Ekhnaton

Full text search

Ekhnaton Egyiptomi fáraó, a XVIII. dinasztia uralkodója (Kr. e. 1364-1347). Eredeti neve IV. Amenhotep (g. Amenofisz). Nagy vallási reformot akart végrehajtani országában (ld. EGYIPTOM 4), amelynek bizonyosan voltak nemcsak teológiai, hanem politikai indítékai is. Az egyiptomi Újbirodalomban a fáraók székhelye Théba volt, ez volt a központi kultuszhelye az ország főistenének Ámonnak, közelében épült a nagy karnaki templom-csoport. Az Ámon-papság egyre erősödő politikai befolyását is ellensúlyozni akarta IV. Amenhotep vallási reformjával: Aton néven a fénylő napkorongot nyilvánította a legfőbb istenné. Saját nevét is megváltoztatta Ekhnatonra (Aton kedveltje), és egy teljesen új várost építtetett Thébától É-ra, ennek a neve Ahetaton volt (Aton fénylő helye). Az új városban királyi paloták, Aton-templom épült, körülöttük a hivatali negyed épületei. Mindennel igyekeztek ellátni, ami az egészséges és kényelmes élethez szükséges volt, hogy minél többen költözzenek oda az Aton-hívők, akikből - sokszor alacsony származású emberekből - egy új tisztviselő-réteget alakított ki a thébai papság és a régi arisztokrácia befolyásának ellensúlyozására. A hivatali épületek romjai közt találták meg az állami levéltár maradványait III. és IV. Amenhotep levelezésével, ezek az AMARNAI LEVELEK (minthogy a hely mai neve tell el-amarna).
Ekhnaton vallási reformja a politeizmusnak és a hozzá fűződő hiedelmeknek a megszüntetését tűzte ki célul. Az Aton-vallásnak nem engedett meg semmilyen mitologikus jelleget. Ha néhány régi vallásos elemet tiszteletből meg is hagyott (pl. Héliopoliszban a szent bika kultuszát), viszont igyekezett megszüntetni a mágikus ceremóniákat, varázsszertartásokat. Még az Egyiptom vallására olyan jellegzetes gondolatokat, mint a túlvilági élettel kapcsolatos hiedelmeket, az alvilági istenek, démonok világát is feledtetni akarta. Teológiája inkább az Aton teremtő, életadó ragyogása jegyében álló békés, munkás életre tekint. Jól ismert az a híres, Atont dicsőítő naphimnusz, melynek egyes motívumai a 104. zsoltárban csengenek vissza.
Ekhnaton fáraó vállalkozása sem politikai, sem vallási vonatkozásában nem hozott maradandó eredményt. Ahetaton városában szinte elszigetelten maradt. Az egyistenhit felé haladó reformját halála után az Ámon-papság által vezetett reakció elsöpörte éppúgy, mint új városát és annak új vezető rétegét. Fia már kénytelen volt nevében az eredeti Aton névelemet ismét Ámon-nal helyettesíteni: ő volt Tutankamon. (Ld. még EGYIPTOM).
TK

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit