ZSINDELYMETSZÉS

Full text search

ZSINDELYMETSZÉS
Zsindely szavunk a 15. század elején tűnik föl először okleveleinkben (TESz III. 1220). A német Schindel szó átvétele, amely a latin scindula, scandula ’zsindely’ főnévből származott. Bizonyára német házépítőmesterek révén került nyelvünkbe.
A Bakócz-kódex számadásai arra engednek következtetni, hogy a 15. században az egri püspökség hatáskörébe tartozó épületeket – a székesegyházat, az allódium épületeit – ezzel fedték, és azt is tudjuk, hogy a zsindelyt lenolajjal itatták át és vörösre festették (Bakó F. 1978: 58). Bethlen Gábor 1627-ben kiadott gyulafehérvári árszabályzata a zetelaki, csíki, gyergyói, kászoni és kalotaszegi zsindelyfaragókat említi, akik jobbára a fejedelmi udvar, a nemesi udvarházak, az egyház és a városi magisztrátusok, módos polgárok számára dolgozhattak. A 17–18. században ugyanis Erdélyben a falusi parasztházakat, a falusi tanítói és papi lakot is szalmával vagy náddal fedték. Az Alföldön ugyanabban az időben még kevesebb volt a zsindelytető. 1831 táján Udvarhelyszéken a gazdagok csűrjei, pajtái, istállói már deszkával és zsindellyel, a lakóházak a fafeldolgozó központokban deszkával és zsindellyel, másutt részben szalmával, részben zsindellyel voltak fedve (Molnár I. 1974: 338). Több település lakossága Erdélyben és Dél-Biharban a kedvező földrajzi adottságok folytán már a 42217. században zsindelymetszésre szakosodott. Legismertebb közülük az udvarhelyi Zetelaka, mely – Orbán Balázs szerint – „egy nagy gyárfalu, hol minden ház egy zsendelyműhely; a Küküllőn megszámlálhatatlan fűrész metszi a deszkát” (Orbán 1868–1873: 1. 65).

86. ábra. A zsindelykészítés eszközei és munkamódja, Szeged (Csongrád m.): 1. tőke; 2. négyelés; 3. négyelőbalta; 4. hasítás; 5. kétkézvonó; 6. kész zsindely; 7. zsindelyvőgyelő
E vidékeken a zsindelymetszés tipikus háziipar volt, s a századfordulón 46 községben 2647 családnak nyújtott megélhetést (Gaul 1902: 24). A 18. század vége felé a folyami tutajeresztés lehetővé tette a Tisza és Duna melléki fafeldolgozó telepek kialakulását, amelyeken bevezették a kedveltté váló tetőfedő zsindely készítését. 1898-ban 62 gyár jellegű fűrésztelepen 315 zsindelykészítő dolgozott, s évente több mint 58 millió fazsindelyt állított elő (Gaul 1902: 64). A legnagyobb zsindelykészítő 423központtá Szeged fejlődött, ahol a fűrésztelepeken 1889-ben 60-70 zsindelyvágót alkalmaztak, és 50 háziiparosként dolgozó zsindelykészítő közel 300 munkást foglalkoztatott (Juhász 1961: 186). A zsindelymetszésnek e nagyméretű helyi fölvirágzását a tiszai és a marosi fenyőúsztatás alapozta meg, de elősegítette az 1879. évi árvíz után újjáépülő város meg a vonzáskörzetébe tartozó táj tetőfedőanyag-szükséglete is. A századfordulótól a cseréptető térhódításával a zsindelykészítés fokozatosan visszaszorult, évtizedek óta csak az Országos Műemléki Felügyelőség készíttet fazsindelyt műemlék épületek (malmok, haranglábak stb.) tetőfedéséhez.

87. ábra. A zsindelykészítés munkafolyamatai, Szeged (Csongrád m.): a) faragás; b) vőgyelés
A zsindely elsősorban fenyőből, a Felvidéken és Udvarhelyszéken ritkán bükk- vagy tölgyfából is készült. A hegyvidéki háziiparosok különös gondot fordítottak a fa kiválasztására: a faragófejszével próbavágást tettek, hogy meggyőződjenek, jól hasad-e a fenyő. A fatörzsből a zsindely hosszával egyező hosszúságú (14-17,5 colos) 424csutakokat, szegedi tájszóval tőkéket fűrészeltek. Ezeket azután baltával négyfelé hasították. Székelyvarságon egy negyed hasábnak remök, Szegeden fértáj a neve, magát a munkafázist pedig elremökölésnek, illetőleg négyellésnek nevezik. Az elhasított remököt (fërtályt) ezután kisbaltával zsindely vastagságú cikkelyekre, zsendelylevelekre hasogatták.
Ezt követően a zsindelyt a faragószékbe szorítva kézvonóval elvékonyították, megadták a kívánt szélességet (8-10-12 cm). A következő munkafázis a zsindely hornyolása, Szegeden használt kifejezéssel vőgyellése. Erre fanyelű, hajlított vasú, két végén bepöndörített hegyben végződő eszközt használtak, amivel a zsindely vastagabbik oldalát kihornyolták, kivőgyellték, vagyis körülbelül egy centiméter mély vájatot véstek bele. Tetőfedésnél ebbe a vájatba csúsztatták be a következő zsindely elvékonyított élét. Az előbbi munkafázist a székely háziiparos hornyolópadon, a háromhutai és a szegedi zsindelyvágó a földön, faforgácson ülve végezte. A zsindelyvágás általában férfimunka volt, ám Varságon a hornyolásban olykor asszonyok is segítettek.
A szegedi zsindelyvágóknál 2-2 ember párban dolgozott: egyiknek mestör, másiknak vőgyellős volt a szakmai neve, s kettejüket egy széknek nevezték. A tapasztalt, idősebb munkás volt a mester, a másik a vőgyellős. Amíg a vőgyellős négyelt, aközben a mester már hasított, így folyton váltakozva egymás keze alá dolgoztak. Ez a munkaszervezési forma igen megnövelte teljesítményüket. Míg a háromhutai zsindelyvágó naponta 300-400, a székelyvarsági 600-700 darab zsindelyt készített el, addig Szegeden egy szék napi teljesítménye a 2-3 ezer darabot is elérte (a napi munkaidőtől függően). Ez háromszor-négyszer nagyobb teljesítményt jelent, amit Szegeden minden bizonnyal a zsindelykészítés kapitalizmus kori konjunktúrája hívott életre (Haáz 1942: 11–18; Ujváry 1959: 262–269; Juhász 1961: 185–191).
Bükkfából hasított zsindelyt Erdélyben és Északkelet-Magyarországon készítettek, ahol dránica vagy gránica néven ismert. Nagyobb méretű – 40-80 cm hosszú, 15-20 cm széles –, egyenletes vastagságú, és nincs hornyolva. Nehezebb volt készíteni, és nem bizonyult olyan tartósnak, mint a fenyőzsindely.
1862-ben egy szeged-alsóvárosi lakatos zsindelykészítő gépet talált fel, amit gőzerőre is alkalmazhattak, és így óránként 12 ezer zsindelyt is képes volt készíteni. A gép nem vált be, de alkalmazásával az első világháború után az egyik szegedi fatelep zsindelymetszéshez értő vezetője (Lippai Imre) újból próbálkozott – ismét hiába. A zsindelykészítő gép nem pusztán technikatörténeti különlegesség, hanem egy fafeldolgozó háziipar kapitalizmus kori fölfutásának sajátos – bár sikerületlen – mellékterméke. A gépesítés azért nem sikerült, mivel a gép nem szálába hasította a fenyőt – mint a bevált eszközökkel dolgozó munkások –, emiatt a kész zsindely nem egyformán száradt ki, és a tető felpúposodott.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir