A FAFELDOLGOZÁS SPECIALISTÁI, HÁZIIPAROSOK

Full text search

416A FAFELDOLGOZÁS SPECIALISTÁI, HÁZIIPAROSOK
A parasztközösségeknek azok a tagjai, akiknek átlagon felüli kézügyességük, rátermettségük volt, és családjuk megélhetését mezei munkával nem tudták biztosítani, másoknak is készítettek a gazdaságban, háztartásban használatos faeszközöket, -edényeket. Ismert, hogy a feudális korban egyre nőtt a jobbágyparasztok zselléresedése, ami azt eredményezte, hogy a zsellérsorba süllyedt jobbágyúak kézművességgel, többek között fúró-faragó tevékenységgel igyekeztek keresethez jutni. Többségük nem tudta vállalni a céhbe lépéssel járó költségeket és feltételeket, ezért kontárnak minősült. A tőkés agrárviszonyok között, tájanként más-más arányban folytatódó elszegényedés újabb paraszti származású elemeket sodort a mezőgazdaságon kívüli jövedelemszerzési források felé. Mivel a kibontakozó magyarországi gyáripar ezeket a szegényparaszti rétegeket nem tudta (nem is tudhatta) mindenünnen „fölszívni”, számosan az iparűzés terén kerestek életlehetőséget – anélkül, hogy valamilyen mesterségben képesítést szereztek volna. így a magyar gazdaság- és társadalomfejlődés sajátos következménye, hogy a 18–20. században jelentős számú képesítetlen paraszt kézműves specialista dolgozott. Számuk – becslésünk szerint – a fafeldolgozó ágazatban volt a legnagyobb.
A helyzetkép másik összetevője az, hogy a képesítés nélküli famegmunkáló specialisták tevékenységére a társadalomnak szüksége is volt. Részint olyan eszközöket állítottak elő, amelyekkel a céhes kézművesek nem foglalkoztak, például favillákat, a kenderfonáshoz orsókat, tetőfedő zsindelyt készítettek, részint olyan vidékeket láttak el a termékeikkel, ahol kevés céhes iparos működött, vagy nem voltak meg a feltételek egyes fafeldolgozó ágazatok kibontakozásához.
Számos famegmunkáló specialista tevékenykedett a céhekbe tömörült ács-, asztalos-, bognár-, kádármesterek műhelyeinek körzetében is. Fennmaradásukat itt az tette lehetővé, hogy másfajta rétegek számára dolgoztak, mint a céhbeli mesterek – erre majd az egyes iparágak bemutatásánál említünk példákat.
Ilyen gazdasági, társadalmi, ellátási körülmények magyarázzák, hogy a népesség anyagi szükségleteinek ellátásában, a céhes faiparosok mellett, a képesítés nélküli specialistáknak és a ’háziiparosoknak jelentékeny szerep jutott.
A fafeldolgozás specialistái legtöbb vidékünkön többféle famunkához értettek, sokféle szerszámot, háztartási eszközt, még bútordarabokat is készítettek. Takáts Sándor kutatásaiból ismert, hogy 16–17. századi faragómestereink a faragás számos munkáját végezték: „A molnárok házakat zsindelyeznek, koporsót rónak, esztergályos munkát végeznek. A tekenősök nem egyszer a bodnárok mesterségét űzik, a szekrénygyártók szekereket javítanak…” (Takáts 1961: 94). A középkori faragók sokoldalúságát a képesítés nélküli parasztiparosok vitték, örökítették tovább, amiben három tényezőnek tulajdonítunk fontos szerepet: 1. a parasztiparosok nem szakosodtak egy kézművesmesterségre, mint a céhbeli, majd ipartestületben tömörült mestereknél fölszabadult segédek, 2. tőlük a közösség többféle famunkában való jártasságot igényelt és 3. rá voltak utalva arra, hogy midenféle famegmunkálást végezzenek, különben nem tudtak volna megélni. Egy-egy vidék vagy település parasztiparosainak szakosodására onnan tudunk példákat említeni, ahol egy vagy több készítmény korán keresett áruvá vált, és az így kibontakozó árutermelés megteremtette a háziipar alapjait: ilyen a zetelaki zsindelymetszés vagy a bakonyi favillakészítés.
A faragóspecialisták sokoldalúságát jól tükrözi szerszámkészletük. 1963-ban egy faddi faragóspecialista műhelyében, az 1870–1920-as évek közötti időből, a következő 417szerszámok maradtak ránk: faragószék (vonyószék vagy samu), faragókés, toporbalta, faragótőke, fakalapács, rönkfacsaptató, cirkalom, derékszög, egyenleghúzó, keretes fűrész, passzítófűrész, lyukfűrész, 6 cigányfúró, 6 véső, gyalupad, 6 darab különböző gyalu, egy darab fazsindelyhez való gyalu. A műhely alapítója 1870-től 1895-ig vízimolnár volt, majd vincellér lett. A faragómolnároknak a famunkában való jártasságát ismerve (lásd a molnárokról szóló fejezetben), korai szerszámai a faipar általános munkaeszközei (balta, faragókés), illetőleg a hajóépítés és ácsmesterség szerszámai (rönkfacsaptató, fakalapács, keretes fűrész, cigányfúrók stb.). Miután vincellérként a faluba költözött, eszközanyaga a gyalupaddal, különféle gyalukkal és fűrészekkel gyarapodott. Szerszámkészletében négy faipar: az ács-, az asztalos-, a kádár- és a kerékgyártó-mesterség szerszámai mutathatók ki (Molnár M. 1965: 329–336). A szerszámok egy részét a specialisták – akárcsak a képesített mesteremberek – maguk készítették, s gyakran véséssel díszítették.
Ezekkel a szerszámokkal a faddi specialista dolgozott a dunai hajómalom javításán, készített ladikot, faragott kapubálványt, fejfát, szerszámnyeleket, kendertörőt, szőlőprést, kádat, háztartási eszközöket (disznóbontó asztal, gyúródeszka, kenyérsütő lapát, káposztagyalu stb.), és értett a zsindelykészítéshez is. Az eszközegyüttes és a családi hagyomány alapján a sokoldalú, sokféle faszerszámot és -eszközt készítő falusi parasztiparos tevékenysége rajzolódik ki előttünk.
Hasonló volt a legtöbb székely famegmunkáló specialista munkássága (Haáz 1942: 62–64), míg a börzsönyi Diósjenő vagy a zempléni Középhuta faragói kevesebb faeszköz készítésére szakosodtak. A diósjeneiek kocsialkatrészeket (kerékagy, küllő, keréktalp stb.), jármot, gereblyét, favillát, a középhutaiak ablakrámákat, kapa-, kaszanyeleket, favillákat, gereblyéket, keréktalpakat készítettek (Gönyey 1940a: 229; Petercsák 1981b: 56). Előfordult, hogy az erdős hegyvidék fafeldolgozó települései között munkamegosztás jött létre: Bükkalján például a cserépfalusiak főleg favilla- és gereblyekészítéssel foglalkoztak, a kisgyőriek pedig a járom-, kapu- és kopjafakészítésben tűntek ki. A Fekete-Körös vidékén a 19. század végén az Alsó-völgy falvai kerék-, favilla-, járom-, szekérgyártásból éltek, míg a Felső-völgyön a kádárság virágzott. Ez a szakosodás néhol már az Árpád-korban kialakult – példaként a királyi szolgálónépek foglalkozásaira utalunk –, másutt az újkor századaiban teremtődött meg.
Ezeknek a vidékeknek a faragóspecialistái jórészt maguk szekereztek készítményeikkel az Alföldre, Pestre és a nagy dunántúli vásárhelyekre, kis számban közvetítő kereskedőknek adták el termékeiket. Ám arra is volt példa, hogy a hegyvidéki faragók másutt találtak munkaalkalmat: „A diósjenői emberek országszerte ismertek voltak, s nagyon szívesen vitték őket a gazdák és uradalmak gazdasági eszközök faragtatására. Osszel szétszéledtek »falkákba« az országban, s hónapokig éltek idegen falvakban, ahonnan négy hetenként tértek haza élésért…” (Gönyey 1940a: 229). A Duna-Tisza közére, nógrádi, gömöri uradalmakba és a Tiszántúlra jártak el dolgozni.
Faragóspecialistákká váltak – gazdasági helyzetükből, körülményeikből adódóan – a Bükk hegység mészégetői is. A bélapátfalvaiak, akik tavasztól őszig a fennsíkon éltek, esős időszakokban faragással töltötték idejüket. Elődeiktől örökölt ismeretekkel gyűjtötték össze a faanyagot: mogyoró- és somfavesszőt szerszámnyélnek, bükkfahusángot szekértengelynek, somfát járomszögnek, nyakszögnek, kőrisfát, szilfát, jávorfát asztallábnak, szerszámfának, gyertyánt lőcsnek, nyújtónak, a juharjávort asztallapnak. A nagyobb darabokat csak kinagyolták és otthon fejezték be a munkát. Leginkább családjuk, rokonságuk számára dolgoztak (Bakó F. 1968a: 279–280).
418A famegmunkáló specialisták mindenütt a föld nélküli napszámosok és törpebirtokos kisparasztok közül kerültek ki. Módos gazdák között is akadt faragni tudó ezermester, de az jobbára csak a maga szükségletére faragott, másoknak nem. Általánosítható a perőcsényi (Nógrád m.) kutatás tapasztalata: rátermettségük és rászorultságuk csinált specialistát a mesterkedő szegény- és kisparasztokból (Indra 1967: 60). Gyakori, hogy a famegmunkálás ismeretanyaga apáról fiúra szállt: a faragáshoz hajlamot érző gyermek így korán elsajátította a szerszámok használatát, a munkafogásokat, de az ismeretszerzésnek ez a módja behatárolta tudását – csak azt tanulta meg, amit apjától látott. A foglalkozás hagyományozódása így – a tanult kézművesek és a parasztiparosok közötti kapcsolatok mellett is – hozzájárult a régi eszközök, munkamódszerek fennmaradásához, konzerválta a kontárkodó parasztiparosok tapasztalati tudását és régimódi technológiáját.
Barkácsoló cselédek, szegényparasztok közül származtak az uradalmak faragóbéresei, akik a majorok gazdasági eszközeit javították, illetve pótolták. Az uradalmi cselédek rangsorában az öregbéres után, a parádés kocsis s utóbb a gépész mellett helyezkedtek el, ami szakértelmük megbecsülését fejezte ki.
A fafeldolgozó specialisták és háziiparosok munkáját készítményeik szerint mutatjuk be, ami tájanként más-más mértékben kibontakozó szakosodásukat is tükrözi.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir