Díszítőköveink

Full text search

Díszítőköveink
Az ember már az ősi időkben sem pusztán lakni akart épületeiben. Szépnek akarta tudni őket, s e célból jó néhány megkapó szépségű kőzetet használt fel épületei falának, aljzatának burkolására. Sajnos hazánk magmás és metamorf kőzeteit – noha nem egy közülük páratlan szépségű – az erős tektonikus igénybevétel következtében rendszerint kisebb-nagyobb repedések hálózzák be; könnyen törnek, nagyobb lapok nem vághatók belőlük, így nem alkalmasak díszítésre. Talán egyedül az erdősmecskei kőfejtő gránitja lenne alkalmas rá, de a benne is meglévő repedezettség miatt igen nagy mennyiségű „hulladék” keletkezne. A Mecsek hegységben a kövestetői fonolit szintén nagyon szép, „mákostésztára” emlékeztető kőzet. A benne levő sok földpátpótló (nefelin és analcim) azonban esővíz hatására nagyon gyorsan elmállik, és a csiszolt felület lyukacsossá válik. Ezen okok miatt magmás és metamorf kőzetekből külföldről vagyunk kénytelenek behozni díszítőköveket.

A gyöngyössolymosi templom falában a mátrai andezitek sok típusa, valamint a közeli riolitok is megtalálhatók
Üledékes kőzeteink közül viszont van néhány, amelyet bármikor megcsodálhatunk; elég, ha végigutazunk a budapesti metrón, vagy néhány fontosabb középületünk mellett megyünk el. A jura időszaki vörös mészkövek szépségük mellett jól vághatók, csiszolhatók, polírozhatók, tehát tökéletesen alkalmasak nagy felületek burkolására. E kőzeteket, amelyek a Gerecse hegységi bányákból (Tardosbánya, Piszke) kerülnek ki, a jurára jellemző ammoniteszek felcsavarodott vagy ritkábban kiegyenesedett vázmaradványainak lenyomata teszi még látványosabbá. A szintén jura időszaki ún. siklósi „márvány” sárgásbarna, foltos mészkő fehér kalciterekkel. Szintén jellegzetes burkolólapunk a Zirc közelében fejtett vörös vagy vörös-fehér foltos felső-jura–alsó-kréta mészkő – ha a Nemzeti Múzeum kerítése mellett megyünk el, vessünk egy pillantást az alapzatra! Az Operaház falát alkotó, csaknem fehér, eocén nummuliteszes mészkőben ellenben kerekded egysejtűek maradványait tanulmányozhatjuk.

Keresztrétegzett alsó-triász homokkőből épített forráskút Pécsett
Az építőanyagoknál említett pliocén édesvízi mészkövet burkolásra is használják. Ugyancsak ez a kőzet szolgál ma a legnagyobb köztéri szobrok alapanyagául. Az Újköztemető 301-es parcellája mellett felépült szoboremlékmű a villányi-hegységi Zuhánybányából, Siklós mellől származó, triász időszaki zöldesbarna-sárga foltos mészkőből készült. A nagyharsányhegyi bánya udvarán létesült szoborparkban a Villányi-hegység csaknem valamennyi kőzetfajtájából készült alkotásokban gyönyörködhetünk.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit