A fás legelők kialakulása – előfordulásuk egykor és ma

Full text search

A fás legelők kialakulása – előfordulásuk egykor és ma
Magyarországon az Alföld zonális növénytársulása az erdőssztyepp, míg a középhegységek és a Dunántúl alacsonyabb régióinak a cseres-tölgyes. Ezek pontos struktúrája és összetétele nem ismert, de a legkülönbözőbb kutatások megközelítő képet festenek a korábbi évezredek viszonyairól. A pollenelemzésekből, archeológiai kutatásokból, történeti leírásokból következtetjük az Alföld, a Dunántúl, a középhegységek történeti földrajzának, arculatának változását. A természeteshez közeli erdős állapotokat a következők jellemzik:
– a nagytestű kérődzők és egyéb emlősök jelentős számú előfordulása és táplálkozása az erdős és erdőssztyepp területeken – őz, gímszarvas, őstulok és vaddisznó;
– az idő függvényében az erdők kiterjedése és összetétele nem mutatott állandóságot;
– az elpusztult fák, törzsek, gyökerek és egyéb maradványok folyamatosan a területen maradva meghatározó részét képezték az ökológiai anyagforgalomnak és a biológiai változatosságnak;
– a többé-kevésbé zárt erdők megnyitásában a természeti események (vihar, tűz, szél- és hónyomás, gradációk okozta pusztítás stb.) a nagytestű emlősök rágása, taposása és a korai társadalmak erdőirtása játszotta a főszerepet. Ott, ahol a hatások tartósan fennálltak nyílt területek alakultak ki, majd e hatás(ok) elmaradása után a beerdősülési folyamat ismét megindult;
– a nyitott területeket a legelésző állatok előnyben részesítették, ezért azok hosszú távon is fennmaradhattak, sőt bővülhettek is.
Nagyon sok növény- és állatfaj találhatja meg létfeltételeit a nyitott erdőszegélyeken és a tisztás területeken. Az erdei növények jelentős része is előnyben részesíti a nyitott, napsütötte területeket, melyet zárt erdőkben nem találnak meg. Egyes fajok ez ellen úgy „védekeznek”, hogy a lombosodás előtt vagy a lombhullatás után virítanak. Az összefüggő, természetes erdőtakarót felváltó tisztásokon az élőhelyi változatosságot követve faji változatosság növekedés következik be.
Magyarországon a tartós és meghatározó emberi jelenlét, az első erdőirtások, a késő kőkorszaktól számíthatóak. Ez a folyamat a bronzkorra teljesedett ki, majd az ókor földművelői tovább folytatták az erdőirtást, főleg szántóterület és részben faanyagnyerés céljából. Tevékenységük zömében a síkvidéki erdőket érintette. Ekkor még a középhegységek érintetlenek maradtak. A népvándorlások időszaka, a honfoglalás, majd a késői középkor, török hódoltság időszaka hozta meg azt az állattenyésztési gyakorlatot, amely már alapjaiban megváltoztatta a természetes viszonyokat.
Az Alföld természeti képének a legeltetés általi átalakítása jól ismert folyamat, természetvédelmi értékelése is megtörtént. A pusztai (rideg) állattartást, a szürke marha, rakca juh, lólegeltetés jellemezte.
A középhegységi, dombvidéki, illetőleg a síkvidéki peremterületek legelőerdeiről és fás legelőiről rendelkezésre álló ismereteink hiányoznak és az azokon folytatott feltáró és védelmi tevékenység nem áll arányban – messze elmarad – a területek természetvédelmi jelentőségével és napjainkra kialakult veszélyeztetettségével.
A középkor végére a síkvidéki erdőségek egyes régiókban erősen megfogyatkoztak, felaprózódtak, illetve nagy területekről eltűntek. A Dunántúl és a középhegységek területén maradtak összefüggő őserdők, de már itt is megjelentek a sarjaztatás útján keletkező erdők. A hamuzsírnyerés érdekében történő erdőirtás a sarj eredetű gyertyánosok növekvő térhódítását eredményezte. A bányafaigény kielégítése főleg a Mátrában, a Bükkben és a Zemplénben okozott komoly erdőirtást. A vadon élő növényevő emlősök közül csak a gímszarvas és az őz maradt fenn, de egyre terjedt az erdei legeltetés, különösen a sertés makkoltatása. A növekvő népesség, a sűrűsödő faluhálózat lakói az elpusztult fák törzsét, természeti katasztrófák által kidöntött fákat, lehullott ágakat tüzelés céljára rendszeresen összegyűjtötték. A lehulló lomb és avar, a levágott ágak állati takarmányozást és almozást is szolgáltak. Ezek a beavatkozások a korábbi természetes állapotokat már jelentősen megváltoztatták, amely az erdők biológiai sokféleségét csökkentette. Gombák, zuzmók, talajlakó szervezetek, bogarak stb. sok faja került az eltűntek listájára.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit