III. Hadműveletek és események a fegyverszünet lejártáig. Kölcsönös helyzet a háború kitörésekor. Hadjárati és hadműveleti tervek.

Full text search

III. Hadműveletek és események a fegyverszünet lejártáig. Kölcsönös helyzet a háború kitörésekor. Hadjárati és hadműveleti tervek.
Radetzky az ellenfél szándékáról és az általa tett intézkedésekről nagyon jól volt tájékozódva s így már február közepe óta számított arra, hogy az olaszok a fegyverszünetet fel fogják mondani. Ezért hadtesteit már most hadjárati tervének megfelelően következőleg helyezte el: az I., II. és az I. tartalék-hadtestet Milano körül, a III. hadtestet Brescianál és Bergamonál s végül a IV. hadtestet Piacenzanál.* Március 8.-án az összes csapatoknak menetkész állapotban kellett lenniök. A tábornagy ugyanis azt akarta, hogy a szemben álló piemonti hadsereg zömét minél előbb döntő csatára kényszerítse s annak legyőzetése által egyrészt Felső-Olaszországnak Károly Albert által szándékolt fellázitását meghiusítsa s másrészt Franciaországnak és Angliának az olaszok javára kilátásban lévő intervencióját megelőzze. A gyors döntés már azért is elette kivánatosnak látszott, mert a tábornagy a monarchia többi részeiben s főleg Magyarországon kialakult és kiéleződött helyzetre való tekintettel onnan további erősbítésekre nem igen számíthatott.
A báró Haynau altábornagy parancsnoksága alatt álló és a velencei tartomány fékentartására hivatott II. tartlék-hadtest főerejével Paduaban állott.
Károly Albert épúgy mint a mult évben, az alatt az ürügy alatt, hogy Lombardiát és a velencei tartományt az osztrák fenhatóság alól kiszabadítja, Felső-Olaszországot a maga királyságához akarta csatolni s e célból hadseregével Lombardiába betörve, az ott újra lángra lobbanó fölkelés segítségével Radetzkyt és seregét ennek, majd a velencei tartománynak az elhagyására is akarta kényszeríteni.
Hadműveleti tervét Károly Albert arra a feltevésre alapította, hogy Radetzky vagy miként 1848-ban is tette, Milanot odahagyva, a várnégyszög felé fog visszavonulni, vagy Magenta és Milano között a döntő csatát elfogadja. Ez alapon a király arra az elhatározásra jutott, hogy 5 hadosztályból álló serege zömével Magentán át Milano felé nyomul előre, míg jobbról és balról egy-egy mellékcsoportnak az ellenség oldalai felé kellett működnie. Ehhez a hadsereg a fegyverszünet felmondása illetve a hadműveletek megkezdése idején következőleg volt felállítva:* három hadosztály a Ticinohoz előretolva, még pedig a 2. hadosztály Cassolnovoban, a 4. hadosztály Trecatenál, a 3. hadosztály Galliatenál; az 1. és a tartalék-hadosztály, mintegy tartalék viszonyban Novaránál állott fel. Ez az 5 hadosztály képezte az olasz hadvezetőség elgondolása szerint a főtámadó csoportot. Baloldali mellékcsoport gyanánt a Solaroli-dandár Oleggionál, jobboldali mellékcsoport gyanánt pedig az 5. hadosztály Paviaval szemben s végül a Piacenza szemmeltartásával megbízott Belvedere-elővéddandár S. Giovanninál állott fel. Ezenkívül a Toscana felé operálni hivatott 6. hadosztály a Genuai öböl partvidékén Sarzana–Spezzia tájékán állott.
Lásd a XXII/7. számú mellékletet.
Radetzky tudta, hogy az olaszok arra számítanak, illetve hadműveleti tervüket arra alapítják, hogy ő most is, miként a mult évben tette, a hadműveletek megindulásakor Milanot odahagyva, mindenekelőtt az Adda mögé fog visszavonulni. Hogy ellenfeleit ebben a téves hitben meghagyja, színlelt visszavonulás végrehajtását határozta el, de emellett egész haderejét a paviai hídfő által védve és fedve gyorsan és meglepően Pavia környékén szándékozott összegyűjteni, hogy onnan a Ramorino-csoport lekötve tartása mellett Mortarán át az ellenség főereje ellen forduljon és azt, ahol reáakad, megtámadja és megverje.
Tulajdonképeni szándékának leplezése céljából Radetzky a fegyverszünet felmondása dacára egyelőre március 17-ikéig hadserege felállításán semmitsem változtatott. Majd e napon Wohlgemuth altábornagyot a Görger-dandárral előőrsök kiállítása végett a Ticinohoz tolta előre, a tartalék-hadtestnek pedig a Melegnano-ra való elvonulásra adott parancsot. E hadtestnek csapatjai természetesen fennen hangoztatták, hogy az egész hadsereg az Adda mögé vonul, amiről a lakosság természetesen nyomban híreket vitt az ellenség táborába. Ugyane napon az egy részével Bergamonál, főerejével Brescianál álló III. hadtest Lodiig nyomult előre. Március 18.-án a többi hadtestek is megkezdték az előnyomulást és a II. hadtest Binascot, az I. Landrianot, a tartalékhadtest S. Angiolot, a IV. hadtest pedig Casalputerlengo környékét érte el. Végre március 19.-én este valamennyi hadtest a XXII/7. számú mellékleten látható módon Pavia környékére ért.
Az olaszok részén március 18-ikát és 19-ikét a főcsoportnál a Ticinon való átkelés előkészítésére használták fel, a csapatok felállításában ellenben lényegesebb változás nem történt. Nem így az 5. hadosztálynál, mely eredetileg a Po balpartján Cava-nál állott. A hadosztály parancsnoka, Ramorino altábornagy eredetileg Chrzanowski-tól azt a parancsot kapta, hogy Melagnano felé és Belgiosojon át felderítve, lehetőleg Pavia városát birtokába ejteni igyekezzék. Később Chrzanowski utasítását oda módosította, hogy a hadosztály a Ticinót a Po-ba való beömlésétől Bereguardóig figyelje meg. Vigevonón át a főerővel összeköttetést tartson, s a főerővel Cava-nál készenlétben maradjon. Ha visszavonulásra kényszeríttetnék, azt a Po déli partjára hajtsa végre s azután a mezzana cortei hídat rombolja szét. Osztrák csapatoknak S. Angiolora és Lodira való előnyomulásának híre Ramorino altábornagyot nagyon nyugtalanította, mert ő azt hitte, hogy Radetzky Piacenzanál a Po jobbpartjára szándékozik átkelni és a Belvedere-dandárt túlerővel megtámadván, Alessandria megvételére indul majd. E feltevésekből kifolyólag Ramorino Cava-nál Gianotti tábornok alatt mindössze 2000 embert visszahagyva, hadosztálya többi részével március 19.-én Belvedere tábornoknak esetleg szükségessé váló támogatása céljából, a Po jobbpartjára kelt át és Casatisma tájékán foglalt állást.*
Strobl Adolf, Mortara und Novara, 11–12.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me