A Vörös Hadsereg direktívái

Full text search

A Vörös Hadsereg direktívái
A szovjet Legfelsőbb Főparancsnokság először 1944. augusztus 29-én adott ki olyan direktívát,96 amely tartalmában már a magyar területeket is érintette. A 3. Ukrán Front számára Dobrudzsa és Bulgária irányában szabta meg a továbbtámadás irányát, egyben alárendeltségébe utalta a szovjet Dunai Flottillát.
96 A direktíva, oroszul „szlavka”, a legfelsőbb hadvezetéstől származó hadműveleti utasítás volt.
A 2. Ukrán Frontot a direktíva hadműveleti szempontból két részre osztotta. A bal szárny 27. és 53. hadserege, valamint a 6. gárda-harckocsihadsereg számára nyugati irányú támadást határozott meg. Szeptember 7-ére a három hadseregnek el kellett érnie Pitesti körzetét, majd tovább kellett támadnia a Vaskapu irányába. A jobb szárny 7. gárdahadseregnek, a 40. hadseregnek és Gorskov tábornok lovas-gépesített csoportjának a Keleti-Kárpátok hágóit kellett birtokba vennie a Máramarosi-havasoktól az Ojtozi-szorosig. Szeptember 7-ére ki kellett jutnia, a Beszterce– Kolozsvár–Nagyenyed–Nagyszeben vonalra, be kellett fejeznie Románia moldvai területeinek elfoglalását, majd tovább kellett támadnia Szatmárnémeti irányába, egyben elő kellett segítenie a 2. Ukrán Fronthoz jobbról kapcsolódó 4. Ukrán Front átkelését az Északkeleti-Kárpátokon.
A következő szovjet direktíva egy héttel később, pontosan azon a napon jelent meg, amikor a magyar 3. hadsereg megindította támadását Dél-Erdély visszafoglalására, és abban különbözött az augusztus 29-itől, hogy nem a 2. és 3., hanem a 2. és 4. Ukrán Front tevékenységéről intézkedett. 188Szeptember elején ugyanis a szovjet hadvezetés már e két front együttműködésével számolt az erdélyi és magyarországi hadszíntéren. A 4. Ukrán Front számára azt a feladatot szabta, hogy törjön át az Északi-Kárpátokon, jusson ki Ungvár–Munkács térségébe, majd támadjon tovább Csap–Nyíregyháza irányába és bal szárnyával teremtsen összeköttetést a 2. Ukrán Fronttal.
A 2. Ukrán Front jobb szárnyának (40. hadsereg, 7. gárdahadsereg) meg kellett gyorsítania átkelését a Keleti-Kárpátokon. A jobb szárny támadásának elősegítésére a hadseregcsoport centrumában a 27. hadseregnek és a 6. gárda-harckocsihadseregnek, eltérve az előző direktívában meghatározott feladattól, a Déli-Kárpátok hágóin átkelve támadást kellett indítania Nagyszeben–Kolozsvár irányába, és szeptember 15-ére ki kellett jutnia a Szatmárnémeti–Kolozsvár–Déva vonalra. A 6. gárda-harckocsihadsereg ezen belül külön feladatot is kapott: mindkét hadtestével harcba lépve, közbeeső támadási célként, el kellett foglalnia Medgyest, illetve Gyulafehérvárt. Az 53. hadseregnek szintén jobbra kellett fordulnia, s a Déli-Kárpátokon átkelve, az előbbi két hadsereghez nyugatról kapcsolódva, Petrozsény–Déva irányú támadással 19-ére el kellett érnie Lugos vonalát. A Kárpátoktól délre a 46. hadseregnek az 53. hadsereg 75. lövészhadtestével együtt kellett folytatnia a támadást nyugati irányban, Szörényvár (Turnu Severin) céllal. Távolabbi feladatként a front egésze számára a Nyíregyháza–Szeged vonal elérését határozták meg.
A direktíva kettéosztotta Gorskov tábornok lovas-gépesített csoportját, de nem szüntette meg, mint hadsereg-szintű szervezeti köteléket. A 23. harckocsihadtestnek, az arcvonalból (az Ojtozi-szorosból) kilépve és a Kárpátokat délről megkerülve, át kellett csoportosulnia Brassó térségébe, ahonnan szeptember 8-án támadásba kellett lépnie Csíkszereda irányába. Mivel a számára megjelölt hadműveleti cél eredetileg is Csíkszereda volt, s a Gorskov-csoport másik hadtestének, az 5. gárda-lovashadtestnek továbbra is abban az irányban kellett támadnia a Székelyföld keleti szélén fekvő hágókból, a két hadtestnek a városnál találkoznia kellett. A szovjet hadvezetés e manőverrel kívánta 189bekerítni a Székelyföld déli részén harcoló német–magyar csapatokat. A 2. Ukrán Front jobb szárnyának a Nyírségben kellett összeköttetésbe lépnie az északkelet felől érkező 4. Ukrán Fronttal. Ez volt a szovjet hadvezetés elképzelése a magyar 1., a német 8. és magyar 2. hadsereg hadműveleti szintű bekerítésére.
A szovjet 6. gárda-harckocsihadsereg, illetve a 27. és 53. hadsereg nem várta be a Legfelsőbb Főparancsnokság szeptember 5-i direktíváját. A 2. Ukrán Front parancsnoka, Malinovszkij marsall előzetes intézkedései, illetve a hadihelyzet alakulása folytán, a visszavonuló német csapattöredékek üldözése közben már 4-én behatoltak a Déli-Kárpátok román kézen levő átjáróiba. A német 4. légiflotta felderítő gépei jelentették is szovjet oszlopok megjelenését a Brassóba átvezető Tömösi-, és a Nagyszebenbe átvezető Vöröstoronyi-szorosban. A szovjet 23. harckocsihadtest Malinovszkij utasítására szintén szeptember 4-én, a direktíva kiadása előtt kezdte meg a manőver végrehajtását.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me