Az 1776-iki színház.

Full text search

Az 1776-iki színház.
Csáky György grófé az érdem, hogy a színművészetnek Pozsonyban már 1776-ban állandó hajlékot emeltek, ugyanazon a helyen, a hol a jelenlegi új színház áll. A magyar főurak, a kik akkor még nagyobb számban laktak Pozsonyban, mint jelenleg, vállvetve dolgoztak Csáky gróf mellett az eszme megvalósításán. Az építéshez szükséges anyagot ingyen adták, hogy így a színház alapítását előmozdítsák. Czéljukat el is érték, azonban áldozataik fejében ingyenpáholyokat kötöttek ki maguknak örök időkre, vagy jobban mondva, a színház fönnállása idejére. De ez a kikötés az alatt a 108 év alatt, a míg a színház állott, sok színigazgatónak okozta a bukását, mert az ingyenpáholyok tulajdonosai, illetve jogutódai, a színház nagy részét lefoglalván, jövedelmezőségét kártékonyan befolyásolták.
Ez a színház különben tisztán a főnemesség vállalkozásának köszönheti születését. Az ő pénzükön épült, az udvari kegy sugara aranyozta be már működése első napjait és bizony mágnás-eredetre vall az a körülmény is, hogy a szinházat kezdettől fogva a német múzsának szánták, a mi élénk világot vet a Mária Terézia által elnemzetlenített főuraink gondolkozásmódjára. Hogy pedig a régi szinház tényleg arisztokrata-jelleggel birt, a melybe a polgárságnak úgyszólván semmi befolyása nem volt, azt az említtetteken felül érdekesen illusztrálja egy, mai viszonyaink szerint lehetetlenségszámba menő eset, hogy t. i. Pozsony város polgármesterének és városbírájának a karzaton jelöltek ki állandó helyet a színház alkotói. Hogy elfogadták-e ezt a helyet az ily módon kitüntetettek, nem tudjuk, de az bizonyos hogy ha megtették, akkor az veszedelmesen csekély polgári önérzetre és annál nagyobb szervilizmusra mutat.
A színházat, mely az akkori viszonyokhoz képest elég nagy és előkelő ízlésű volt, 1776 november 9-én nyitották meg Brandis Györgynek „Medicäer” czímű természetesen német darabjával.
Néhány nap mulva megjelent már a színházban Mária Krisztina kir. herczegnő is férjével, Albert szász-tescheni herczeggel, Magyarország helytartójával. A herczegi család az akkor még fénye teljességében pompázó pozsonyi várban lakott és gyakran látta Mária Teréziát is vendégül. Nem is kell bővebben magyarázni, hogy ezek a látogatások mennyire emelték Pozsony akkori társadalmi életét, különösen pedig a magyar főuraknak odatódulását, a minek a színház virágzására nagy befolyása volt.
A színháznak – a melyet két héttel megnyitása után már a királyné is meglátogatott – Moll volt az első igazgatója, a kit néhány év mulva Schikaneder, a híres komikus, majd Paraszkovits és Seipp követtek. Mindezek igen változatos műsorral mulattatták a közönséget. Shakespeare, Lessing, Goethe és Schiller drámáit játszották Pozsonyban, már abban az időben, a mikor még Németországban is alig ismerték azokat. 1770-ben „Minna von Barnhelm”, 1771-ben „Romeo és Julia”, 1772-ben „Emilie Galotti” és „III. Richard”, 1773-ban „Hamlet” és „Machbeth”, 1774-ben „Lear király” és „Othello”, 1785-ben „Ármány és Szerelem” valamint a „Haramiák” kerültek színre. Biztossággal nem állapítható meg, hogy Shakespeare német fordításban, valamint a német klasszikusok egy része Pozsonyban jelentek-e meg először a színpadon, ámbár sok valószínű adat szól e mellett is; hogy azonban Lessing „Bölcs Nathán”-ja a világ összes színpadjai közül a pozsonyin került először előadásra 1785-ben, az minden kétségen fölül áll. Zenei tekintetben is szép perspektivát mutat már a XVIII. század vége felé is a pozsonyi színház. 1775-ben adták elő ugyanis az első német operát. Ez Weisse a „Vadászok” czímű dalműve volt; 1780-tól kezdve pedig már állandó operája volt a koronázó városnak. Pozsony zenei emlékei tehát immár több, mint száz évesek. Olyan 397mult ez, a mely példátlan hazai városaink történetében s így még a pozsonyi viszonyokban nem járatos is megértheti, hogy miért oly nehéz ebben a régi kulturczentrumban a magyar színészetnek gyökeret vernie. Több, mint egy évszázad zenei hagyományaival kell fölvennie a versenyt. És arra hivatott tényezők csak akkor tesznek szolgálatot a magyarság ügyének, ha a nemzeti színészetet ezen a végponton nagy áldozatokkal oly erőssé teszik, hogy ez feledtetni tudja a mult emlékeit.

Pozsony. – A mostani színház.
Körper K. felvétele
Nincsenek részletesebb adataink arra nézve, hogy miként működtek az egyes társulatok a régi színházban az ezután következő 30–40 év alatt, csupán azt tudjuk, hogy ez idő alatt sok hírneves művész és művésznő vendégszerepelt. Azonban az igazgatóknak a föntebb említett arisztokrata családi páholyok miatt sokszor meggyűlt a bajuk, úgy hogy a színház hosszabb ideig zárva volt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me