A nyári égbolt csillagképei

Full text search

A nyári égbolt csillagképei
A nyári égbolt legjellegzetesebb csillagképe a Cygnus (Hattyú), amelynek csillagai augusztusi estéken keresztalakban láthatók a zenit közelében. Legfényesebb csillaga az α Cygni, másképpen Deneb. A Hattyú „szeménél” található β Cygni vagy Albireo gyönyörűszép kettőscsillag; távcsőben színéről is megkülönböztethető a vörös óriás és a fehér törpe.
A Hattyú alatt látszik az Aquilla (Sas) csillagkép. α-val jelzett legfényesebb csillaga az Altair. A Hattyútól és a Sastól keletre a Lyra (Lant) csillagkép található; ennek legfényesebb csillaga, a Véga egyúttal a nyári égbolt legfényesebb csillaga. Itt található a Lyra gyűrűs köd, amely talán a legszebb planetáris köd, továbbá magyar vonatkozása is van: Gothard Jenő találta meg először a ködöt sugárzásra gerjesztő csillagot 1901-ben. A Lyrában van az RR Lyrae nevű csillag, amely a Magyarországon is részletesen vizsgált rövidperiódusú változócsillagok prototípusa.
A Hattyú, a Sas és Lant csillagképek legfényesebb csillagai, azaz a Deneb, az Altair és a Véga alkotják a nyári égbolt feltűnő alakzatát, a Nyári Háromszöget.
A Nyári Háromszögtől keletre „terül el” a Hercules csillagkép. Az α Herculi hatalmas vörös óriáscsillag, sugara a Napénak 400-szorosa. Ebben a csillagképben található az egyetlen szabad szemmel is látható gömbhalmaz, az M13. (Szabad szemmel persze csak pontnak látszik.)
A Herkulestől nyugatra megfigyelhető Serpens (Kígyó) és Ophiuchus (Kígyótartó) csillagképek egészen összeolvadnak. A Kígyó „fejében” van az M5 jelű igen szép gömbhalmaz, amely már kis nagyítású távcsővel is jól megfigyelhető.
Az állatövi csillagképek közül nyáron látszik legjobban a Scorpius (Skorpió) és a Sagittarius (Nyilas). Az α Scorpii, más néven Antares a Napnál 700-szor nagyobb sugarú vörös óriáscsillag, amelynek van egy fehér törpe kísérője is.
Nyáron látszik legjobban a Vulpecula (Kis Róka), a Delphynus (Delfin) és a Scutum (Pajzs) csillagkép is.
A nyári égbolt jellegzetes látványa a Tejút is, amely a Kassziopeián, a Hattyún, a Sason és a Nyilason vonul keresztül. A Nyilas csillagképnél a legszélesebb, mivel ebben az irányban van Tejútrendszerünk középpontja.

A nyári égbolt

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi