Magasabbrendű állatok mikroszkopikus maradványai

Full text search

Magasabbrendű állatok mikroszkopikus maradványai
A kagylósrákok (ostracodák) az ízeltlábúak közé tartoznak, és a tengerekben is, édesvízekben is előfordulnak. A kagylókhoz hasonlóan két teknőből álló vázuk van, amely általában 0,5–1,0 milliméter nagyságú, de a paleozoikumi alakok némelyike elérheti a 30 millimétert is. Túlnyomórészt fenéklakók, de vannak köztük lebegők is. Valószínű, hogy a különféle ostracoda-csoportok a földtörténeti múltban is a maihoz hasonló viszonyok között éltek, vagyis a fosszilis kagylósrákok kitűnő környezetjelzők. A Kárpát-medence karbon időszaki és annál fiatalabb üledékeiből számos gazdag kagylósrák-együttes vált ismertté. Némelyikük a rétegtani tagolás alkalmas eszközének bizonyult. A Bükk hegység felső-perm rétegsorának monoton, sötétszürke-fekete mészkőrétegeiben például nagyon sok és sokféle ostracoda található. Az egyes fajok rétegtani elterjedésének elemzésével hét egymás követő ostracoda-együttest sikerült megkülönböztetni, ami az ismeretek mai szintjén a bükki perm legfinomabb biosztratigráfiai tagolását jelenti. A mezozoikumban és kainozoikumban a változatos kagylósrák-faunák elemzése főként az egykori üledékes környezetekre a sima teknőjű nemzetségek, míg a sekélyebb régiókban a díszített teknőjű alakok jellemzőek. Egy kilogramm kőzet olykor több százezer ostracoda-teknőt is tartalmazhat!
A vizsgálatok során a tömeges formák mellett szerencsés egyedi leletek is előkerülhetnek. Így például a paleozoikumnál fiatalabb kagylósrákok közül a világon eddig ismert legnagyobb méretű nemzetséget (Triadogigantocypris) egyetlen, a Balaton-felvidék középső-triász mészkövéből előkerült példány alapján írták le. Mai rokonai a tengerek vizében lebegő, planktoni formák.

Kagylósrákok.
Fent: Renngartenella a Balaton-felvidék triászából; Triadogigantocypris, ugyanonnan. Középen: Bairdia a mecseki jurából; Schizocythere a gánti eocénból. Lent: Quadracythere a gánti eocénból; Henryhowella a budai oligocénból. A skála hossza 0,1 mm, a Triadogigantocypris esetében 1 mm. Monostori Miklós szívességéből
A Conodonták (konodonták) az előgerinchúrosok törzsébe tartozó, kihalt tengeri állatok. Maradványaik, a mikroszkopikus kicsinységű (0,1–6 mm), rendkívül ellenálló anyagú, fogszerű elemek a paleozoikum és a triász üledékeiből ismertek, ahol kitűnő korjelzők. Jelenleg a konodonta-kutatás a mikropaleontológia egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A konodonták a Kárpát-medence számos paleozoikumi és triász tengeri eredetű kőzetében előfordulnak. Vizsgálatuk alapvetőnek bizonyult a metamorf üledékes kőzetek korának meghatározásában: segítségükkel sikerült például tisztázni a Szendrői- és Upponyi-hegység paleozoikumi képződményeinek, valamint számos, korjelző makro-ősmaradványban szegény triász kőzetnek a rétegtani helyzetét. A legidősebb konodonta-leletek a szilurból származnak: a Szalatnak környéki mélyfúrásokban harántolt kovapalákból, valamint a Balaton-felvidék szilur korú paláiból a Panderodus és Dapsilodus nemzetségekbe sorolt példányok kerültek elő. A triász időszaki konodonták közül a rétegtani szempontból jelentős Gondolella-félék érdemelnek említést.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi