Királyka (Regulus Vieill.)

Full text search

Királyka (Regulus Vieill.)
A királyka vagy koronásmadár-nemhez tartoznak Európa legapróbb madarai. Főként arról ismerhetők föl, hogy a fejtető közepén: sárga- vagy vörösszínű sáv vonul végig s hogy a csüd elől is hosszú szarusínnel van borítva, nem pedig pikkelyekkel. Orrlyukaikat fésűszerű tollacskák fedik, a szájzug fölött néhány fekete sörteszálacska van. A királyka-nem körülbelül tucatnyi fajt és alfajt számlál s tagjai egész Európában, Észak-Afrikában, a Kanári- és Azori-szigetekig, Ázsiában Turkesztántól a Himalájáig es Japánig, az Újvilágban pedig Grönlandtól Mexikóig vannak elterjedve.
A sárgafejű királyka (Regulus regulus L.)
Régebbi tudományos nevei: Regulus cristatus vagy Regulus flavicapillus. Felül fakó olajzöld, halántéka és nyakoldalai fakó olajbarnák; hormlokszegélye és szemöldöksávja világosabb, a kantár és a szem környéke fehéres, fejbúbján a toll sárga, a meghosszabbodott fejtetőtollak élénk narancsszínűek, oldalt fekete sávval szegve, hasi oldala rozsdás sárgásfehér, az oldalak rozsdabarnák, az evezők és farktollak olajbarnák; a külsőzászlón keskeny, világos olajzöld szegés, a másodrendű evezők belső zászlója fehéren szegélyezett, a külső zászló fehéressárga,t öve mögött fekete harántcsík; a másodrendű evezők hegyén keskeny, fehéres szegély, az elsőrendű evezők elől lévő szárnyfedőinek hegyén széles, sárgásfehér szegély; a szárnyon két keresztsáv keletkezik. A szem sötétbarna, a csőr szarufekete, a láb barna.
A sárgafejű királyka (búbosfejű királyka, zizike) Magyarországon nem éppen ritka madár. Részben téli vendég, részben átvonuló. Télen át inkább csak a sík vidékre vonul s ilyenkor csak kevés van nálunk, ellenben az őszi és tavaszi átvonulás idején mindenütt nagyon gyakori. A sárgafejű királyka tehát Magyarország kis részében téli vendég, túlnyomó nagy részében átvonuló.
Csodálatosképpen még nincs eldöntve, hogy fészkel-e nálunk a királyka vagy sem. Hazai származású tojását még nem ismerjük. A Nemzeti Múzeum tojásgyüjteményében van egyetlen fészekalj, amely azonban kérdőjeles, nem lehet tudni, hogy melyik királykafaj tojásai. Ez a fészekalj Liptómegyéből való. Ezenkívül Ertl G. említi, hogy Feketevágon talált egy fészekaljat, de ez nem került nyilvános gyüjteménybe, így valódiságát nem lehet ellenőrizni. Ha fészkel is nálunk, úgy csak a magasabb hegyvidéki fenyvesekben lehetne fészkét megtalálni.
Gazdasági jelentősége csekély. Egyrészt aránylag kis mennyiségben tanyázik nálunk, másrészt csak az év egy részében. Caiki E. 48 gyomortartalmat vizsgált meg 1907-ben s ezek alapján arra az eredményre jutott, hogy a királyka a fenyvesek szorgalmas rovarpusztító madara. A gyomortartalomban talált rovarok mind olyanok, amelyek fákon élnek vagy ősszel a kéreg repedéseiben találnak menedéket. Mindezek pusztításával erdőgazdasági szempontból hasznos. A magyar madárvédelmi törvény védelem alá helyezi. A magyar madártan szempontjából főleg féazkelésének biztos megállapítása volna rendkívül fontos.
A tüzesfejű királyka (Regulus ignicapillus Temm.)
Nagyságra akkora, mint az előbbi, háti oldala élénk olajzöld, oldalt a nyaka narancssárga, a homlok szegélye rozsdabarnás, a fej elején fekete szegés, a szeme fölött húzódó fehér sáv fölött fekete csík, a szemsáv és ennek szegése szürkésfekete, a szem alatt lévő sáv fehér, alulról sötétebb bajuszával határolva. A fejbúb sötét narancssárga; a fültájék olajszürke; hasi oldala szürkésfehér, a torok és áll fakó rozsdásbarna; az olajbarna evező és farktollak külső zászlóján keskeny, világos olajsárgászöld szegély van, az evezőtollak belső zászlaján széles, fehér szegés; a másodrendű evezők külső zászlaján széles, fekete keresztsáv, miáltal a szárnyon két elmosódott, világosabb keresztsáv alakul. A szem sötétbarna, a csőr fekete, a lába barnás. A tojó fejbúbja világosabb narancssárga.
A tüzesfejű királyka sokkal ritkább nálunk, mint a sárgafejű. Ez is elsősorban átvonuló, csak igen ritkán található télen át. Egyébként ez a királyka sem ragaszkodik tisztán a hegyvidékhez, hanem Magyarországon való átvonulása idején a sík és dombos vidéken is megszáll ott, ahol fenyvesek vannak.
Magyarországon való fészkeléséről semmit sem tudunk. Egyetlen adatunk sincs róla, hogy május vagy június hónapban előfordult volna nálunk a fészkelése sokkal kevésbbé valószínű, mint a sárgafejű királyka fészkelése.
Gazdasági jelentőségre nézve megegyezik gyakoribb rokonával. Szintén védett madár a a védelmet nemcsak többé-kevésbbé hasznos volta miatt érdemli meg, hanem egyúttal kedves, bizalmas megjelenésével is. Magyar földön való megjelenési viszonyainak és fészkelésének kérdése még igen sok megfigyelést és tanulmányt igényel. Minden rávonatkozó adat a tudomány szempontjából értékes.
Ritkán látunk királykát fogságban, mert nagyon nehezen szokják meg a mesterséges táplálékot, nagyon érzékenyek s gyakran már a fogságbajutás alkalmával elpusztulnak. De ha egyszer megszokták a fogságot, akkor gondos ápolás mellett évekig elélhetnek a kalitkában s akkor nagyon kedves szobatársak. A szobában szabadon tartva, még hasznosak is, mert a legyeket összefogdossák.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me