Városok polgárosítása.

Full text search

Városok polgárosítása.
Ezzel megtörtént az első lépés a tiszai Határőrvidék feloszlatására. A fáradhatatlan Miskolczy főjegyzőt június 8-án ismét Pozsonyban találjuk, honnan Bécsbe ment. A királynőhöz is adott be kérvényt, a kanezellária útján is folyamodott, sőt a horvát bánnál is tisztelgett. Itt tudta meg, hogy a királynő Péterváradot s az ezzel szemben fekvő Pétervárad-Sáncz mezővárost és Titelt, továbbra is katonai igazgatás alatt kívánja tartani, a királynő figyelme különösen Titelre irányult, melyet meg akart erősíteni, hogy Péterváraddal együtt, a törökök ellen előőrsül szolgáljon.
Szabadka polgárosítása után gróf Pálffy tábornok már május havában hazaküldte a szabadkai határőröket, a kiket a többi határőröktől elkülönített. A papjaiktól és tisztjeiktől felbújtatott szerb katonaság azonban nem akart az újonnan alakult városi hatóságnak engedelmeskedni. Esztendőkön át tartott a viszály, míg végre 1746-ban azok a kik továbbra is katonák akartak maradni, elköltözködtek Szabadkáról. (Iványi. A Tiszai Határőrvidék. Hazánk 1885. 202–206.)
A tiszai Határőrvidék feloszlatását kimondó törvény kihirdetésekor Zomborban is nagy izgatottság volt észlelhető. A törvény azonnali végrehajtása esetén Zombor jobbágyközség lett volna, melynek a katonáskodáshoz és a szabad élethez szokott lakosai irtóztak a jobbágyi terhektől. Ezért sokan elköltöztek és némelyek Futakon, mások Mitroviczán és Zsablyán telepedtek le. 1745-ben a zomboriak közgyűlést tartván, kimondották, hogy jobbágyi igába nem hajtják magukat. Küldöttséget választottak tehát, mely Parchetich Nicola vezetése alatt átnyújtotta kérvényüket a királynőnek. E kérvényben Zombor lakosai régi kiváltságaik fenntartását kérték, mert különben szétmennek s otthagyják a várost. Időközben azonban Zombort és Palánkát szintén átadták a vármegyének. Zombor átadása 1745, év október végével történt. Ezzel a vármegye kiterjesztette hatóságát Zomborra is, de a város lakossága ellentállott, kivéve a felsővárosiakat, a kik elfogadták a jobbágyi sorsot, miért is a város többi lakosa parasztoknak nevezte el őket. A bécsi kiküldöttek azonban végre is sikert értek el. Mária Terézia 1749 február 17-én Zombort a szabad királyi városok jogaival ruházta fel, s a város részére czímeres pecsétet adományozott.
169Ezzel a város szabadsága biztosítva volt ugyan, de most meg újabb terhek nehezedtek a lakosságra, a mennyiben a város a szabadalmakért járó 150.000 forintot nem tudván lefizetni, gróf Batthyányi Józseftől kért kölcsön pénzt, zálogul a Felsővárost kötvén le. Batthyány átvevén a Felsővárost, azt teljesen jobbágyközségként kezelte. E miatt azonban gyakoriak voltak a surlódások a lakosok és az uradalmi tisztek között. Végre sikerült a zomboriaknak Halastól 60.000 frt. kölcsönt kapni, mire Batthyány Józsefet kifizették, pandúrjait elkergették, a nép pedig örömújjongva járta be a várost, hirdetvén a felszabadulást. (Évkönyv XIII. évf. II.)
1743-ban már Pétervárad-Sáncz lakossága is mozogni kezdett és szintén folyamodott felszabadításáért. Kérelmüket siker koronázta. Mária Terézia 1748 február 1-én a várost a szabad királyi városok kiváltságaival ruházta fel, egyúttal a város nevét Újvidékre (az oklevél szerint: Uj-Vidégh) változtatta.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir