Megjegyzések.

Full text search

Megjegyzések.
Potiorek táborszernagy türelmetlensége, amellyel az 5. hadseregparancsnokságot a még eléggé elő nem készített hadműveletek megkezdésére hajszolta, mindjárt első nap megbosszulta magát. Dacára annak, hogy az ellenség a Drinán való átkeléssel szemben számottevő ellentállást sehol sem fejtett ki, ez az átkelés mégis sok bajjal járt és az egész vonalon a kellemetlen meglepetések és a csalódott remények egész sorozatát juttatta felszinre.
Az első körülmény, amely az 5. hadseregparancsnokság hadműveleti tervét úgyszólván halomra döntötte, az volt, hogy a Drina főága mindenütt átgázolhatatlannak bizonyult, vagy legalább is olyannak tüntették fel az érdekelt parancsnokok, bár később az augusztus 25-iki események megbeszélésénél látni fogjuk, hogy a 13. gyalogdandár minden nagyobb nehézség nélkül gázolt át Colopek tájékán a Drinán. Az eredeti terv megmásítása folytán az egész 5. hadsereg ahelyett, hogy mint eredetileg tervezve volt, egyszerre öt helyen, vagyis széles arcvonalban kelt volna át a folyón, az átkelésnek mindössze két helyre kellett szorítkoznia, ami egyrészt nagyon meglassította a csapatoknak a tulsó partra való átjutást, másrészt felette veszélyessé is válhatott volna, ha a szerbek a két hadihíd irányában csak kissé határozatabban léptek volna fel.
Különben a Drina alsó folyásán való átkelés egyébként sem volt valami könnyen végrehajtható operációnak minősíthető. Loznicától kezdve az átlag 2,5 m mély és 24 m széles folyó a legtöbb helyen számos ágra szakad és lomha folyásuvá válik. Mellékterepe mindenütt erősen födött (kiterjedt ligetek és magasszárú kukoricások, amelyek az áttekintést a legnagyobb fokban megnehezítik), sőt hellyel-közzel mocsaras is. Ezek a körülmények elsősorban a tüzérség hatóképességét befolyásolják legkedvezőtlenebbül, a gyalogságot pedig messzemenő biztosító és egyéb óvintézkedések megtételére készteti s így előnyomulása fárasztóvá, vontatottá válik. E nem eléggé méltányolt hátráltató körülmények folytán az 5. hadsereg elsőnapi teljesítőképessége és eredménye messze elmaradt attól, amit a magasabb parancsnokságok tőle vártak s ez viszont nagyfokú elkedvetlenedést, izgatottságot és zavart okozott. Általában mondhatjuk, hogy a hadtestparancsnokoktól fölfelé valamennyi magasabb parancsnok túl optimisztikusan itélte meg a helyzetet s így nem csoda, hogy erősen felcsigázott várakozásukat lépten-nyomon nagyfokú csalódás érte.
Ez azonban csak az 5. hadsereg körletére vonatkozik, mig a 2. hadsereg teljes mértékben elérte a hadműveletek első napjára kitűzött, de egyszersmind szűkebbre is szabott célját, Sabac és szerb Mitrovica megszállását. Hogy itt is történtek félreértések és túlzott, hamis jelentés folytán a csapatokat ok nélkül fárasztó és azok kedvét szegő hiábavaló ide–oda menetelések, az talán főkép a háború okozta első láz és nyugtalanság rovására írható. Azonban a drenovaci eset kétségkívül érdekes és jellemző például szolgálhat arra nézve, hogy ellenség előtt egyetlen egy meghibbant embernek a jelentése végeredményben mennyi hiábavaló munkát, fáradságot és nyugtalanságot okozhat az összes fórumokon keresztül egészen a hadseregfőparancsnokságig.
A Schön- és Poleschenszky-dandároknak a Száva északi partjára való visszavonását feltétlenül hibásnak kell jeleznünk. A 2. hadseregparancsnokságnak örülnie kellett volna, hogy oly könnyen jutott a két kiválóan fontos pontnak, Sabacnak és szerb Mitrovicának birtokába, mely előnyt semmi körülmények között sem lett volna szabad, pláne ok nélkül, ismét kiadni a kézből és az felelt volna meg legjobban a célnak, ha az említett két dandár minél előbb legalább a Crnabara–Bogatic–Belotic–Stitar által jelölt vonalig tolatott volna előre.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me