Kontinentális éghajlat viszonylag bő csapadékkal

Full text search

Kontinentális éghajlat viszonylag bő csapadékkal
Az Északnyugati-Kárpátok éghajlatát az északi mérsékelt övezetben elfoglalt helye, valamint domborzata határozza meg. Az Európa közepén való fekvésből adódik, hogy föléje nyugatról az óceáni, keletről a kontinentális légtömegek jutnak el. Az óceáni légtömegek sok csapadékot hoznak és mérséklik a hőmérsékletet. A kontinentális légáramlatokat szárazság kíséri, nyáron magas hőmérséklettel, télen erős fagyokkal. Az Északnyugati-Kárpátok nyugati részén valamivel erősebb az óceáni, keleten a kontinentális éghajlati hatás.
Az egyes éghajlati elemeket elsősorban a tengerszint feletti magasság, kisebb mértékben a domborzat kitettsége és tagoltsága befolyásolja. Az óceáni és kontinentális hatások (hozzájuk véve az északi hideg, sarki légáramlatokat és a déli, melegebb, szubtrópusi légtömegeket), illetve a tagolt domborzat következtében az időjárást nagy változékonyság jellemzi. Gyorsan követheti egymást a meleg és a hűvös, a száraz és a csapadékos időjárás, mindenekelőtt a hegységekben. A változások jelentős részben az átvonuló ciklonok és anticiklonok számlájára írhatók.

Az 1338 méter magas Klenóci-Vepor (Klenovský Vepor) kristályos tömegét miocén végi piroxén-andezit-lávatakaró fedi
A levegő hőmérsékletét főleg a tengerszint feletti magasság befolyásolja. 100 méterenként felfelé haladva 0,3–0,7 °C fokkal csökken a hőmérséklet. A hőmérsékleti gradiens nyáron magasabb, mint télen. Télen helyenként nemhogy kicsi a gradiens, hanem éppen fordított: ún. hőmérsékleti inverzió lép fel. A hideg levegő lefolyik a völgyekbe és medencékbe, ott hideg, borús időt okoz, míg a napsütötte hegycsúcsokon magasabb a hőmérséklet. A legnagyobb hideget – –41 °C-ot – nem az Északnyugati-Kárpátok valamely magas csúcsán mérték, hanem inverziós helyzetben a Zólyomi-medencében (Véglesen [Vígla;], 1929. február 11-én). Ezt a hőmérsékleti rekordot azonban évről-évre „veszélyezteti” az Árva-medencében mért hőmérséklet. A legmagasabb hőmérsékleteket szintén a medencékben mérik (a rekordot 39 °C-kal a Kassai-medence tartja). Az évi átlagos középhőmérséklet a legalacsonyabb a Lomnici-csúcson, mindössze –3,7 °C, a legmagasabb ismét a medencékben (Losonci-medence, 10,1 °C).
A sokévi átlagot tekintve az Északnyugati-Kárpátokban a január a leghidegebb hónap. A havi középhőmérséklet a medencékben átlagosan –3 °C, a Tátra legmagasabb csúcsain eléri a –11 °C-ot. A legmelegebb hónap általában a július. A medencékben és völgyekben 19 °C, a Magas-Tátra csúcsain csak 4 °C körüli az átlagos középhőmérséklet.

Az Északnyugati-Kárpátok egyik legépebb vulkáni üstje, ún. kalderája a Polyánán található (Zólyomi-Polyána, 1458 m). A képen a kaldera déli pereme (balra)
A csapadék mennyisége évről évre nagyon eltérő. A tengerszint feletti magassággal általában növekszik. Mivel a csapadékot hozó légáramlatok többnyire nyugat felől érkeznek, a hegységek nyugati, szél felőli oldalai nedvesebbek. A hegyvonulatok mögött a levegő leszáll, felmelegszik, s ezeken a szélvédett oldalakon kevesebb csapadék hull. Például a magas szepességi völgyekben évente átlagosan csak 600 milliméter a csapadék, annyi, mint a 200 méteren fekvő síkságokon. Az Északnyugati- (sőt az egész) Kárpátok legcsapadékosabbnak mért helye a Magas-Tátra Nagytarpataki-völgyében található Rabló- (Zbojnícka) menedékház, ahol évente átlagosan 2130 mm csapadék hull.

U-keresztmetszetű gleccservölgy a Magas-Tátrában: a Kispataki-völgy (Malá Studená dolina), háttérben a Lomnici-csúccsal (2634 m)
Igen egyenlőtlen a csapadék évi megoszlása. Az évi csapadékmennyiség 40%-a nyárra, 25%-a tavaszra, 20%-a őszre és 15%-a télre jut. A nyári és tavaszi átlagok a természetes növénytakaró és a mezőgazdasági termelés szempontjából kedvezőek. A legcsapadékosabb hónap a június és július, a legkevesebb csapadék januárban és februárban hull. Télen a csapadék zöme hó formájában érkezik. Az Északnyugati-Kárpátok legmagasabb csúcsait (elsősorban a Magas-Tátráéit) akár egész évben hó fedheti, de még az 1000 méternél magasabb területeken is több mint 100 napig megmarad a hótakaró. Vastagsága tavasz elején elérheti a 200 centimétert.

A Magas-Tátra hőmérsékleti és csapadékdiagramja a Lomnici-csúcs példáján (görbevonallal a hőmérsékleti, oszlopokkal a csapadékértékek)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi