Dombság és medence

Full text search

Dombság és medence
Janus-arc és geomorfológiai inverzió. Ezek azok a kulcsszavak, amelyek a legtalálóbb rövidséggel magyarázzák e vidék táji karakterét, amely a Bükk és a Tokaji-hegység közé ékelődve, a Hernád és a Bódva (illetve a Sajó) folyók völgyeitől határoltan, csúcsára állított háromszögként érintkezik az Alföld síkjával.
A Cserehát orográfiailag jellegzetes dombság; területét széles völgyek árkolják, amelyek között hosszan elnyúló, legfeljebb 100–150 m-re emelkedő, legfeljebb 350 m abszolút magasságú völgyközi hátak húzódnak. A közel 1300 km2 kiterjedésű táj dombvidéki jellege nemcsak az Alföld irányából nézve feltűnő. Talán méginkább akkor, ha a Cserehát északi peremének tetőiről – amelyek szinte pontosan a vízválasztóként is megjelenő országhatáron emelkednek – a szlovákiai Kanyapta-medence széles lapályára tekintünk alá. A távolabbi, északi háttér azonban már hegységi kulisszaként emelkedik: a Gömör-Szepesi-érchegység 1200 m-re magasodó vonulatai zárják le a horizontot. De más csereháti dombhátakról körbetekintve is feltűnik az a térképen is látható jelenség, hogy a Cserehát dombságát a határoló völgyek túloldalán többszáz méterrel magasabbra emelkedő hegységek övezik (nyugaton az Aggteleki-karszt, délnyugaton a Bükk, keleten a Tokaji-hegység). Amíg tehát a Cserehát az Alföld felé dombsági arculatot mutat, szélesebb hegységi keretében sokkal inkább medence jellegű. Olyan medence ez, amelynek déli oldalán szélesre tárt kapu biztosítja az átmenetet a Kárpátok központi nagy medencéje és a hegységkeret között.

A széles, lankás lejtőjű csereháti völgyek jellegzetes példája, a Vasonca-völgy
Ebből adódik, hogy kétirányú, a földtörténeti fejlődés során váltakozó súlyú hatások formálták e táj általános alkatát, s ennek a kétarcú határhelyzetnek köszönheti ma is átmeneti jellegét. Átmeneti, mert bár az Északi-középhegységbe ékelődik, klímájában jórészt az alföldi jelleg a meghatározó, s a déli dombhátakon ott vannak az alföldi flóraelemek, sőt a tartós szántóföldi művelés még a talajok fejlődését is mezőségi irányba terelte. Alföldi rokonságát erősíti az országos átlagot elérő szántóterületi arány, s déli felének alföldi szintre apadt erdősültsége is.
A Cserehát a belső nagy medence része volt akkor is, amikor az utolsó (pannóniai) tengerelöntés itt formálta legészakabbra nyúló öblözetét. Ennek a később tóvá változó, majd dél felé visszahúzódó állóvíznek a finomszemű üledékei adják a mai dombvidék fő építőanyagát.
A szárazulattá válás során azonban már a környező hegységek hatása is érvényesült. A visszaszoruló Pannon-tóba ugyanis a hegységkeretről lefutó vízfolyások hordaléka is belekerült, s az állóvízi üledékekre jórészt a hegyvidékről származó homokos-kavicsos folyóvízi rétegek borultak. A Cserehát és északi szomszédsága a Gömör-Szepesi-érchegység előterében kialakuló lazaanyagú hegylábfelszínként (ún. akkumulációs glacisként) kezdte a tengerelöntés után „szárazföldi életét”. Napjainkra ennek a fejlődési szakasznak nem sok morfológiai emléke maradt. Az egykor (a pliocénban) egységes és egyenletes hegylábfelszín szerény méretű roncsai legfeljebb a táj északi részének magasabb, és helyenként tetővé szélesedő, kaviccsal fedett hátaiban azonosíthatók.

Nyugat-keleti metszetek a Cserehátból. A fekete szín devon mészköveket és palákat jelöl
Az akkumulálódó hegylábfelszín völgyes (dombsági) tájjá szabdalódása – geomorfológiai inverziója – főleg a területnek az alföldi előtérhez viszonyított emelkedése miatt kezdődött meg. Ezért vágódtak be a táj határát képező folyók (Bódva, Hernád), s hozzájuk igazodva formálódtak a táj belső völgyei. Ezek a nagyjából meridionális fő völgyek adják ma a Cserehát délkeleti kétharmadában a morfológiai kép vázát. Feltűnő a szélességük, terjengős a völgytalpuk, viszonylag lankásak és többnyire hullámosak a lejtőik; s a szerény – szinte jelentéktelen – vízhozamú patakok alig kapnak vízutánpótlást a jobbára deráziós oldalvölgyek felől. A csereháti dombság legjellegzetesebb (igazán „csereháti”) tájképi részletei az ezekbe a laza pannóniai üledékbe vágódott konzekvens lefutású völgyek (Vadász, Vasonca, Bélus, Petri) vidékén láthatók.

A Cserehát fő geomorfológiai szintjei 1 – a pliocén végi hegylábfelszín többnyire kavicstakarós maradványai (300 m); 2 – tetővé szélesedő völgyközi hátak területe (280-300 m); 3 – a keretvölgyek teraszai és a teraszok összemosódásával létrejött lankás félsíkok (völgyi glacisok); 4 – keskeny völgyközi hátak; 5 – túlnyomóan száraz (deráziós) völgyek; 6 – túlnyomóan folyóvízi erózióval fejlődő völgyek; 7 – lejtők általában; 8 – aktív csuszamlások területe; 9 – időleges nyugalomban lévő, stabilizálódott, illetve pusztuló csuszamlásos lejtők (a fehéren hagyott részek a völgytalpak szintjét jelzik)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi