BEVEZETÉS A PÉLDABESZÉDEK KÖNYVÉHEZ

Full text search

BEVEZETÉS A PÉLDABESZÉDEK KÖNYVÉHEZ
A Példabeszédek könyve a legjellegzetesebb képviselője Izrael bölcsességi irodalmának. A könyv alapja két gyűjtemény: az egyik 10,1-22,16-ig terjed s ezt „Salamon mondásainak” nevezik (375 mondás),a másik 25-29-ig, amely ezekkel a szavakkal kezdődik: „Ezek is Salamonnak mondásai, melyeket Hiszkijának, Júda királyának emberei gyűjtöttek össze” (128 mondás). Ehhez a két részhez függelé-kek kerültek. Az elsőhöz „Bölcsek mondásai” (22,17-24,22) és „Ezek is bölcsek mondásai” (24,23-24). A második „Agur mondásai” (30,17-14), amelyet számmondások követnek (30,15-33) és „Lamuel szavai” (31,1-9). Ezt az együttest hosszú bevezetés előzi meg (1-9), amelyben egy apa a fiának ajánlja a bölcsességet, és utána maga a Bölcsesség veszi át a szót. A könyv egy alfabetikus költeménnyel fejeződik be, amely dicsérettel halmozza el a tökéletes asszonyt (31,10-31).
A szakaszok sorrendje közömbös, és nem ugyanaz a görög Bibliában; az egyes szakaszokban a mondások minden terv nélkül következnek egymás után. A könyv tehát gyűjtemények gyűjteménye, amelynek a bevezetés és a befejezés ad keretet. Irodalmilag fejlődés mutatható ki benne, amelyről már szóltunk a bölcsességi könyvekhez szóló általános bevezetésben. A két nagy gyűjtemény a masalt a maga ősi formájában mutatja be. Ezek általában véve kétsoros versbe szorított rövid mondatok. Formájuk a függelékben lazább lesz. Az előszó (1-9) hosszú szónoklat, amelyet a Bölcsesség megszemélyesített alakja két buzdító beszéddel szakít meg; a befejezés pedig (31,10-31) egy tudósnak az alkotása.
A formának ez a fejlődése megfelel az időbeli egymásutánnak is. A legrégebbi részek közé tartozik a két nagy gyűjtemény (10-22 és 25-29). Salamonnak tulajdonítják őket, aki az 1Kir 5,12 szerint „3000 velős mondást mondott” és akit mindig úgy tekintettek, mint Izrael legnagyobb bölcsét. A hagyomány tanúsága ellenére azonban a Példabeszédek könyvének a hangja eléggé személytelen ahhoz, hogyezt vagy azt a mondást a királyi szerzőnek tulajdonítsuk. Az kétségtelen, hogy az egész nem megy vissza az ő koráig. A második gyűjtemény mondásai már régiek voltak, amikor Hiszkija emberei 700 körül összegyűjtötték őket. Mivel ez a két gyűjtemény alkotja a könyv lényeges részét, az egészet elnevezték „Salamon példabeszédeinek” (1,1). A kisebb szakaszok alcímei mutatják, hogy az elnevezést nem kell szó szerint érteni. Az ő neve alatt szerepelnek az ismeretlen szerzők mondásai (22,17-24,34), Agur, valamint Lamuel szavai is (30,1-31,8). Még ha ez a két arab bölcs neve fiktív is, akkor is azt bizonyítják, hogy milyen sokra értékelték az idegen bölcsességet. Az értékelés világos bizonysága „a bölcsek mondásai” (22,17-23,11), melyeket az egyiptomi Amenenope gondolatai sugalmaztak, aki Kr. e. az első évezred elején élt. Utánzása azonban nem szolgai, az izraelita gondolkodó megtartja eredetiségét. A könyv írását, főleg a középső részét (10-29) a fogság előttről lehet keltezni a 30-31. fejezetek időpontja bizonytalan. Ami az előszót illeti (1-9), egész biztos, hogy későbbi. Kapcsolata van a fogság utáni iratokkal, és eszerint Kr. e. az 5. századra lehet tenni. A könyv ekkor kaphatta a mai alakját.
Mivel a könyv több évszázad bölcseinek a gondolatait tartalmazza, észrevehető benne a tan fejlődése. Az első két gyűjteményben véges-végig emberi és profán bölcsesség uralkodik, amely megzavarja a keresztény embert. Mindazonáltal hét az egyhez arányban a mondások vallásos jellegűek. Valójában gyakorlati teológiát adnak: Isten megjutalmazza az igazságot, a szeretetet, a szív tisztaságát, az alázatosságot és bünteti az ellenkezőjét. Ezeknek az erényeknek a forrása és összefoglalása az igazi bölcsesség, az Isten félelme (15,16; 16,6; 22,4). Az ember egyedül Istenre bízhatja rá magát (20,22; 29,25). Az első rész ugyanilyen tanácsokat ad, és rámutat azokra a bűnökre, amelyeket a régi bölcsek elhallgattak, a házasságtörésre és idegen nők látogatására (2,16; 5,2.15). A befejezés igen nagy tiszteletet mutat az erényes nő iránt. Az előszó inkább azt emeli ki, hogy milyen szerepe van a bölcsességnek a tettek irányításában. Azután maga a Bölcsesség veszi át a szót; elmondja a maga dicséretét és meghatározza Istenhez való viszonyát: öröktől fogva ott volt mellette, már a világ teremtésekor is (8,22-31). Ez az első szöveg a megszemélyesített Bölcsességről.
Krisztusnak, Isten bölcsességének a tanítása kétségtelenül felülmúlta a Példabeszédek könyvének a tanítását, de bizonyos gondolatok már az evangélium erkölcstanát adják. Emlékezni kell arra is, hogy az igazi vallás csak az emberi becsületességen alakulhat ki, és az Újszövetség gyakran használja ezt a könyvet (14 idézet és mintegy 20 utalás).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me