A tájak elnevezése és hierarchiája

Full text search

A tájak elnevezése és hierarchiája
A tájtagolással kapcsolatos viták részben az átmeneti sávok besorolásából adódnak, részben pedig mert a társadalmi (történeti-néprajzi-politikai) szempontok, amelyek a természeti beosztásokba is gyakran beszűrődnek, más határokhoz igazodnak. Annak a természeti tájnak, melyet Magyarországon Északi-középhegységnek neveznek, északi vonulatai és medencesora mélyen benyúlnak Szlovákia területére, ahol a hegységdarabokat Mátra–Szalánci–vonulatnak, a medencéket Dél-szlovákiai-medencesornak nevezik. Szlovákiából nézve képtelenségnek tűnne Losonc vagy Kassa vidékét az Északi-középhegységhez sorolni. Az ellentmondást a történeti Mátraerdő név bevezetésével (szlovák változata: Matranský les, Matranské stredohorie) reméljük feloldani.
A viszonyításból adódó nevek egy-egy országon belül is zavaróak lehetnek. A Dunántúl és a Tiszántúl ma is közhasználatú, a Dunáninnen és a Tiszáninnen azonban már feledésbe merült. Minthogy a viszonyítás alapja a 17–18. századi országgyűlések színhelye, Pozsony, mai szemlélőnek furcsának tűnhet, hogy a Kisalföld szlovákiai oldala dunáninneni, a Beregi-Tiszahát viszont tiszáninneni terület! Bár a viszonyító neveket teljességgel mellőzni lehetetlen, legalább az olyan kirívó eseteket szeretnénk elkerülni, mint a Biharerdőnek a romániai használatban elterjedt „Nyugati-Kárpátok” (Munţii Apuseni) megjelölése, vagy a csak Kijevből, illetve Ljubljanából nézve helytálló „Kárpátontúl” (Zakarpattya) és „Murántúl” (Prek-murje) megjelölés.
A tájakat méreteik, valamint hasonlóságuk és eltérésük foka alapján alá-fölérendelt rendszerbe (kistájrészlet-kistáj-középtáj-nagytáj-nagytájcsoport) foglalják. Sok zavart okoz azonban, hogy a különböző nézőpontú szerzők ezeknek az egységeknek egymáshoz való viszonyát eltérően ítélik meg. Mi a Kárpát-medence térségében a következő tájbeosztási szinteket alkalmaztuk:
NAGYTÁJAK: méretük 10 000 km2 nagyságrendű; mutatis mutandis megfelelnek a történelmi tartományok, illetve 4–5 megye méretének.
Középtájak: méretük 1000 km2 nagyságrendű; megfelelnek egy-egy megye méretének.
Kistájak: méretük néhány 100 km2; a régi járások méretével vethetők össze.
– Kistájrészletek: a kistájak további tagolásával körvonalazhatók.
E nehezen megoldható kérdések a földrajzban időnként heves vitákhoz vezettek: egyes „iskolák” a tájnak mint valós fogalomnak még a létét is tagadják, míg mások a „természeti táj” fogalmából minden társadalomföldrajzi hatást száműzni igyekeznek. A táj azonban akkor is valóság, ha határai nem rajzolhatóak meg pontosan. Mert a tájak elhatárolása éppúgy ismeretelméleti módszer, mint pl. a növény- és állatvilág rendszerezése. S ahogy a bölények létét nem kérdőjelezi meg az akörüli vita, hogy az eurázsiai és az amerikai bölény két faj-e vagy egy fajnak alfajai, ugyanígy a tájak léte sem lehet kérdéses a lehatárolásuk és rendszerezésük körüli bizonytalanság miatt.
A tájbeosztás gyakorlati célját a térbeli tájékozódás elősegítésében látjuk. Ez tükröződik térképünk névrajzi anyagában is. A természeti tájbeosztásokban a rokon vonások alapján rajzolódnak ki az egységek, az eltérések alapján az alá-fölérendeltségi szintek. Az erre építkező tizedes rendszer kiváló rendszerező eszköz, de hiba volna túlértékelni és végleges lezárására (mint eleve lehetetlenre) törekedni.
A természeti tájbeosztásba beszűrődnek a történeti-néprajzi tájfogalom bizonyos elemei. A természeti beosztásnak lehetőség szerint összhangban kell állnia a történeti-néprajzi területegységekkel (illetve az ellentmondás a legkisebbre csökkentendő); ugyanakkor a természeti tájfogalmak maguk is társadalmi tájmegjelölésekké válhatnak. A tájnevek tartalma gyakran változik. Különböző – esetünkben magyar, román, szlovák, ukrán stb. – nézőpontok eltérő megoldásokat eredményezhetnek; törekedni kell tehát ezek egyeztetésére.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi