A kárpát- pannon térség tájtagolódása (Hajdú-Moharos József–Hevesi Attila)

Full text search

A kárpát- pannon térség tájtagolódása
(Hajdú-Moharos JózsefHevesi Attila)
A földrajzi táj a földfelszín valamely jellegzetes arculatú része, amely inkább többé, mint kevésbé különbözik a vele szomszédos térségektől. A táj arculatát természeti sajátságainak összessége és a rajta élő, lakó, tevékenykedő népek hatása határozza meg. Az igazán ember nélküli, tisztán természeti táj Földünkön egyre kevesebb, Európában s benne a Kárpát-medencében pedig gyakorlatilag nincsen. Alábbiakban – tájékozódásképpen ehhez és a következő fejezethez – a kárpát-pannon térség egészének tájbeosztását adjuk.
Bizonyos esetekben a tájak élesen, első pillantásra jól elkülönülnek egymástól. Ekkor csaknem valamennyi természetes és mesterséges eredetű vonásuk különböző. Ilyen a „tengeri” és „szárazföldi” tájak, például az Atlanti-óceán és Izland találkozása. (Bizonyos parttípusoknál itt is elmosódhat az átmenet, pl. az apálykor szárazra kerülő holland Watt-tenger vagy a deltatorkolatok partszakasza esetében.) Eredeti állapotában messziről is jól lehetett látni a határt az Alföld tágas, ligetes mezőségei és a rajta keresztül kanyargó folyók mocsaras-erdős ártéri tájai között. A Budai-hegység és a Pesti-síkság között olyan éles a domborzati ellentét, hogy akkor is bárki rögtön felismerné a határt, ha a Duna nem „rajzolná oda”.
Egészen más a helyzet, ha a pl. a Duna–Tisza közi homokhátság és a Közép-Tisza ártéri síkságának határát keressük. Az előbbi a történeti Kiskunsággal azonosítható, az utóbbinak Tisza jobbparti része nagyjából a Jászság fogalmával azonos. Természeti jellemvonásaik csak kismértékben különböznek: északkelet felé haladva alig vesszük észre, hogy a felszín enyhén bár, de egy irányba, a Zagyva alsó folyása felé kezd lejteni. Az egymástól csak egy-két jellemvonásban különböző tájak között éles határ helyett átmeneti sáv („gyepü”, „senkiföldje”) húzódik. Példánknál maradva: a Cegléd környéki Gerje–Perje-sík átmeneti sávja egyaránt besorolható mindkét szomszédos nagyobb tájegységhez; mi a Duna–Tisza közi hátság egyik részletének tekintjük.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi