Tendenciák a két világháború között

Full text search

8Tendenciák a két világháború között
A Délvidék – mint minden Trianon előtti terület – visszaszerzése a két világháború közötti magyar felső vezetés fő célkitűzései között szerepelt. Mindez kezdetben vágyálom volt csupán, mert nem voltak meg hozzá sem a bel-, sem a külpolitikai feltételek. Nevezetesen a „Nagy Háborúban” és az azt követő forradalmak alatt a magyar gazdaság teljesen kimerült, ráadásul a Párizsban aláírt békediktátum tovább csökkentette az esélyeket. Az első reménysugarat az 1927-ben megkötött olasz–magyar szerződés adta. Ezzel Magyarország kilépett teljes külpolitikai elszigeteltségéből, és partnerre talált a honvédség felfegyverzéséhez és a „kisantant” egységének megbontásához. A Bethlen vezette magyar kormány tisztában volt a fasizmus útját járó partnerkapcsolat veszélyével, Mussolininek a római birodalom visszaállításával kapcsolatos elképzeléseivel, de erősebben működtek a revíziós reflexek, mint a jövőbe mutató realitások. Ráadásul nem sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy kiderüljenek a „talált” partner nemzetközi súlyának gyengéi; gazdasági, katonai lehetőségének korlátai.
Mindezek ellenére a korabeli törekvéseket figyelembe véve voltak kedvező hatásai. Többek között e szerződésnek köszönhető, hogy a magyar királyi Honvédség hadrendjében megjelentek a páncélosok, a repülőgépek és az a diplomáciai támogatás, amely lehetővé tette a számukra kedvező bécsi döntések meghozatalát. Tény viszont az is, hogy az 1930-as évek közepétől a korábbi vesztesek, illetve az elszigeteltségből kitörni akaró országok felett a Hitler által vezetett fasiszta Németország vette át az irányító szerepet. Ennek okairól a történészek mind a mai napig vitatkoznak, és nem alakult ki egységes álláspont. Megítélésünk szerint ebben a folyamatban mindenképpen döntő szerepet játszott a Párizs környéki (Versailles, Saint Germain, Neuilly, Trianon, Sévres) békediktátumok szuverenitásokat sértő, sőt megalázó intézkedései, a vesztes országokra rótt terhek, a világgazdasági válság megpróbáltatásai és nem utolsósorban a győztes államok megosztottsága, a korábbi hibák felismerése utáni engedékenysége.
Magyar vonatkozásban orientálódás Németország irányába a Gömbös-kormány idején következett be. Bár a régi konzervatív elit ezt a folyamatot kormányváltásokkal igyekezett megfékezni, de ezen erőfeszítések csupán késleltetésre és nem elkerülésre voltak elegendők. Látva a németek politikai sikereit, gazdasági eredményeit, térségünk kiszolgáltatottságát, talán ez nem is volt véletlen.
A magyar gazdaságban 1935-től 1937 őszéig bizonyos fellendülés volt érezhető. Mégis 1937 végétől ismét depressziós jelek mutatkoztak egy kiemelten fontos stratégiai ágban, a könnyűiparban. A termelés 15-20%-kal esett vissza. Ettől függetlenül az 1936-37-es évet a pénzügyi egyensúly éveként lehetett értékelni, hiszen a nemzeti jövedelem 10,7 %-kal nőtt. Ezzel lehetőség kínálkozott egy régóta húzódó és tervezett katonai program elindítására.
Ennek egyik legfőbb szorgalmazója Rátz Jenő altábornagy, a vezérkar főnöke volt (1936. IX. 5. – 1938. V. 14. között), aki már 1936-ban vizsgálva az európai fegyverkezés ütemét, arra a magállapításra jutott, hogy 1940 körül háború lesz, és ebből Magyarország, területi elhelyezkedése miatt eleve nem tud kimaradni. A revíziós célokat figyelembe véve pedig, Magyarországnak Németország mellett kell részt vennie ebben a lehetséges konfliktusban, hiszen csak tőle várhat érdemi segítséget a vitatott területek visszaszerzésével kapcsolatban.
Az úgynevezett HUBA-hadrend, végcélként egy 107 000 fős békelétszámú, 3 hadseregre és 7 hadtestre tagozódó, 21 hadosztályból, 2 gyors- és 2 lovas dandárból, 1 repülő hadosztályból, 3 hadosztály erejű határbiztosító erőből és a vezérkar közvetlenekből álló erő szerepelt. Mindezt három ütemben tervezték megvalósítani:
– Huba I: a 7 hadtest keretében, a 21 kétezredes gyalogdandár felállítása, a határbiztosítás megszervezése, a gyors dandárok kiépítése, a tüzérség és légierő fejlesztése;
– Huba II: a páncélos csapatok és a légierő további kiépítése;
9– Huba III: három ezredes hadosztályokra való áttérés.
A kormány végül is elfogadta a katonai vezetés által benyújtott tervet azzal a megszorítással, hogy a kért 1700 millió pengő helyett 1000 milliót biztosít, amit 5 év alatt használhat fel a hadsereg.
Darányi Kálmán miniszterelnök 1936. március 5-én Győrben tartott beszédében hozta nyilvánosságra az 1 milliárdos haderő-fejlesztési programot. Az erről szóló határozat az 1938. évi XX. tc.-ben jelent meg június 2-án.
Ennek értelmében 600 milliót a haderő fejlesztésére, míg 400 milliót az ország védképességének (hadiipar-, infrastruktúra, légoltalom stb.) növelésére kellett fordítani. A törvény felhatalmazta a kormányt, hogy adók kivetésével és kölcsönök felvételével teremtse meg a szükséges pénzügyi fedezetet. Ezzel a felső vezetés lényegében szabad kezet kapott arra, hogy a program végrehajtását felgyorsítsa, illetve a mindenkori igényekhez igazítsa.
Ezek a döntések katonai szempontból szükségesek voltak. A honvédség létszámában, felszereltségében és kiképzettségében – mindenekelőtt a trianoni békediktátumnak köszönhetően – még az önvédelemre sem volt képes, miközben Európa a háború felé sodródott. Németország befolyása egyre nőtt, amelyet a nyugati demokráciák nem tudták (akarták?) visszatartani.
Ausztria bekebelezése (Anschluss – 1938. március 13.) és a müncheni egyezmény (1938. szeptember 29.) után a harmadik Német Birodalom és a Szovjetunió közötti térségben elhelyezkedő államok kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Nem volt véletlen tehát, hogy ezen országok többsége a német „igényekhez” próbált alkalmazkodni pozíciójuk megőrzése, vagy éppen az új lehetőségek kiaknázása érdekében.
Ebben Magyarország sem volt kivétel. A politikai vezetés célkitűzése volt, hogy az országot távol tartsa a háborútól, a területi revíziót békés úton valósítsa meg, mégpedig úgy, hogy Magyarország nemzetközi megítélése és presztízse nem szenved csorbát. Szép és értelmes gondolatok 10voltak ezek, csak az volt a baj velük, hogy gyakorlati megvalósításukra ilyen formán semmi esély nem volt. Ennek tudható be, hogy a mindenkori kormány mindvégig kétarcú politikát folytatott. Ez a magatartás a müncheni egyezmény előtt és az azt követő időszakban már egyértelműen jól kitapintható.
A tartózkodási törekvést jól példázzák az alábbi események:
1938. augusztus 20-29. között Hitler meghívására Horthy Imrédyvel Kielbe utazott. Eltekintve a protokolláris céltól – a Prinz Eugén nehézcirkáló vízre bocsátásánál a kormányzó felesége volt a „keresztanya” – Hitler bizalmasan közölte a kormányzóval Csehszlovákia katonai lerohanásának tervét, és ehhez magyar segítséget kért. Tervei szerint Magyarország egy fegyveres konfliktus erejéig provokálná a cseheket, azonban azok támadása esetén Németország azonnal beavatkozna a magyarok oldalán, így a magyarok is megkaphatnák az óhajtott felvidéki területeket. „Más színben tűnne fel Németország a világ előtt, ha nem mindig ő játszaná a támadó és kezdeményező szerepet” – mondta Hitler.
Nagy meglepetésére azonban Horthy kitért a kívánság elől, bár tudta, ez visszaüthet a felvidéki területi igényekre is. A kormányzó a következőkkel indokolta döntését:
– 1920 óta a magyar álláspont, a területi revízió békés megoldása,
– Magyarország tart a nemzetközi közvélemény esetleges megbélyegzésétől,
– a magyar haderő egyáltalán nem ütőképes, továbbá
– kiszámíthatatlan a másik két „kisantant” állam, Jugoszlávia és Románia reagálása.
Amíg Horthyék Kielben tárgyaltak, egy másik nagyon fontos esemény is történt. A „kisantanttal” 1936 óta folyó tárgyalások eredményeként 1938. augusztus 23-án Bakach-Bessenyey György belgrádi követ Bledben egy kommünikét írt alá. Ennek tartalma a következő volt:
– Magyarország és a „kisantant” országok erősítik a jószomszédi viszonyt,
– az említett országok elismerik Magyarország fegyverkezési egyenjogúságát, és a két fél kölcsönösen lemond az egymás elleni fegyveres erőszak alkalmazásáról,
– az említett országok vállalják a nemzetiségek jogainak (Trianon 54–58. cikk) biztosítását.
Alig telt el egy hónap, amikor a magyar diplomáciai tevékenység új fordulatot vett. A müncheni egyezmény Németországnak ítélte Csehszlovákia szudéta-németek lakta területeit, és záradékában lehetőséget kínált a magyar, illetve a lengyel területi igények kielégítésére is. A magyar kormány szinte azonnal lépett.
Jegyzékben követelte a magyarlakta területek visszaadását és a magyar származású politikai foglyok szabadon bocsátását. Követelte továbbá a csehszlovák hadseregben szolgáló magyarok leszerelését és vegyes parancsnokság alatt álló rendfenntartó 11erők felállítását. A csehszlovákok elismerték a német és a lengyel követeléseket, de teljesen szembehelyezkedtek a magyar igényekkel. Nyomatékul még jelentős haderőt is felvonultattak a közös határon.
Horthyék nem merték felvállalni a nyílt fegyveres fellépést (nem is lett volna esélyük a sikerre), ezért nagy titokban felállították a „Rongyos Gárdát”. A zömében megbízható tényleges szolgálatot ellátó állományból válogatott és civilbe (spanyol mintára overálba) öltöztetett szabadcsapat feladata a Csehszlovák közigazgatás fellazítása, megbénítása, szabotázs-cselekmények végrehajtása volt. Így kívánták bizonyítani, hogy a csehek önállóan nem képesek rendet tartani és nem tudják biztosítani a nemzetiségeket megillető jogokat. Ezt hidak, vasutak, katonai objektumok elleni támadásokkal, a magyar nemzetiségű lakosság felkelésre történő buzdításával kívánták elérni, összhangban a lengyel szabadcsapatokkal. A félkatonai szervezet hivatásos katonák vezetésével működött. Homlok Sándor vk. ezredes a vezérkar 5. osztályának vezetője és Kozma Miklós irányította tevékenységét. A csapat kb. 900 főből állt, amelyet 19 zászlóaljba, ezen belül 57 akciócsoportba szerveztek. Október 6-án, még a komáromi tárgyalások megkezdése előtt, Tarpánál már átdobták a határon az első járőröket. Összességében balul sikerült akciók jellemezték tevékenységüket, és a cseh katonaság határozott fellépésének eredményeként sokan kerültek fogságba. Stefán Valér százados végül december 31-én vette át Gányon a csehektől a hadifoglyok egy nagy csoportját, majd 1939. január 15-ig Komáromba települt „Műszaki irodájával”, ahol a további hazatért foglyok ellátását felügyelte.
Közben Csehszlovákia belső szerkezete is átalakult. Szlovákia és Kárpátalja széles körű autonómiát kapott, és kormányaik németbarát politikát folytattak. Így nem véletlen, hogy az október 9-én Komáromban (pontosabban egy hajó fedélzetén) megkezdődő szlovák–magyar tárgyalások nem jártak sikerrel a területi hovatartozást illetően. A revíziós politika kudarca és a tehetetlenség eredménye az lett, hogy a magyar vezetés olyan ígéretet tett a német vezetés felé, amin még Hitler is meglepődött. Felvállalta, hogy Magyarország kilép a Népszövetségből, csatlakozik az antikomintern paktumhoz, kész a gazdasági kapcsolatokat kiszélesíteni, és szorosabbra fűzi tevékenységét a tengellyel. Hitler elérte célját.
1938. november 2-án a bécsi Belvedere palota Aranytermében kihirdették az ún. „első bécsi döntést”. A Kánya Kálmán külügyminiszter által vezetett küldöttség a következő szerződést írhatta alá:

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me