóhomok-talajok különálló szemcséit, amelyek csupán átmenetileg, nedves állapotban összetapadva képesek a deflációval dacolni.
Az erózió elleni védekezés módjai sokfélék; megválasztásuk elsősorban attól függ, hogy kivitelezésükhöz milyen anyagi és technikai eszközök állnak a gazdálkodó rendelkezésére. Alapvetően műszaki és agronómiai talajvédelmi eljárásokat különböztetünk meg. Az előbbiek a lejtő profiljának „átszabását”, tagolását, meredekségének csökkentését stb. célzó, rendszerint nagy tömegű föld megmozgatásával járó, költséges beavatkozásokat foglalják magukban (pl. sáncolás, teraszolás, vízfelfogó övárok létesítése); utóbbiak az adott mezőgazdasági térség sajátságaihoz ésszerűen igazodó területhasználatot, művelési módot, a termőföld védelmének egyszerű, olcsó és ötletes megoldásait egyesítő eljárások, amelyek természetesen kombináltan is alkalmazhatók (pl. a művelési ágaknak a lejtőszög-tartományok szerinti megosztása, differenciált táblásítás, talajvédő fasorok és erdősávok létesítése, szintvonalas – a lejtés irányára merőleges – szántás, talajvédő növénysorrend stb.).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi