Közigazgatás.

Full text search

Közigazgatás.
Eger az 1886. évi XXII. t.-cz. 1. §-ának a) pontja alapján meghatározott legújabb beosztás szerint rendezett tanácsú város. Ámde a levéltári adatok igazolása szerint Eger is, mint a legtöbb, nagyobb kiterjedésű rend. tan. város, hosszú küzdelmet fejtett ki a szabad királyi városi czímért, tehát az önállóságért. A legrégibb adatok szerint, IV. Béla király 1261 szept. 20-án kelt nagy adománylevelében Egert püspöki városnak nyilvánította, a mennyiben az egri egyházat a tatárpusztítás után helyreállíttatván, azt és messze környékét az egri püspöknek ajándékozta. A török pusztítás megszünése után I. Lipót király az 1688. évben királyi várossá nyilvánította Egert s ezt, midőn a vármegyegyűlés zajongott miatta, megerősíti a bécsi cs. udvari kamara 1691 szept. 28-án kelt leírata is, a mely Egert kifejezetten szabad királyi városi jogokkal bírónak mondja. Ennek a díszes czímnek azonban nem sokáig volt birtokában a város, mert a vármegyegyűlés tiltakozása után felemelte szavát az adomány ellen az egri püspök s a káptalan is és ennek következtében I. Lipót már 1693-ban visszavonta adományát és Egert a püspök és káptalan földesúri joga alá helyezte. Az egriek persze nem nyugodtak meg ebben, hanem újabb és újabb kérelemmel ostromolták a királyt, míg végül, három évi küzdelem után kimerülve, 1696-ban megbékéltek Fenessy püspökkel. Száz év mulva újra feltámad a mozgalom s ekkor maga a püspök áll élére, azonban eredménytelenül.
A mai Eger rendezett tanácsa élén Jankovics Dezső polgármester áll, kinek helyettese és legodaadóbb munkatársa Hanák Gyula városi főjegyző. A négy 108tanácsos közül Barthos Károly a közigazgatási, Morvay János az iparügyi, Bayer Henrik a gazdasági és katonaügyi előadó, míg Braun Károly az árvaszéki ülnöki teendőket végzi. A város tisztviselői karának többi tagjai Fridl Gyula rendőrkapitány, Derszib Ödön főszámvevő, Gröber Béla közpénztáros, Szokolay Lajos ügyész, Bárány Géza mérnök, Glósz Kálmán dr. főorvos, Szabó Ödön dr. városi tiszti-orvos és Tóth Sándor rendőralkapitány.
A képviselőtestület 200 tagból áll, szakosztályai a következők: a) állandó választmány, b) közigazgatási és pénzügyi, c) építési és szépészeti, d) jogügyi, e) egészségügyi,f) ipar- és kereskedelemügyi, g) földmivelésügyi.
A közbiztonsági szolgálatot a rendőrkapitány, rendőralkapitány, két rendőrfelügyelő, egy őrmester, két szakaszvezető, öt tizedes, tizennégy I. osztályú és tizennyolcz II. o. közrendőr látja el. A rendőrség a város székházában s azonkívül a város négy különböző helyén lévő őrszobákban van elhelyezve.
A közigazgatási szervezetnek érdekes tagjai a fertálymesterek. Az országban mindössze Vácz és Arad városokban találunk hasonló tisztséget. A XVIII. század elején a város adminisztrácziójában már élénk részt vesznek a decuriók, kik – számszerint hatan – a város hat kerületében a hivatalos iratok kézbesítői, ügyelnek a rendre, tisztaságra, végrehajtják a hatóság rendeleteit és parancsait. Kvalifikácziójuk az írni-olvasni tudás és hogy háztulajdonosok legyenek. 1736-ban olvassuk először a fertálymester-elnevezést, később néha tizedes czímen is nevezik őket, de máig állandóan fennmaradt a német eredetű elnevezés. Ma már a fertálymesterség nem tisztség, hanem tisztesség; a mi kis teendő jár még vele, elvégzi a helyettes, a kinek a fertálymester átengedi évi 180 korona fizetését. A tisztesség egy évig tart és évenként februárban, Apollonia napján, az új 12 fertálymester misét hallgat reggel a székesegyházban, utána a polgármester előtt leteszik az esküt és átveszik a jelvényeket. Mai jelentősége e tisztnek immár csak a vendégeskedésekben merül ki, a mennyiben a fertálymester köteles a tisztet viselt kollegáit több ízben megtraktálni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me