Várak a szirteken

Full text search

Várak a szirteken
A legjelentősebb tagjáról, a lengyel-szlovák határon futó Pienini-hegységről Pienini-szirtövnek elnevezett mészkőszirt-vonulat a Kárpátok egyedülálló képződménye. Mint a lemeztektonikai fejezetben bővebben olvashattuk, egyes részei egy eltűnt óceánnak, a jura időszaki Pennini-óceán egyik ágának maradványát képviselik – ha nem is az óceáni aljzat, hanem a rajta lerakódott karbonátos rétegsorok formájában. Az egykori óceáni ág, amelynek szélessége száz kilométeres nagyságrendű lehetett, a kréta időszaki hegységképző mozgásokkor – messze kerülvén eredeti helyétől – északi irányban egymásra tolt takarókká préselődött, majd az alsó-miocénban egy sajátos szerkezetű, függőlegesen álló, keskeny pásztává alakult (hossza több mint 500, szélessége általában csupán néhány kilométer). Ez a keskeny sáv azonban különleges szépségű. Festői megjelenését az ellenállóbb mészkőtömegek adják: környezetük, illetve a puhább márgák, agyagpalák fölé magasodva jellegzetes szirteket formálnak. Akik megszámolták, több mint négyezer ilyen mészkőszirtet tartanak számon.
A legmerészebb szirteken – a korábbi várkezdeményekre – a tatárdúlást követően, IV. Béla erődítési elképzelésének megfelelően a 13. századtól kezdve várak épültek. Ezeknek a későbbi századokban – egészen a kuruc időkig – fontos hadászati szerepük volt, mi több, számos helyen a városodást is meghatározták. Fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik vár települt a szirtövhöz tartozó sziklára; a „kivételek” közül a legtöbb a Kócs- (Choč-) takaró keményebb triász karbonátos kőzetein (mészkő, dolomit) található.
A várak sora a Kis-Kárpátok nyugati szegélyén emelkedő Berencsvárral indul (Berencsváralja, Podbranč). A 475 méteres csúcson romos erődítmény emelkedik, amely a 15. században a hírhedt Pongrácz rablólovagok főhadiszállása volt. Keletebbre haladva már a Vágra néz le Jókő (Dobrá Voda) valamivel alacsonyabb vára (Kócs-takaró), ez egykor Losonczy Annának volt a birtoka. A kisebb Csejtei vár (Čachtice) és a jóval nagyobb Beckó vára (Beckov) a Vág két oldalán emelkedik (mindkettő Kócs-takaró): előbbi Báthori Erzsébet lakhelye, később börtöne, utóbbi nagymorva birodalmi vár, Árpád-kori királyi vár, Csák Máté birtoka, a kuruc időkben pedig Ocskay László brigadéros vára volt.
A Fehér-Kárpátokban Oroszlánkő (Vršatec) kettős szikláján az egykori várnak már nem sok nyoma maradt, annál szebb róla a kilátás a Vág völgyére. Lent a folyó mentén Trencsén (Trenčin) a következő: a Kócs-takaró mészkőszikláján épült nagyméretű, jól megőrződött épületegyüttes a 13–14. században sokáig a Csák Máték – apa és fiú – egyik legfontosabb vára volt, később pedig itt jegyezte el Mátyás király a cseh Podjebrád Katalint. Feljebb, a Kis-Kárpátok végénél a puhói (Púchov) szirtek következnek (a Lednic-vár egykor még a morva főút védelmére épült); majd a szép Vágvár vagy Beszterce vára (Povazsky hrad) és a lenyűgöző szulyói sziklák (Súl'ovské skaly) tárulnak szemünk elé. Maga a Szulyói vár 665 méter magas ormon áll, kissé alacsonyabb a szomszédos Hricsóvár (Hričov) – mindkettőt a 12. század végén emelték. Egyik sem mészkőszirten, hanem eocén kori, főleg dolomit törmelékanyagú konglomerátumon áll.
A Vág nagy kanyarja után, Zsolnától délre az egyik legrégebbi erődítményt, Litva (Lietava) várát találjuk, amely ószláv alapokra épült a tatárjárás után (szintén eocén konglomerátumon). Már a Kis-Fátra tövében emelkedik a 13. századi Sztrecsnói vár (Strečno; Kócs-takaró). Ez a Csákoktól a Wesselényiekhez, majd a Windischgraetz családhoz került, s bár már erősen romos állapotban, de a II. világháborúban is komoly harcok színtere volt. Közelében Óvár (Starý hrad) kisebb Árpád-kori vára a kuruc időkben lett rommá. Ez kivételesen a Tátrikum biotitos gránitján emelkedik.
A Vágot elhagyva, az Árva folyón fölfelé haladva az összes szirt talán legmerészebbje, Árva várhegye (Oravský hrad) bukkan elő. Függőleges, sőt túlhajló falát az Árva mossa alá; legmagasabb tornyából, mintegy 110 méterrel a folyó fölött, pazar kilátás nyílik a vidékre. Árva várának falai nyolc évszázad történelmének voltak tanúi. Királyi határvár volt, lengyel rablólovagok vára, Mátyás király, majd Corvin János birtoka, a 16. századtól pedig a Thurzó család tulajdonát képezte.
Mintegy 35 kilométer hosszú a legkiterjedtebb egybefüggő mészkőszirt-terület, a Pieninek. 800–1000 méter magasságú ormai között szűk szurdokban tör át a Dunajec, amelynek tutajjal való bejárása felejthetetlen élményt kínál. A várat hordozó kiemelkedések – egykor lengyel-magyar határvárak – közül a lengyelországi Czorsztyn és Nedec (Niedzica) mészkőszirtjeit érdemes megemlíteni.
A szirtövet az Északnyugati-Kárpátokban a Csergő-hegység déli szegélye zárja. Előbb azonban – a Poprád folyó bal partján – ott emelkedik a szépen megmaradt Lublói vár (Ólubló, Stará L'ubovňa), amely egyike a legrégebbieknek. Germán és ószláv alapjaira IV. Béla saját lánya számára építtetett várat, majd előbb Csák Máté egy szövetségesének birtokába, a 16. század közepétől pedig, miután Zsigmond király elzálogosította, lengyel tulajdonba került. Ez időben játszódik Mikszáth híres kisregénye, a Kísértet Lublón.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi