A Balkán stratégiai szerepének felértékelődése

Full text search

A Balkán stratégiai szerepének felértékelődése
A Molotov–Ribbentrop paktumnak köszönhetően Európa jelentős része német, illetve szovjet befolyás alá került. A stratégiai és taktikai okokból megkötött szerződést a szuperhatalomnak számító felek egyike sem vette hosszú távon komolyan, azt csupán pozíciószerzésre, erőgyűjtésre és a végső összecsapáshoz szükséges feltételek megteremtésére igyekeztek felhasználni. Az 1940/41-es év fordulóján már nyilvánvalóvá vált, hogy a két ország közötti nagyhatalmi és ideológiai ellentétek miatt a fegyveres összecsapás elkerülhetetlen. A kérdés csupán az volt, hogy mikor és közülük melyik lesz taktikusabb és gyorsabb.
Ebben a versenyfutásban az egyik szűk keresztmetszetet a Balkán jelentette, mivel sem a németeknek, sem a szovjeteknek nem volt jelentősebb befolyásuk ebben a régióban. A „nyitott 26szárny” megléte a kezdeményezést felvállaló Németország számára jelentett nagyobb veszélyt. Ezt még növelte az a tény is, hogy az olaszok 1940. október 2-án indított támadása Görögország ellen teljes kudarccal végződött. A görög kérdés megoldására a német vezérkar kidolgozta a „Marita” fedőnevű támadó tervet.
Hitler, hogy megelőzze a konfliktus kiszélesedését és biztosítsa a Wehrmacht zavartalan felvonulását a szovjet határra, Jugoszláviát diplomáciai úton kívánta a tengelyhez csatolni.
A német elképzelésekbe azonban hiba csúszott, annak ellenére, hogy kezdetben minden jól alakult számukra. 1941. március 4-5-én Pál herceg, Jugoszlávia régense Berghofban megígérte Hitlernek, hogy a kormány képviselői alá fogják írni a háromhatalmi szerződéshez való csatlakozást. Erre 25-én került sor Bécsben, miután Dragarisa Cvetković miniszterelnök és Alekszander Cincar-Markovics külügyminiszter kézjegyével látta el a németek által megfogalmazott és előterjesztett okmányt.
Hiábavaló volt azonban a nagy óvatosság és a titoktartás, a kormány magánakciójára hamar fény derült. Március 27-ére virradó éjszaka a légierő néhány tisztje által vezetett népfelkelés – amelyhez a hadsereg is csatlakozott – megdöntötte a kormányt.
Az új vezetés, Péter trónörökös és Dusan Simovics tábornok katonai rezsimje elhatárolódott a csatlakozástól, csupán megnemtámadási szerződés aláírására lettek volna hajlandók.
Hitler – nem először és nem utoljára – dührohamot kapott és felindultságában elrendelte, hogy a vezérkar a már meglévő Marita-tervet dolgozza át és terjessze ki Jugoszláviára is. A március 27-én összehívott vezetői értekezleten arra utasította a diplomáciai és a katonai vezetőket, hogy a Jugoszlávia feldarabolásában érdekelt országokat, mindenekelőtt Olaszországot, Bulgáriát, Romániát és Magyarországot területi ígéretekkel nyerjék meg az ügynek. Kijelentette, hogy ennek a háborúnak nagyon népszerűnek kell lennie az említett országokban. Ribbentropot utasította, győzze meg őket arról, hogy egy kisebb horvát bábállam kivételével minden területet felosztanak közöttük.

 
SZERBEK, HORVÁTOK ÉS SZLOVÉNOK!
Ebben a népünk számára nehéz pillanatban eldöntöttem, hogy kezembe veszem a királyi hatalmat.
Kormányzók (tisztviselők), akik megértették jogos indítékaimat, azonnal bejelentették lemondásukat.
Hűséges hadseregem és haditengerészetem azonnal a rendelkezésemre állt, és mostantól feltétel nélkül teljesítik parancsaimat.
Hívok tehát minden Szerbet, Horvátot és Szlovént, hogy egységesen álljanak a Trón mellé. Ez a legbiztosabb megoldás arra, hogy ezekben a nehéz időkben megtartsuk a belső rendet és a békét.
Kormányalakítással Dusán T. Szimovityu tábornokot bíztam meg.
Hittel Istenben és Jugoszlávia jövőjében, felszólítok minden polgárt és pártot, hogy teljesítse kötelességét a Király és a Haza felé.
II. PÉTER s.k.
_______________________________________
Nyomtatta Jugoszláv Királyság Állami nyomdája
Beográd 1941
 

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me