Két- és többszólamúság, hangszeres zene

Full text search

Két- és többszólamúság, hangszeres zene
A zenei élet átalakulása azonban még jobban követhető a többszólamú ének terjedésében. Alaprétegként, legegyszerűbb lehetőség volt a gregorián dallamok kétszólamú előadása, az ún. "binátim éneklés". Ezt a praxist bizonyára már korábban ismerték, a 14-15. századból mindenesetre kottás feljegyzések dokumentálák az ország több vidékéről: díszes karkönyvekben, egyszerű papírkottákban, falusi diákoknak szánt kottás füzetekben egyaránt találkozhatunk ezzel a technikával.
Ennél feljettebb többszólamúság az, mely önálló, ütemezett-ritmizált dallamokhoz fűz tetszetős második vagy harmadik szólamot – egy Közép-Európában sokfelé ismert stílust és repertoárt idézve. Ide tartozik néhány olyan tétel is, mely – legalábbis eddig – Magyarországon kívül nem került elő, talán hazai alkotás. Ezt a stílust is elég sokfelé művelhették az országban, elsősorban a városi diákok, polgárok körében.
A harmadik fokozat a 14. és 15. század magasabb műzenéjének tükröződése: gregorián dallamokhoz adott önálló, ritmikailag komplikáltabb ellenszólamokból létrejövő háromszólamúság. A fennmaradt példák szerint szerzeteskolostorokban, székesegyházakban, esetleg modernebb városi iskolákban vagy jámbor társulatokban ismerkedhettek ezzel a zeneirodalommal.
Végül a többszólamúság negyedik, legfejlettebb fajtája a királyi főpapi, esetleg itt-ott főúri udvarokban volt hallható: a korabeli olasz, burgundi, németalföldi motetta stílust magas fokon adták elő a főként külföldről felfogadott zenészek, de mellettük – a magas szólamokban – magyar fiú gyermekek is. Bizonyára ebből az "iskolából" kerültek volna ki a 16. századi magyar műzene itthoni mesterei, ha a történelem nem akasztja meg az elindult fejlődést.
Ehhez a többszólamú kultúrához kapcsolódhatott a hangszeres zeneművészet is, de arról kotta nem maradt fenn, csak közvetett adatok beszélnek róla. Továbbra is gyakran említik a királyi és főúri bandériumok fúvósait, dobosait. Mellettük azonban hallhatunk az urakat és a városi polgárokat gyönyörködtető-szórakoztató lantjátékosokról, hegedűsökről, saját örömükre zenélgető vagy másokat tanító klavikordjátékos diákokról, papokról, tanítókról; olvashatunk orgonákról és orgonásokról, s tudjuk, hogy Mátyásnak és utódainak udvarában zenészek csoportjai átszottak különféle hangszereken kamarazenét – bizonyára többszólamú kórusok hangszeres átiratait.
Kétségtelen, hogy Magyarország – az első századok gyors nekifutása után – elmaradt Nyugat-Európa mögött (sőt Csehország mögött is) a műzene fejlődésében, alkotó művelésében. Ennek oka az, hogy nem alakult ki nálunk sem az a műveltséget igénylő főúri osztály, sem az a kultúrát támogató erősebb városi polgárság, mely tanult zenészek tömegét eltarthatta volna. Ilyen fejlődés jeleit a 15-16. század fordulóján tapasztalhatjuk csupán – a magyar történelem balsorsa miatt már későn. Viszont a magyar zenei élet dicséretére elmondhatjuk, hogy a gregorián magaskultúra talán sehol nem volt oly "demokratikus", oly széles körben elterjedt, mint hazánkban.
Jelképes, hogy amikor a mohácsi vész után Zápolya János bevonul Budára, az elmenekült papság helyett ő és világi környezete énekli el az aznapra esedékes vecsernye gregorián énekeit.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir