Janus-arcú völgyek vidéke

Full text search

Janus-arcú völgyek vidéke
Egészen más jellegű a táj nyugati, északnyugati harmada. A dombhátakon nyugat felé tartva szinte észrevétlenül alakul át a Cserehát arculata. A gerincek (ritkábban tetők) magassága lényegében azonos marad, de építőanyaguk megváltozik. A Bódva völgyét Edelénytől a Rakaca torkolatáig paleozoikumi (devon) mészkő- és palalejtők kísérik. Az idős, kemény kőzetek területe kelet felé szabálytalanul elszórt rögök formájában helyenként (Irota, Gadna) 10–15 km mélyen is benyúlik a Cserehát belsejébe. A Cserehát középső és keleti részeihez illeszkedő rögvidék Bódvába futó völgyei viszonylag szűk keresztmetszetűek, meredek lejtőkkel, gyakran szurdokszerű jelleggel. Alapvetően eltérnek tehát keleti szomszédaiktól. A táj kettős arculata azonban nemcsak a Hernád, illetve a Bódva vízrendszeréhez tartozó völgyek eltérő jellegében nyilvánul meg. Még markánsabban jelentkezik a Bódva hosszabb oldalvölgyeinek (Rakaca, Garadna) jellegváltozásában. A szokványos geomorfológiai helyzettel szemben ezek felső szakasza (keleti része) széles tálformájú, alsó (Bódva közeli) szakaszuk pedig szurdokszerű. A morfológiai kép változásában a kőzetminőség különbsége tükröződik.
E Janus-arcú völgyek kialakulása a Bódva-völgy bevésődését követte. Annak oldalvölgyeiként hátravágódással kezdtek mélyülni és hosszabbodni. Mivel a csereháti hegylábfelszín-kép-ződés, sőt azt megelőzően a pannóniai tengerelöntés az idős rögök felszínét is érintette (s a rájuk rakódott üledékek foszlányai helyenként az utólagos exhumáció ellenére ma is fellelhetők), a bevésődő völgyek átvágták a fedő laza üledéket, és ráöröklődtek az alul fekvő kemény paleozoikumi összletre. A Bódva mentén ezért az epigenetikus völgyszakaszok egész sorozata található. Ez a fejlődés magyarázza a Cserehát nyugati részének változatos, tájképileg is megkapó arculatát.

A Rakaca szurdokszerű alsó szakasza Rakacaszendtől keletre
A Rakaca-völgytől északra a Bódva mentén a devon kőzeteket jól karsztosodó triász mészkő-sasbércek sorozata váltja fel. Szalonna és Bódvarákó között ezek egybefüggő hegységi tömböt (Martonyi-hegység vagy Szalonnai-karszt) alkotnak, amely felépítésében, magasságában (520 m) és egész megjelenésében „idegen test” a Bódva keleti oldalán, és csak topográfiailag tekinthető a Cserehát részének. A Szalonnai-karszttól északra (egészen az országhatárig) a mészkőrögök már alig emelkednek a pannóniai dombhátak fölé, s emiatt ott a tájképben a „csereháti jelleg” és a mészkőterületek merészebb formái együttesen vannak jelen. Az újabban Tornai-dombságnak nevezett kistáj így nagyjából egyforma joggal sorolható a Csereháthoz vagy az Aggtelek-Rudabányai-hegyvidékhez.
A Cserehát azon (kevés) tájunk egyike, ahol az országhatár egyúttal a mai tájhatáron fut. A jelenlegi tájhatár akkor jött létre, amikor a Gömöri-Szepesi-érchegység előterében fejlődő egységes hegylábfelszínt kettészakította a Kanyapta-medence besüllyedése. A Cserehát ekkor vált környezetétől szigetszerűen elkülönülő önálló tájjá. Közvetett bizonyítékok szerint a medence besüllyedése a pleisztocén elején kezdődött, s azóta az Érchegység irányából lefutó vizek már nem juthattak el a Cserehátra. Az Alföldhöz képest emelkedő vidéken nagyjából ezzel egyidejűleg kezdődött meg a völgyek bevágódása, azaz a geomorfológiai inverzió.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi