13. A 921. és 922. évi olasz hadjárat.

Full text search

13. A 921. és 922. évi olasz hadjárat.
921-ben Olaszországban találjuk a magyar hadak egy tekintélyes részét. Itt még mindig I. Berengár uralkodott, akit a pápa 915-ben római császárrá is koronázott. Ámde Észak-Olaszország nagyurai – Odelrich palotagróf, Lantbert milánói érsek, Gilbert gróf stb. – állandóan áskálódtak ellene s amidőn ezekhez még Berengár veje, Alberich (Adalbert) ivreai őrgróf is csatlakozott, a pártütők abban állapodtak meg, hogy a német II. Rudolfot, Felső-Burgundia királyát, hívják meg az olasz trónra.
Berengár szorultságában a magyarokhoz, mint szövetségeseihez fordult segítségért,* akiknek egy jó erős hada, Dursák és Bogát* vezérek alatt, hamarosan Verona alatt termett.
Liutprand, Antapodosis II. 61: „rogavit Berengarius Hungarios, ut si se amarent super inimicos suos irruerent”.
Más források szerint Durcsák és Bugát. Anonymus szerint Bogát Bulcsu atyja volt. Az akkori írók, többek között Liutprand is, a magyar vezéreket királyoknak nevezik.
Mialatt a pártütők a Bresciától északra fekvő hegyes vidéken arról tanakodtak, hogy mikép is kellene Berengárral a legegyszerűbben végezni s mialatt az erre szükséges csapatokat maguk köré gyülekeztették, a magyar hadak, Berengár emberei által vezetve, rejtett utakon az összeesküvők hátába kerültek és oly hirtelenül és meglepőleg ütöttek rajtuk, hogy idejük sem maradt a fegyverkezésre. A támadt zürzavarban a magyarok sokat levágtak és sokat elfogtak. A halottak között volt többek között Odelrich palotagróf és Ulrich pfalzgróf is.
Alberich, Berengár hűtlen veje, amidőn látta, hogy kelepcébe került, fényes öltözékét ledobván, közembernek öltözködött át s amikor elfogták, közembernek hazudta magát, minek folytán barátai potom-áron válthatták ki. Giselbert (Gilbert) grófot ellenben a magyarok felismerték, jól elverték és félmeztelenül Berengár elé vezették, aki azonban, hogy tanuságot tegyen még ellenségeivel szemben is táplált nagylelkűségéről, szabadon bocsátotta megtévelyedett emberét.*
Lásd Liutprand, Antapodosis II. 61. és 62. fej. Továbbá Szilágyi-Marczali és Pauler Gyula többször idézett munkáit.
Berengár ellenfeleinek leverése után a magyar had az Apennineken átkelve, továbbra is Olaszországban maradt és nem sokára egész Tusciát elpusztítván, a szerte kalandozó portyázó csapatok Róma, Nápoly előtt teremnek, február elején pedig már Dél-Olaszországban, Apuliában dúlnak és fosztogatnak, hogy aztán sok nőt és férfit magukkal cipelve, tömérdek zsákmánnyal térjenek vissza hazájukba.*
Chronicon S. Benedicti in Monte Casino, ed. Pertz, Scr. III. a 922. évhez: „Quarto die stante mense februario adventus Ungrorum in Apuliam indictione 10”. – Továbbá Catalogus Comitum Capuae, Script. Rer. Langob. et Ital. 500. old. – Annales Beneventani a 922. évhez: „Intraverunt Hungarii secundo in Italiam mense februario”.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me