Hosszanti vonulatok, keresztirányú folyók

Full text search

Hosszanti vonulatok, keresztirányú folyók
A nagytáj zömét kitevő flisövezet mai felszíne, amely az újharmadidőszakban hullámos tönkké alakult s később magasra emelkedett, metszi a gyűrtszerkezetet. A külső, elsősorban antiklinálisokkal jellemezhető, a Szkiba-takarót képviselő öv (Felső-Dnyeszter-Beszkidek, Szkolei-Beszkidek, Gorgánok, Obcsinák) domborzata a szerkezethez és a kőzetminőséghez igazodik: az ellenállóbb homokkő közé puhább palasávok mélyülnek. A központi, széles szinklinálisokkal jellemzett övben (a Krosno-takaró területén) a pala az uralkodó: itt alakult ki a Verhovina-folyosó medencesorozata. Ebben az erdők nagy részét már kiirtották, ezért rétek és kaszálók jellemzik. Az alacsonyabb sávot belül ismét magasabb homokkővonulat zárja le; a Dukla-Predukla takarót képviselő Polonyinák (a belső antiklinálisok övének) ősi vízválasztó gerincét a Tisza felé haladó folyók gyors hátravágódásukkal, mély völgyekkel mára különálló hegységekre darabolták (Róna-, Borzsa-, Kraszna-havas, Fagyalos, Csornahora). Tovább délkeletre kristályos takarók alkotta hegységek bukkannak a felszínre (Máramarosi-masszívum: Iván-havas, Trojága), majd a Borsai-hágón túl az Északkeleti-Kárpátok legmagasabb, szigetszerű magashegyi tömbje, a Radnai-havasok következik. Ennek jégformálta gerince, tengerszemei, fenyvesei, havasi növényei szinte a Déli-Kárpátokat idézik.
A vízválasztó magassága 502 és 2279 m között váltakozik. A főbb átjárók (Duklai-, Palotai-, Uzsoki-, Vereckei, Volóci-, Toronyai-, Tatár-, Borsai-, Borgói-hágó) átlagosan 50 km-enként következnek; a legmagasabb közülük az 1417 m-es Borsai-hágó.
A fiatal (középső–felső-miocén) vulkáni vonulat többet őrzött meg eredeti formáiból, mint a kevéssel idősebb magyarországi tűzhányók. Nyugaton a sor a Vihorláttal kezdődik a maga központi, összetett, viszonylag ép kalderájával és vulkáni kúpjaival; középen több kisebb vulkáni tömbre bomlik (Szinyák, Borló, Nagyszőlősi-hegység); keleten szélesebb hátak, sőt fennsíkok jellemzik (Avas, Gutin); végül a flisből és vulkanitból felépülő, szerényebb Lápos–Cibles-hegységben végződik el. A flis- és vulkáni vonulat közötti hosszanti medencesor eredetileg a flisvonulat belső lejtője volt, csak a vulkáni vonulat gátolta el medencévé: a Homonnai-, Ungi-, Szolyvai- és Máramarosi-medencében a kisebb folyók völgyei egyesülnek, s vizüket a Laborc, Ung, Latorca és Tisza viszi az Alföld felé.
Az Északkeleti-Kárpátok folyói (a Tisza felé a Tapoly, Ondava, Laborc, Ung, Latorca, Borzsa, Nagyág, Talabor, Tarac s a Tisza két ága, kifelé a San, Dnyeszter, Sztrij, Prut, Szeret) általában bővizűek. A Tisza és mellékvizei öt kapuban (homonnai, ungvári, munkácsi, ilosvai, huszti), keresztirányban törik át a vulkáni vonulatot. A Tisza forráságai – a Fagyalos és a Vízválasztó-Gorgánok közötti nyeregben, 1400 m magasan eredő Fekete- valamint a Rahói-hegyekben 1650 m magasan eredő Fehér-Tisza – Rahó fölött egyesülnek. A folyó ezután átszeli a kristályos masszívumot, a Máramarosi-medencét és a vulkáni vonulatot, az Ugocsai-síkon nagy hordalékkúpot épít, majd a Beregi-Tiszahát peremén folyik végig. Az Északkeleti-Kárpátok vizei balról a Szamos, jobbról a Bodrog közvetítésével gyűlnek belé. A folyók telente rendszeresen befagynak ugyan, de még a legkeményebb teleken is érkezik víz a jég alatt. Az árvizek a tavaszi hóolvadáskor a leggyakoribbak. A vizek minősége a terület mérsékelt iparosodottsága és a védelmi intézkedések miatt egyelőre jónak mondható.
Tavak viszonylag kis számban találhatók, és ezek is kis méretűek. A természetes állóvizek közül legismertebb a Talabor egyik forráságán hegyomlással keletkezett Szinevéri-tó. A Radnai-havasokban (Lála-tó) és a Tisza forrásvidékén számos jégkorszaki tengerszem található. A Vihorlát kalderájában a csuszamlással elgátolt Szinnai-tó vize csillog. A mesterséges tavak közül említést érdemel a Vihorlát aljában felduzzasztott Zempléni-víztározó, továbbá az Ondaván a Domása-, a Cirókán (a Laborc mellékvize) a Cirókaófalusi- (Starina), a Talaboron az Égermezei- (Olsani), a San folyón a Solinai- és Myckowcei-víztároló.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi