5. Pataki szalamandrák (Desmognathus Baird)

Full text search

5. Pataki szalamandrák (Desmognathus Baird)
A barna pataki szalamandra (Desmognathus fuscus Raf.)
A pataki szalamandra azok közé a tüdőtlen szalamandrák közé tartozik, melyeknek jellemző vonása, hogy csigolyáik opisthocölök, vagyis hátul homorúak. Külsőleg nagyon hasonlít a Plethodon-fajokhoz, azonban jól elválasztja tőlük az a redő, mely a szemek hátulsó szélétől a halántékokon halad keresztül és azután közvetlenül átmegy a torokredőbe, továbbá hatalmasan fejlett és a fej hátulsó részét erősen felduzzasztó fülmirigyei, nemkülönben inyfogainak gyakori hiánya és végül a tövén hengeres, egyébként azonban oldalról erősen öszenyomott és vitorlával szegélyezett farka. Ez a faj, mely alkalmasint a leggyakoribb szalamandrafaja Észak-Amerikának, valamivel talán hosszabbra is megnő 12 cm-nél, amiből azonban mintegy a fele a farkára számítandó. Színe felül rendesen barna, szürke vagy vöröses árnyalattal, oldalai és hasa ellenben sötéten márványozottak.
Cope a pataki szalamandrát különösen a domb- és hegyvidék sekélyes patakjaiban kövek alatt találta. A legelevenebb és a legerősebb amerikai szalamandrának nevezi, amely a kövek alá és a földbe is be tudja ásni magát. Üldöztetve rendkívül gyorsan szalad és a környezetbe vesző színezete következtében csakhamar eltűnik az üldöző szemei elől. Ehhez hasonló egy második faj, a D. nigra életmódja is, míg egy harmadik faj, a D. ochrophaea, mint látszik, kikerüli a vizet és ledőlt fenyőtörzsek kérge alatt él.
A D. fuscus ivadékgondozását már Baird megismertette. E szerint az állat petéit hosszú zsinórban rakja le s az olvasószerű szalagot a nőstény teste köré csavarja. Wilder egy fogságban tartott példány alapján a következőképpen ismerteti a jelenséget: A példányt június első napján az iszapban, egy tégla alatt fogta, ahol nyilván maga által készített lyukban őrizte a petéit. A peték a teste köré voltak csavarva, azonban azok nem alkottak tulajdonképpeni szalagot, hanem az egyik végükkel a külső burokból kiálló fonalak egyetlen pontból kiindulóknak látszottak olyanképpen, „mint ahogyan egy pontból indul ki az a sok játékballon, melyet az uccai árus a kezében tart”. A peték a testen nagyon lazán voltak megerősítve s az anya nyilvánvalóan úgy vette őket magára, hogy a petezsinór csavarulatai között keresztülbújt. A peték helyzete egyik napról a másikra kissé megváltozott, bizonyára az anya mozgása következtében, sőt még az is lehetséges, hogy éjjelre mintegy levetette magáról a petetömeget, hogy könnyebben járhasson táplálék után és nappal ismét magára vette azt. A porontyok valószínűleg nagyon sokáig benne maradnak a petében és abból a fejlettségnek erősen előrehaladott fokán bújnak ki. Wilder csak augusztustól októberig találta őket; ezidőtájt 20–30 cm hosszúak voltak és kopoltyúik már erősen visszafejlődtek. Az ősszel és tél elején fogott fiatalok 35–40 cm-esek voltak és a legnagyobb lárváktól csak külső kopoltyúik hiányában különböztek. Mivel olyan későn (nyár derekán) bújnak ki, és már az ősz végén ismét elhagyják a vizet, könnyen érthető, miért találhatók olyan ritkán a lárvák. Viselkedésük egészen olyan, mint a meglett állatoké. Kerülik a mélyebb mocsarakat, melyekben a Spelerpes bilineatus lárvái olyan tömegesen találhatók s a sekély vízben vagy nedves homokon heverésznek, ahol helyenként csak annyi vizet találnak, hogy az éppen elfödi testüket. Ha nyugtalanítják őket, inkább szaladnak, mintsem úsznak.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit