A nyelvújítás

Full text search

A nyelvújítás
A 18. században és még a 19. század első felében is a tudomány nyelve továbbra is a latin és a német. A magyar szakszókincs a tankönyvirodalomban és a népszerűsítő munkák révén fejlődött ki. Benkő Ferenc 1786-os Magyar Minerológiája volt az első tudományos színvonalú munka, amely ásványnevek százait kísérelte meg bevezetni a magyar szakirodalomba.

Egy oldalpár Benkő Ferenc Magyar Minerológiájából (1786)
A földtudomány szaknyelvének kialakításában a nyelvújításnak volt a legnagyobb szerepe. A szóalkotási módszerek leggyakrabban a következők voltak:
a) Régi magyar szó felújítása más jelentésben. Az ásvány szó 1055-ben jelenik meg először oklevélben: asauuagi (ásott árok, tó, kút). Az árok jelentésű ásovány, ásvány szóra még a múlt század közepéről is van adat Erdélyből. Molnár János új értelmet adott a szónak 1782-ben: nála melléknévként szerepel, fosszilis értelemben. Valódi műszóvá Zay Sámuel tette 1791-ben, Magyar Mineralogiájában: „Ezen szót pedig minerale semmi illendőbb szóval ki nem tehettem, mint az ásvány nevezettel.” Az ásványtan szó 1838-ban, Kunoss Endre Szófüzérében jelenik meg először.
b) Idegen szó magyaros kiejtéshez és grammatikához igazítása. A végső soron görög eredetű krisztallosz először a latinba (crystallum), majd a németbe került, ahol kristall-lá csonkult. A magyar innen vette át: 1458-as első előfordulása (Cristal) ékszerbe való drágakövet jelent. A régi magyar kristallom (jégkristály jelentésben) közvetlenül a latinból származik. Geológiai szakszóként Nyulas Ferenc alkalmazta először 1800-ban (Kristáj), bár származékszavait Zay Sámuel 1791-es munkájában már használta (kristályos, kristályosodik, kristályosodás).
c) Fordítás/tükörfordítás. A „geológia” szó már szerepel Takáts kéziratos Monobiblion-jában, 1808-ban. Földtan-ra Bugát Pál magyarítja 1838-ban, és megalkotja a geológus megfelelőjeként a földtudós szót is. A német Tropfstein tükörfordítása először Bertalanfi Pál Világnak rövid ismerete (1757) c. népszerű földrajzi munkájában szerepel: tsep-kő. A német Erdbeben tükörszava, a földrengés először Kresznerics Ferenc Magyar szótárában (1831) fordul elő. Régebben csak a földindulás szót használták; még Sándor István Toldalék a magyar-deák szókönyvhez c. művében (1808) is föld ingása, reszketése szerepel.
d) Tőelvonás és képzés. A csillámlik igéből elvont csillám főnév először Comeniusnál fordul elő 1673-ban szentjánosbogár jelentésben. Batsányi János 1788-ban valószínűleg a máriaüvegre (ablaküvegként használt gipsz- vagy muszkovitlemezre) érti. Sándor István 1803-ban már biztosan a mai értelmében, csillám-kőként a latin mica, német Glimmer megfelelőjeként ajánlja.
A nyelvújítás első nagy hulláma már levonult, amikor Szabó József színre lépett. Az addigi széles általános műveltségű, de a földtan szempontjából sokszor amatőr nyelvújítókat intézményes háttérrel rendelkező szakember váltotta fel (lásd még róla kötetünk első fejezetét). A geológia nagy tehetségű és magyar anyanyelvű művelőjeként kötelességének érezte a magyar szakszókincs rendszerbe szedését, illetve szükség esetén megteremtését. 1848-ban megjelent Bányaműszótára ajánlja pl. a kőzet szót a német Gebirge megfelelőjének, a telért a Gang helyett.
Szabó József 1861-ben dolgozta ki és tette közzé a szaknyelv továbbfejlesztésének elvi alapjait. Ő fogalmazta meg elsőként azt az – akkor kompromisszumnak tűnő – igényt, hogy „magyarítsuk a terminológiát, de ne legyünk túlzók a nomenclaturában”; tehát a tudományos tárgyak és fogalmak nevének, a műszavaknak (nomenclatura) a magyarítását ne erőltessük, de azon legyünk, hogy az értelmezés nyelve, a tudományos szöveg, a műnyelv (terminológia) magyar legyen. Az Akadémia által 1862-ben felkarolt javaslat napjainkig érvényes kereteket ad a szaknyelv fejlesztéséhez.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi