AZ UTOLSÓ NEGYVEN ÉV TÖRTÉNETE. Irta ifj. dr. Reiszig Ede

Full text search

531AZ UTOLSÓ NEGYVEN ÉV TÖRTÉNETE.
Irta ifj. dr. Reiszig Ede
A kiegyezéstől, napjainkig terjedő negyven év, a vármegyei önkormányzat és közigazgatás történetének egyik legmozgalmasabb korszaka. Az 1848. XVI. törvényczikk átalakította ugyan az ősi rendi vármegyét, de végleges rendezését a következő országgyűlésre hagyta. Az 1848-iki nagy átalakulás nem vethetett mélyebb gyökeret a vármegyében, mert csakhamar elnyomta a fegyverzaj, majd a szabadságharczot követő önkényuralom, a vármegyei önkormányzatot hosszú időre száműzte a közigazgatás teréről. A kiegyezést követő korszak feladata volt, hogy az ősi vármegyét, a régi közigazgatást, a változott alkotmányos viszonyokhoz képest átalakítsa, abba beilleszsze, s ezáltal a vármegyei közigazgatás jövő fejlődését biztosítsa.
Közvetetlen a kiegyezés után meg is kezdődött ez a munka, fent az országgyűlésen s itt a vármegye székházában és azóta szinte szakadatlanul tart. De mind a törvények, mind a kormányrendeletek végrehajtása elsősorban a vármegyei önkormányzat dolga lett s így a vármegye közönségére hárúlt a feladat, hogy az önkormányzat és a közigazgatás fejlesztése érdekében tett intézkedéseket a gyakorlati életbe átvigye, azoknak eredményéről, jelentőségéről meggyőződést szerezzen, aggodalmainak kifejezést adjon, esetleg a törvényhozás és a végrehajtó hatalom figyelmét egyes intézkedésekre irányítsa.
Megfelelt-e ennek a feladatnak Szatmár vármegye közönsége, arról négy évtized története ád számot. Négy évtized munkássága, küzdelme és eredménye fekszik előttünk. Krónikásának feladata, hogy a lefolyt évtized eseményeiről hű képet fessen, azokból a tanulságot levonja, de még nem lehet rendeltetése, hogy azoknak bírálatába bocsátkozzék.
Hiszen ez a korszak még nem zárult le előttünk, azok a férfiak, a kik a lefolyt negyven év alatt a vármegye sorsát intézték, annak közéletében vezérszerepet játszottak, még nagyrészben életben vannak, így még a teljes embert nem láthatjuk előttünk, de ha vannak is közöttük, a kik elköltözködtek az élők sorából, vagy félrevonulva letüntek a közszereplés teréről, azokról sem mondhatunk ma még bírálatot, midőn az események sokkal közelebb állanak hozzánk, semhogy képesek volnánk, hatásuk alatt, elfogulatlanságunkat megőrizni.
Nem is lehet tehát a czélunk, hogy a lefolyt négy évtizedre kiterjedőleg teljes korképet tárjunk olvasóink elé, csak röviden fogjuk vázolni az eseményeket, különösen a vármegyei közigazgatás fejlődését, de ha itt-ott politikai kérdéseket is érintünk, azokra is csak annyiban terjeszkedünk ki, a mennyiben Magyarország történetével összefüggésben állanak.
***

 

Áttekintés. Az első közgyűlés. A koronázás. Kölcsey-ünnepély. Kossuth üdvözlése. A nagykárolyi kórház. Gróf Károlyi György. Ujfalussy Miklós. Képviselőválasztások 1869-ben. Árvizek. Az első vasútvonal. József főherczeg látogatása. Vármegyei érdekek. A vármegyei bizottság. Tisztújitás 1872-ben. Képviselőválasztás 1872-ben. Kolera. Himlő. A vármegye területe s székhelye. A fúzió. Domahidy Ferencz. Képviselőválasztások 1875-ben. Deák Ferencz halála. 1876-iki intézkedések. A Kővárvidék bekebelezése. A vármegye uj szervezése., Képviselőválasztás 1878-ban. 1879-iki Árvíz. Vasutak. Adókezelési pör. Vármegyei ügyek. Képviselőválasztások 1881-ben. A csendőrség felállítása. A Széchenyi Társulat alapítása. Sikkasztás az árvaszéknél. A Tiszahát elszakadási ügye. Képviselőválasztás 1884-ben. A trónörökös látogatása. Árvíz. Vízszabályozás. Képviselőválasztás 1887-ben. Nemzetiségi izgatás. Az 1888-iki árvíz. Véderővita. A trónörökös halála. Székhelyharcz. A Kölcsey szobor ügye. Képviselőválasztások 1892-ben. Ujfalussy Sándor. Egyházpolitikai kérdések Járvány. Kossuth Lajos halála. Az árvapénztár ügye. Vízszabályozás. Simontsits Béla. Tisztújítás 1895-ben. Képviselőválasztások 1896-ban. A Kölcsey-szobor leleplezése. Gróf Hugonnai Béla. Szocziális mozgalmak. Erzsébet királyné halála. Ex-lex. Képviselőválasztás 1901-ben. Tisztújítás 1901-ben A tiszabecsi emlék-oszlop. Kristóffy József. A nemzeti küzdelem. Nagy László főispán. Alkotmányos kormány alakulása. Képviselőválasztás. Falussy Árpád dr. főispán. Tisztújítás. II. Rákóczi Ferencz hamvainak hazahozatala.

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir